روستای باستانی ( شهر باستانی سلطانیه از خزاین و اردوگاههای مرزی دوره ساسانی )

سلام نوبخت به مردم بندر آستارا

 در حاشیه دیدار مردمی در هفته وحدت در رضوانشهر  / شهر پره سر  مسجد حاج  شرفی / که خبرنگاران خبر گزاری فارس اسماعیل اسدی دارستانی و خبرنگار خبر گزاری شبستان  پیمان ناصری  و مدیر مسئول هفته نامه پیام استارا حضور داشتندو اخبار را منعکس می دادند .... دکتر نوبخت معاون ریس جمهوری اسلامی ایران  به خبرنگاران آستارایی گفت  سلام گرم مرا به مرز داران  و مرد خون گرم  شهرستان بندر استارابرسانید

 


کلمات کلیدی:


نوشته شده توسط 92/10/28:: 2:6 صبح     |     (بدون) نظر
 
امام جمعه اهل سنت پره‌سر:
اختلاف بین شیعه و سنی توطئه دشمن است

امام جمعه اهل سنت پره‌سر با بیان اینکه اهل تسنن و تشیع دارای مشترکات زیادی هستند، گفت: اختلاف بین سنی و شیعه توطئه دشمنان است.

به گزارش خبرگزاری فارس از رضوانشهر، حجت‌الاسلام منصور شرفی امشب در مراسم جشن وحدت با تبریک این هفته و خوش‌آمد گویی به نوبخت اظهار کرد: حضور ائمه جماعات تسنن و تشیع در جشن وحدت سبب رحمت است.

وی با بیان اینکه همه در وحدت هستیم، افزود: برای ایجاد وحدت و همبستگی در این مکان جمع شده‌ایم.

امام جمعه اهل تسنن پره‌سر تصریح کرد: ممکن است باور نکنند که سنی و شیعه در حال زندگی در تالش هستند.

وی با اشاره به اینکه در وحدت کامل هستیم ادامه داد: تمام مردم برای اقتدار و عزت کشور کوشیدند و در هشت سال دفاع مقدس بر اساس دعوت بنیانگذار انقلاب اسلامی اهل تسنن و شیعه در کنار یکدیگر شهید دادند.

شرفی با بیان اینکه اهل سنت و شیعه برای رضای خدا و رسول اکرم (ص) در تالش در حال زندگی با آرامش هستند، خاطرنشان کرد: این وحدت نیاز به رهنمود دارد.

وی با تصریح بر اینکه باید وحدت پیامبر (ص) را ببینیم و درس بگیریم، تصریح کرد: دشمنان در فکر ایجاد تفرقه بین اهل سنت و شیعه هستند.

امام جمعه اهل سنت پره‌سر با اشاره به مشترکات اهل سنت و شیعه متذکر شد: پیامبر و اهل بیت ما یکی است.

وی یادآور شد: قبله، قرآن و پیامبر ما یکی است و شیعه و سنی یکپارچه و با وحدت هستند.

شرفی خاطرنشان کرد: وقتی اسلام جان کافر را محترم می‌شمارد چگونه جان مسلمان را با نام اسلام می‌گیرند.

وی با تا?کید بر اینکه اهل سنت منطقه همه دوستدار نظام هستند، خطاب به نوبخت تصریح کرد: انتظار می‌رود همت کنید و پیکر منحوس تبعیض را بشکنید.


 

نوبخت:
دولت تدبیر و امید نیازمند یاری اصولگرایان و اصلاح‌طلبان است

سخنگوی دولت گفت: دولت تدبیر و امید نیازمند یاری اصولگرایان و اصلاح‌طلبان در سایه وحدت است.

خبرگزاری فارس: دولت تدبیر و امید نیازمند یاری اصولگرایان و اصلاح‌طلبان است
معاون رئیس جمهور از کارخانه چوکای تالش بازدید کرد

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور از کارخانه چوکای تالش بازدید کرد.

نوبخت پس از اقامه نماز در کارخانه چوکای تالش برای سخنرانی به مسجد حاج‌آقا شرفی پره‌سر رضوانشهر رفت

استاندار گیلان و  معاون سیاسی استاندار جمعی از نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی نوبخت را همراهی می‌کنند.

سید کاظم دلخوش نماینده دوره قبل مردم صومعه‌سرا در مجلس نیز نوبخت را همراهی می‌کند.

تا دقایقی دیگر سخنرانی نوبخت در مسجد حاج آقاشرفی پره‌سر رضوانشهر آغاز می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از رضوانشهر، محمدباقر نوبخت امشب در مراسم جشن بزرگ وحدت در مسجد «حاج‌آقا شرفی» پره‌سر این شهرستان با تبریک فرا رسیدن هفته وحدت اظهار کرد: اسلام برای سعادت انسان بوده و آموزه‌های بزرگ اسلام در قرآن برای پیروی از این کتاب آسمانی است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه قرآن بهترین الگو است، افزود: حجت‌الاسلام شرفی امام جمعه اهل سنت آنچه که گفت نه تنها خواسته برادران اهل سنت بود بلکه خواست تمام پیروان پیامبر و رهبری و دولت است.

 

*اسلام نیازمند وحدت شیعه و سنی است

 

وی با بیان اینکه برای اسلام عزیز نیازمند وحدت شیعه و سنی و مودت هستیم، تصریح کرد: اگر طالب رشد و تعالی پیامبر هستیم باید وحدت حفظ شود.

نوبخت افزود: امروز در چارچوب مرزهای شناخته شده ایران عزیز برای دفاع از منافع و سربلندی و رشد و توسعه و پیشرفت راهی جز وحدت نیست.

وی با اشاره به اینکه با اتحاد و محبت این ودیعه را به نسل‌های دیگر منتقل کنیم، گفت: هر عاملی که موجب تبعیض شود محکوم بوده و تا?کید ما اتحاد و وحدت و تبعیت از ولایت فقیه است.

 

*دولت تدبیر و امید نیازمند یاری اصولگرایان و اصلاح‌طلبان است

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور یادآور شد: همه در انتخابات 24 خرداد حماسه آفریدند و انتصاب بنده به عنوان خدمتگزار مردم در جایگاه معاونت ریاست جمهوری و سخنگوی دولت تدبیر و امید است.

وی خاطرنشان کرد: دستم را برای یاری دولت به سوی اصولگرایان و اصلاح‌‌طلبان دراز می‌کنم و درخواست یاری دارم.

 

*دولت روحانی تبعیض را قبول ندارد

 

نوبخت با بیان اینکه دولت تدبیر و امید تبعیض را قبول ندارد، یادآور شد: دولت ادیان دیگر را قبول دارد و محترم می‌شمارد.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه هیچ تبعیضی به جز شایستگی نخواهد بود، اظهار کرد: انتظار می‌رود استاندار گیلان اجازه ندهد در هیچ شرایطی تبعیض در این استان ایجاد شود و باید پیگیر مشکلات باشد.

وی اضافه کرد: برادران سنی با هم‌زیستی در کنار اهل تشیع زندگی می‌کنند و برای انقلاب شهید دادند و نباید احساس اقلیت کنند.

نوبخت برطرف شدن معضلات و مشکلات در تمام نقاط استان را در سایه تحقق وحدت بین برادران اهل سنت و شیعه ذکر کرد.

وی با تصریح بر اینکه دولت تدبیر و امید هیچ نگاه تبعیضی قایل نیست، خاطرنشان کرد: همه باید در کنار یکدیگر بوده و اتحاد و انسجام برای خدمت به مردم باشد.

سخنگوی دولت برطرف شدن بیکاری گیلان را مورد تا?کید قرار داد و خاطرنشان کرد: اگر مدیر عامل کارخانه چوکا قول دهد 300 میلیارد تومان بدهیم برای 2 هزار نفر گیلانی اشتغال ایجاد می‌کند من نیز قول می‌دهم کار را پیگیری کنم.

سخنگوی دولت یادآور شد: ما که منتقد دولت قبل بودیم به عنوان مسئول برنامه و بودجه باید سر موعد پول را بدهیم و سعی کنیم لبخند رضایت را بر لبان رهبری و مردم ببینیم.

 

عکس های اختصاصی خبرنگار فارس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تغییرات جدید در انزلی و آستارا

ین روزها شاید بیشترین دغدغه استاندار و معاون سیاسی ایشان انتخاب فرمانداران شهرستانهای مختلف استان باشد از همین رو شنیده شد بعداز مشخص شدن اکثریت سکانداران فرمانداری های گیلان معاون سیاسی و امنیتی استانداری مشغول بررسی و انتخاب نهایی فرمانداران شهرستانهای باقی مانده گیلان شده است

شنیده های عقاب سفید  حاکی از این است که بزودی آقای سعادتمند داوودی از فرمانداری شهرستان بندر انزلی خداحافظی می کند و آقای سید عیسی مهدوی جایگزین ایشان می شود 

به گزارش مهدوی  در حال حاضر مدیرکل  امور روستایی و عشایری استانداری گیلان، عضو غیر موظف هیات مدیره منطقه آزاد بندرانزلی و رئیس هیئت ورزش‌های سنتی و بازی‌های بومی‌محلی گیلان می باشد و بنظر می رسد انتخاب ایشان از سوی استاندار با هدف صورت گرفته بدلیل اینکه شهرستان بندر انزلی با توجه به اینکه در محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی بندرانزلی قرار دارد و نیز این شهر یک شهر ورزشی محسوب می شودمی بایست فرمانداری سکان هدایت آن را برعهده گیرد که علاوه بر اشراف به کارهای عمرانی در کار اقتصادی و ورزشی هم دارای تجربه و تبحر خاصی باشد به همین دلیل بنظر می رسد از بین گزینه های موجود سید عیسی مهدوی بعنوان فرماندار بندرانزلی از سوی استاندار محترم گیلان انتخاب شده باشد

اما شنیده های عقاب سفیدحاکی از این است که ظاهرا در ابتدا  مهندس مهدوی تمایلی برای حضور در فرمانداری بندرانزلی نداشت  اما اصرار استاندار و جناب آقای خسته بند نماینده مردم بندرانزلی در مجلس  او را راضی به قبول این مسئولیت کرد حال باید صبر کرد و دید که چه وقتی وزیر کشور حکم فرمانداری بندرانزلی را بنام آقای مهدوی صادر می کند ..


 

شنیده های عقاب سفید  حاکی از این است که بزودی آقای دکتر کیوان اسد پور  فرماندار   مکتبی  و با اخلاق و مردمی آستارا  از فرمانداری شهرستان بندراستارا   خداحافظی می کند و آقای سیروس شفقی  کارمند ماده 100 استانداری ( شهرداراسبق تالش  بچه جوکندان ) جایگزین ایشان می شود

شنیده های عقاب سفید  حاکی از این است که بزودی آقای مهندس شهاب زاده  از معاونت فرمانداری شهرستان بندر آستارا  خداحافظی می کند و بعنوان معاون فرماندار تالش  منصوب می شود  و آقای بیژن خالقوردی  جایگزین ایشان می شود و شنیدها حاکی ایست دکتر نعیمی نظرش خالقوردی پور است و شورای راهبردی نظرش چنگیز شکوری است ..

شنیده های عقاب سفید  حاکی از این است که بزودی آقای سیروس خالقوردی پور   از بخشداری لوندویل  خداحافظی می کند و آقای معافی (بخشداراسبق  لوندویل و مر کزی  استارا و ریس بازرسی و شکایت فرمانداری ) جایگزین ایشان می شود

شنیده های عقاب سفید  حاکی از این است که بزودی آقای  خوش سلیقه  از بخش دار ی مر کزی  خداحافظی می کند و آقای ......... جایگزین ایشان می شود

شنیده های عقاب سفید  حاکی از این است که بزودی خانم شهبازی  از ریاست بهزیستی  می کند و آقای نایبی  جایگزین ایشان می شود

تاکنون روسای ادارات  دامپزشکی ، تعاون ، راه و شهرسازی تغییر کردند و طوفان تغییرات  روسای ادارات و معاونین فرماندار  آستارا در راه است ...

 شنیدها این است دو نشریه مطوبعاتی آستارا  کلا فروخته شدند  و به مر کز استان تغییر مکان داده است و شنید ها این است  آقای مکتبی اصل هم در حال نشریه مطبوعاتی درر استارا است و مراحل آخر را می گذارند..

 دو چیز در استارا زیاد است .. بانک و موسسه اعتباری   و  هفته نامه و ماهنامه و خبرنگار ...

 شنیدها حکایست یکی از مسئولان شهرستان نامه نماینده استارا را از ارباب رجوع گرفته پرت کرده و نماینده عصبانی شده است ..اما عکس العمل نشان نداده و میانه ایشان شکر اب شده است ...و یک عده گفتند تا عید عزلش می کنیم ..

شنیدها حکایت می کند ریس شورای اسلامی سیبلی  به  احیا تالاب  آق اعتراض کرده  و عده ای از تر کتورداران را جمع کرده و گفته من نمی گذرم تالاب آق  احیا شود و بخشدار لوندویل هم قول رسیدگی داده است... و یکی ازمسئولان که به تراکتورداران گفته بود من از مدیرکل نامه توقف احیا تالاب آق را می گیرم... پنچ شنبه اعلام کرده  چون مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان دوست من بود عزل شده   کاراز من ساخته نیست ....من روی دوستی مدیرکل حساب کرده بودم ... عقاب سفید با مدیرکل  تلفنی سوال مدیر کل گفته اصلا من چنین شخصی را در عمرم اشمش را نشیندم.....

عقاب سفید ابراز امیدواری کرد ... واگذاری تالاب استیل 138 هکتار هم خدا کند لغو شود با مدیر کل .....جدید این مهم لغو شود...

 توجه این خبرها  شنیدها است خدای نکرده فردذا ما را به اتهام نشر اکاذیب محاکمه نکیند...

 عقاب سفید dardnews.ir
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آستارا نیوز

مراسم تشییع پیکر دبیر حزب موتلفه آستارا برگزار می‌شود

دبیر حزب موتلفه اسلامی گیلان زمان تشییع پیکر فرامرز مسعود‌مقدم دبیر حزب موتلفه آستارا را فردا اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: مراسم تشییع پیکر دبیر حزب موتلفه آستارا برگزار می‌شود

حسن کربلایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با تسلیت درگذشت فرامرز مسعود‌مقدم دبیر حزب موتلفه آستارا اظهار کرد: مراسم تشییع پیکر این مرحوم فردا ساعت ۹ صبح از مقابل بیمارستان شریعتی آستارا برگزار می‌شود.

وی از همگان برای حضور در مراسم تشییع پیکر مرحوم مسعود‌مقدم دعوت کرد.

 

 

 

 

 

نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه مقاومت بسیج آستارا:
شیعه و سنی تابع محض ولایت فقیه هستند.

نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه مقاومت بسیح بندر آستارا با بیان اینکه تعداد شهدای اهل تسنن و شیعه در دفاع مقدس برابری می‌کند، گفت: اهل تسنن و تشیع با حفظ وحدت تابع محض ولایت فقیه هست

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام یحیی عبادیان عصر امروز در مراسم گرامیداشت هفته وحدت این شهرستان با تبریک هفته وحدت به برادران و خواهران بسیجی اهل تسنن و شیعه آستارا اظهار کرد: امیدواریم طبق فرمایش امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری گام‌های والایی در راستای حفظ وحدت برداریم.

وی افزود: اگر مسلمانان نبی اکرم (ص) و قرآن را الگوی خود قرار دهند هیچ اختلافی بین آنها وجود نخواهد داشت.

به گفته این مسئول، امروز مسلمانان جهان پیش از پیش به وحدت، همدلی و هماهنگی در اصول مشترک در مقابل توطئه‌های دشمنان نیاز دارند.

وی ادامه داد: این فرمایش را امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبر بارها فرمودند و بر وحدت مسلمانان در جهان تأکید کردند

عبادیان با بیان اینکه امروز ثمره وحدت در ایران دیده می‌شود، تصریح کرد: این امر به خاطر نعمت ولایت فقیه است.

نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه مقاومت بسیح بندر آستارا، خاطرنشان کرد: امسال در حالی میلاد نبی اکرم (ص) را جشن می‌گیریم که برخی در جهان اسلام به نام اسلام مسلمانان را قتل عام می‌کنند و عملیات‌های غیر انسانی انتحاری و ترور انجام می‌دهند و زنان و کودکان را به نام اسلام سر می‌برند.

وی این افراد را فرزندان شیطان نامید و افزود: اینها فرزندان شیطان و فرزندان بنی‌امیه و بنی‌عباس هستند که راه انحرافی آنها را ادامه می‌دهند.

عبادیان اضافه کرد: تروریست‌‌های سلفی و تکفیری کسانی هستند که در مقابل مسجد پیامبر در مدینه اسلام ساختگی «ضرار» را در برابر اسلام پیامبر خدا ساختند و امروز افرادی با مسلمانان جنگ می‌کنند که در صدر اسلام به نام اسلام دستور تجاوز به مدینه منوره دادند.

وی یادآور شد: امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری فتوا و دستور اتحاد مسلمانان را می‌دهند و وهابیون، سلفی‌ها و تکفیری‌ها را افرادی می‌دانند که در جهان اسلام درصدد نفاق و تفرقه و جنگ هستند.

این مسئول با بیان اینکه حساب وهابیت با برادران و خواهران اهل تسنن جدا است، تصریح کرد: شیعه و سنی برادر هستند و همه مسلمان هستیم.

وی متذکر شد: در مدت هشت سال جنگ تحمیلی تعداد شهدای اهل تسنن با شیعه برای دفاع از کشور و جمهوری اسلامی ایران برابری می‌کند.

به گفته عبادیان، شیعیان و اهل تسنن در پیروزی انقلاب نقش‌آفرین بودند و همواره در انتخابات و هشت سال دفاع مقدس با تبعیت از ولایت فقیه اتحاد خود را حفظ کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مسلمانان ایران وحدت کامل دارند و در کشور اسلامی ایران اختلافی بین شیعه و سنی نیست.

 

 

رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آستارا خبر داد
فعالیت ۳۵۰۰ کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری آستارا

رئیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آستارا از فعالیت و عضویت ۳ هزار و ۵۰۰ کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری این شهرستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: فعالیت 3500 کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری آستارا

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، صابر فرضی‌زاد عصر امروز در جریان برگزاری مسابقه نقاشی با مضمون «هفته سلامتی تغذیه سالم» در کانون مذکور اظهار کرد: در رشته نقاشی این مسابقه 150 نفر از کودکان شرکت کردند.

وی حضور مسئولان و معاونان استانی کانون، فرماندار و نماینده مردم آستارا و «فرشاد فاضلی‌مقدم» مستندساز در مسابقات مذکور را موجب دلگرمی کودکان دانست.

این مسئول با بیان اینکه 3 هزار و ۵۰۰ کودک و نوجوان در شهرستان آستارا زیرپوشش این کانون هستند، گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آستارا با دو مرکز پستی شهری و یک مرکز سیار پستی روستایی فعالیت می‌کند.

به گفته وی، این کانون دارای ۴۰ هزار جلد کتاب در سطح شهرستان است و بخش سیار پستی این کانون به مناطق محروم روستایی شهرستان برای توزیع کتاب در بین روستاییان می‌رود.

به گزارش فارس، در مسابقه نقاشی هفته سلامتی آستارا از ۱۵۰ شرکت کننده تعداد هفت نفر برگزیده شدند.

مهرشاد ایمانی‌کهن، مهری فتحعلی‌زاده، نرگس عاطفی، آیدا یعقوبی، فاطمه تیزدست و سما روحانی جزو نفرات برگزیده مسابقه مذکور شدند.

 

 

معاون فرماندار آستارا عنوان کرد
رتبه عالی آستارا در اقامه نماز

معاون سیاسی‌اجتماعی فرماندار آستارا از رتبه عالی این شهرستان در بخش اقامه نماز خبر داد.

خبرگزاری فارس: رتبه عالی آستارا در اقامه نماز

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، محمدرضا شهاب‌زاده عصر امروز در جلسه ستاد اقامه نماز این شهرستان، اظهار کرد: در جلسات ستاد اقامه نماز به مرور برنامه‌های انجام شده و در دست اقدام شهرستان مرزی بندر آستارا در بحث اقامه نماز پرداخته شده است.

وی با بیان اینکه آستارا در زمینه اقامه نماز رتبه عالی دارد، تصریح کرد: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری با برطرف شدن مشکلات این عرصه نشانه‌های عبودیت و نماز در جامعه آشکارتر می‌شود.

معاون سیاسی‌اجتماعی فرماندار آستارا توجه به بحث نماز را مورد تأکید مدیران این شهرستان قرار داد و گفت: در آیات و روایات بر برپایی نماز اول وقت بسیار تأکید شده است.

شهاب‌زاده اقامه نماز در اداره‌های شهرستان و همکاری دستگاه‌ها در این راستا را مهم دانست و یادآور شد: حتی‌الامکان نماز در اداره‌های آستارا به صورت جماعت برگزار شود.

وی با بیان اینکه اقامه فریضه نماز اول وقت در اداره‌ها امری مهم است، خاطرنشان کرد: تمام مدیران اداره‌ها و دستگاه‌ها این موضوع را بخشنامه کنند.

این مسئول، مردم شهرستان مرزی آستارا را متدین و ولایت‌مدار خواند و یادآور شد: مردم ولایت‌مدار آستارا به امر نماز اهمیت زیادی می‌دهند.

 

امام جمعه آستارا:
ایران الگوی وحدت شیعه و سنی است

امام جمعه آستارا گفت: جمهوری اسلامی ایران الگوی وحدت بین شیعه و سنی در جهان است.

خبرگزاری فارس: ایران الگوی وحدت شیعه و سنی است

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، کاظم حافظ‌نیا امروز در خطبه‌های نماز جمعه این شهر با تاکید بر وحدت و همدلی بین مسلمانان اظهار کرد: دشمن به دنبال اختلاف بین مسلمانان برای رسیدن به منافع شوم خود است.

وی به برنامه‌ریزی دشمن برای ایجاد تفرقه بین مسلمانان اشاره کرد و افزود: مردم ایران با رهنمودهای مقام معظم رهبری با صلح، دوستی و برادری کنار همدیگر زندگی می‌کنند.

حافظ‌نیا جمهوری اسلامی ایران را الگوی وحدت بین شیعه و سنی خواند و بیان کرد: دشمن با اتحاد مسلمانان نمی‌تواند به اهداف شوم خود برسد.

امام جمعه آستارا بر با شکوه برگزار شدن جشن‌های هفته وحدت تاکید کرد و گفت: وحدت شیعه و سنی در آستارا الگویی برای مسلمانان جهان است.

وی خواستار تلاش مسلمانان برای نابودی رژیم جعلی صهیونیستی شد و تصریح کرد: مسلمانان با وحدت می‌توانند رژیم صهیونیستی را نابود کنند.

حافظ‌نیا در ادامه به سالروز شهادت نواب صفوی و فدائیان اسلام اشاره کرد و یادآور شد: نواب صفوی نخستین فردی بود که حرکت انقلابی را در ایران پدید آورد.

امام جمعه آستارا با اشاره به مبارزه فدائیان اسلام با خودفروختگان، خاطرنشان کرد: نواب صفوی فردی غیور و مبارز بود.

وی به اهدای دسته‌گل وزیر امور خارجه ایران بر مزار شهید مغنیه اشاره کرد و افزود: شهید مغنیه قهرمان مبارزه در راه اسلام است.

حافظ‌نیا با بیان اینکه گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری تلاش می‌کنند، اظهار کرد: دشمن به دنبال ایجاد فتنه است تا مردم ایران زندگی آسوده نداشته باشند.

امام جمعه آستارا با قدردانی از حضور مسئولان در نماز جمعه، تصریح کرد: مسئولان الگوی رفتاری مردم در جامعه هستند.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد
برخورد قانونی با ساخت‌ و سازها در اراضی کشاورزی گیلان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: با ساخت و سازهای اراضی کشاورزی گیلان به شدت برخورد قانونی می‌شود.

خبرگزاری فارس: برخورد قانونی با ساخت‌ و سازها در اراضی کشاورزی گیلان

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، علیرضا شعبان‌نژاد بعد از ظهر امروز در جریان بازدید از بندر مرزی آستارا هدف از این بازدید را ارتباط با مردم برای برطرف شدن مشکلات کشاورزان ذکر کرد.

وی بازدید از پروژه‌های بخش کشاورزی و دیدار چهره به چهره با فعالان این بخش را از دیگر اهداف بازدید مذکور عنوان کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از برگزاری جلسه شورای اداری با حضور مدیران شهرستان‌ها و معاونان جهاد کشاورزی در  آستارا خبر داد.

این مسئول افزود: برگزاری جلسه مذکور با اولویت رسیدگی به مسایل و مشکلات بخش کشاورزی شهرستان و دیدار با فرماندار و نماینده و مدیران شهرستان آستارا در راستای تعامل و همکاری است.

وی درباره برخورد نشدن با کاربری مسکونی اراضی کشاورزی به ویژه در روستاها به تجاری و مسکونی گفت: اگر تخلفات گزارش شود بلافاصله رسیدگی می‌شود.

شعبان‌نژاد درباره ساخت و ساز ویلا بدون پروانه در شالیزارها تصریح کرد: تخلفات انجام می‌شود و از اداره کشاورزی استعلام صورت نمی‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: از مردم آستارا می‌خواهیم چنانچه در زمینه ساخت و ساز زمین‌های کشاورزی با هدف ساخت ویلا و خانه و تجاری مشاهده می‌کنند به اداره جهاد کشاورزی آستارا گزارش دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان کرد: در صورتی که کاربری بدون مراحل قانونی انجام شود مسئولان خاطی به مراجع قانونی معرفی می‌شوند.

وی متذکر شد: با ساخت و ساز زمین‌های کشاورزی گیلان به شدت برخورد قانونی می‌شود.

 

 

به مناسبت هفته وحدت
مراسم بیعت با شهدای گمنام آستارا برگزار شد

مراسم بیعت با شهدای گمنام آستارا به مناست هفته وحدت برگزار شد.

خبرگزاری فارس: مراسم بیعت با شهدای گمنام آستارا برگزار شد

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، مراسم بیعت با شهدا به مناسبت هفته وحدت در مزار شهدای گمنام این شهر برگزار شد.

رئیس بنیاد شهید آستارا عصر امروز در جریان برگزاری مراسم مذکور اظهار کرد: امروز مراسم بیعت با شهدا به مناسبت هفته وحدت در مزار شهدا با حضور امام جمعه و فرماندار و روسای اداره‌ها، شوراها و خانواده معظم شهدا برگزار شد.

ایرج غنی‌پور تصریح کرد: در آخر هر ماه در شهرستان آستارا مراسم بیعت با شهدا در مزار شهدای گمنام آستارا برگزار می‌شود.

به گزارش فارس، مراسم بیعت با شهدا با حضور امام جمعه و فرماندار و روسای اداره‌ها و شوراهای اسلامی و خانواده‌های معظم شهدا و اصحاب رسانه در مزار شهدای آستارا برگزار شد.

فجر انقلاب/۶۷

افتتاح ۱۹۲ واحد مسکن مهر معلولان آستارا در دهه فجر

فرماندار آستارا از افتتاح ۱۹۲ واحد مسکن مهر معلولان این شهرستان در دهه فجر خبر داد.

خبرگزاری فارس: افتتاح 192 واحد مسکن مهر معلولان آستارا در دهه فجر

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، کیوان اسدپور ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی امروز  شاهد توسعه و پیشرفت کشور در تمام بخش‌ها هستیم، اظهار کرد: دهه فجر یکی از ایام مبارک و بزرگ در تاریخ انقلاب اسلامی است و باید به خوبی گرامی نگه داشته شود.

وی افزود: همزمان با آغاز دهه مبارک فجر پروژه‌های مختلف عمرانی، خدماتی، زیربنایی و اشتغالزایی در بندر آستارا با حضور مسئولان استانی و شهرستانی افتتاح می‌شود.

به گفته فرماندار آستارا این پروژه‌ها با صرف اعتباری بالغ بر ۹۰ میلیارد و ۶۱۴ میلیون ریال آماده افتتاح هستند.

وی افتتاح دو واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی همزمان با دهه مبارک فجر در بندر آستارا و روستای کانرود بخش لوندویل را از جمله پروژه‌ها برشمرد.

اسدپور تصریح کرد: به مناسبت دهه فجر مرکز نگه‌داری شبانه‌روزی معلولان جسمی حرکتی بالای ۱۴ سال «سعادت» در روستای ویرمونی به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تأمین برق مجتمع ۱۵۰ واحدی بسیجیان در شهرک عباس‌آباد و ۲۰ خانوار روستای کانرود را از برنامه‌های دهه مبارک فجر در بندر آستارا ذکر کرد.

این مسئول احداث ۱۰ هزار و ۴۱۴ متر شبکه برق مشترکان شهر و روستا، نصب ۲۳۸ دستگاه چراغ لاک‌پشتی، نصب یک‌هزار و ۴۲۹ کنتور برق را از دیگر پروژه‌ها عنوان کرد.

وی خاطرنشان کرد: تعمیرات شبکه‌های فشار ضعیف و متوسط در مناطق شهری و روستایی از دیگر برنامه‌های این ایام در بندر آستارا است.

به گفته اسدپور، در دهه فجر تقویت فشار برق کوی رحمانی، باش‌محله لوندویل و بالامحله هودول افتتاح می‌شود.

وی از افتتاح ۱۹۲ واحد مسکن مهر معلولان در دهه فجر خبر داد و یادآور شد: مخزن بتنی ۱۵۰ متر مکعبی روستای کانرود نیز از دیگر پروژه‌های دهه مبارک فجر است.

فرماندار آستارا افتتاح سه استخر پرورش ماهیان سردابی، تکمیل روشنایی مسیر آستارا به لوندویل، احداث دیوار حائل روستاهای گیلده و مشند، رونمایی از تابلوی یادمان‌های شهدای روستاهای باغچه‌سرا، بیجاربین، هودول، مسند، عنبران و عسکرمحله و… را از دیگر پروژه‌ها ذکر کرد.

وی با اشاره به سفر کاروان فجر خبری گیلان تصریح کرد: با هماهنگی کمیته ارتباطات و اطلاع‌رسانی دهه فجر گیلان برای خبرنگاران نشریات و خبرگزاری‌ها کارت ویژه دهه فجر صادر شده و برنامه‌ریزی امکانات برای پوشش خبری خبرنگاران در دهه فجر صورت گرفته است.

اسدپور یادآور شد: کاروان ستاد دهه فجر گیلان روز دوشنبه آینده مهمان مرزداران آستارایی هستند و برنامه‌های ویژه‌ای در این روز برگزار می‌شود.

——————

 

 
امام جمعه عنبران بخش مرکزی آستارا:
دوستی و مروت بین سنی و شیعه در آستارا حاکم است

امام جمعه عنبران بخش مرکزی آستارا گفت: از برکت وجود نظام اسلامی بین اهل تسنن و شیعه شهرستان مرزی آستارا دوستی و مروت حاکم است.


به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، شیخ جابر عباداللهیان شامگاه چهارشنبه در مراسم جشن وحدت در مسجد جامع دهستان مرزی عنبران با تبریک فرا رسیدن هفته وحدت به اهل سنت و شیعه این شهرستان اظهار کرد: امام خمینی (ره) رهبر مسلمان جهان است و مردم ایران از شیعه و سنی ایشان را رهبر مسلمانان می‌دانستند.

وی افزود: امروز نیز اهل سنت و شیعه مقام معظم رهبری را پیشوای مسلمانان جهان می‌شناسند و به رهبری و درایت ایشان در وحدت و مدیریت جهان اسلام افتخار می‌کنند.

امام جمعه عنبران بخش مرکزی آستارا با بیان اینکه امام خمینی (ره) پیامدهای تفرقه را به خوبی شناخته بودند، خاطرنشان کرد: ایشان می‌خواستند با وحدت و ایجاد همبستگی اسلامی، مسلمانان به استقلال و آزادی دست یابند و امروز نیز مقام معظم رهبری ادامه دهنده راه امام خمینی (ره) است.

وی با بیان اینکه مردم شیعه و سنی در آستارا و لوندویل خود را از هم جدا نمی‌دانند، یادآور شد: اتحاد و دوستی و برادری  مسلمانان آستارا و لوندویل در جهان و ایران مثال‌زدنی است.

عبادللهیان از فرماندار، امام جمعه آستارا و نماینده و رئیس اداره تبلیغات اسلامی قدردانی کرد و متذکر شد: این مسئولان بدون تبعیض با ما همکاری دارند و بین مردم و علمای سنی و شیعه تفاوتی قایل نمی‌شوند و همواره با آغوش گرم از ما اهل تسنن استقبال می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در آستارا و لوندویل تفاوتی بین برادران مسلمان سنی و شیعه احساس نمی‌کنیم و این از برکت وجود نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش فارس، بیش از ۲ هزار نفر از اقشار مختلف مردم سنی و شیعه در مراسم مذکور حضور یافتند و با مولودی‌خوانی یکصدا فضای مسجد را پرشوق و شور کردند.

 

 

 

 

 

 

 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا:
حفظ وحدت دشمنان را مایوس می‌کند

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا گفت: حفظ وحدت بین مسلمانان سنی و شیعه دشمنان را مایوس می‌کند.


به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام حسن ملایکی شامگاه چهارشنبه در مراسم جشن وحدت این شهرستان با تبریک ولادت با سعادت نبی اکرم (ص) استقبال برادران اهل تسنن و شیعه در جشن‌های هفته وحدت آستارا را در کشور بی‌نظیر خواند.

وی اظهار کرد: طبق گفته‌های اسلام و قرآن هر کس وحدت را رعایت نکند و به آن آسیبی برساند، از مسلمانان و امت رسول‌الله (ص) نیست.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا بروز اختلاف، نزاع و دامن زدن به تفرقه در امت اسلامی را نشانه نفوذ شیطان در فرد دانست و افزود: شیطان، دشمن وحدت و صلح است.

وی گفت: شیطان ندای تفرقه‌افکنی را انجام می‌دهد، بنابراین مسلمانان با هوشیاری به اینگونه نداهای شیطانی پاسخ مثبت ندهند.

ملایکی توکل بر خدا و حفظ وحدت را از اعمال صلح دانست و تصریح کرد: اگر کسی وحدت را حفظ کند، آرامش ایجاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در وحدت و آرامش به راحتی می‌توان اعمال  دنیوی و معنوی و عبادت را انجام داد و بندگان خدا با وحدت دارای هدف و کلام مشترک هدف و کلام هستند

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا وحدت و صلح را سیره و سنت پیامبر خواند و یادآور شد: پیامبر بزرگ اسلام بهترین الگوی اداره جامعه است و ابتدا باید رسول خدا را بشناسیم که در این صورت دیگر نزاع و تفرقه در امت اسلام نیست.

وی برادرکشی در کشورهای مسلمان مانند عراق، سوریه و دیگر کشورها را مغایر با اسلام دانست و عاملان این جنایت‌ها را فرزندان شیطان خواند.

این مسئول هوشیاری و پرهیز از تفرقه و جدایی و حفظ وحدت و همدلی را مورد تأکید همگان قرار داد.

وی از مسلمانان سنی و شیعه آستارا و نیز مسئولان مربوطه که در جشن وحدت عنبران بخش مرکزی در مراسم هفته وحدت شرکت کردند قدردانی کرد.

 

 

فرماندار آستارا:
آستارا الگوی وحدت سنی و شیعه در جهان است

فرماندار آستارا برگزاری جشن بزرگ وحدت در این شهرستان مرزی را جلوه اتحاد دانست و گفت: آستارا الگوی وحدت بین سنی و شیعه در ایران و جهان است.

خبرگزاری فارس: آستارا الگوی وحدت سنی و شیعه در جهان است

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، کیوان اسدپور شامگاه چهارشنبه در جشن وحدت مسجد جامع عنبران بخش مرکزی با تبریک فرا رسیدن هفته وحدت و ولادت حضرت محمد (ص) اظهار کرد: مسلمانان همه با هم برادرند و نباید فرد یا گروه خاصی با «منم» گفتن‌ این اتحاد و صفوف یکپارچه را متزلزل کند.

وی اسلام را دینی جامع و جهانی خواند و افزود: اسلام تنها متعلق به یک منطقه و یا دوران خاص نیست و مهم‌ترین خصیصه این دین مبین تلاش برای به سرانجام رساندن انسان و تعالی او است.

فرماندار آستارا با بیان اینکه امام خمینی (ره) هفته وحدت را ایجاد کرد، گفت: با درایت مقام معظم رهبری ادامه می‌یابد.

وی با اشاره به وحدت سنی و شیعه در آستارا تصریح کرد:  اهل سنت و شیعه به نام امت واحد اسلامی در زیر سایه ولی امر مسلمانان جهان زندگی می‌کنند و همه تابع ولایت فقیه هستند.

اسدپور یکپارچگی مردم و علمای شیعه و سنی آستارا و لوندویل در مراسم جشن وحدت را نمونه‌ای از نمایش وحدت دانست و یادآور شد: جشن وحدت آستارا با حضور گسترده اهل سنت و شیعه تاریخ این شهرستان بی‌نظیر است.

وی از مردم ولایت‌مدار آستارا و لوندویل و علمای شیعه و سنی که موجبات این وحدت و همدلی و صلح و برادری ایجاد کردند قدردانی کرد.

فرماندار بندر آستارا با بیان اینکه طلوع رسول خدا و قرآن کریم بی‌غروب است، گفت: نبی اکرم (ص) مظهر واقعی ایجاد وحدت در بین مسلمانان بود.

وی با اشاره به اینکه همه باید با کمک یکدیگر و حفظ وحدت اهداف جامعه اسلامی را به طور کامل محقق و عملیاتی کنیم، خاطرنشان کرد: با هم مهربان و رئوف باشیم به گونه‌ای که دشمن احساس ترس و دوستان احساس امنیت کنند.

اسدپور اضافه کرد: دشمنان اسلام با مشاهده جشن‌های وحدت در شهرستان مرزی آستارا متوجه می‌شوند که در ایران اسلامی بحث اختلاف شیعه و سنی کهنه شده و مردم تابع ولایت فقیه هستند.

وی جشن وحدت شهرستان مرزی آستارا را جلوه اتحاد دانست و متذکر شد: آستارا الگوی وحدت در ایران و جهان است.

نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه مقاومت بسیج آستارا: شیعه و سنی تابع محض ولایت فقیه هستند.

نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه مقاومت بسیج آستارا:
شیعه و سنی تابع محض ولایت فقیه هستند.

نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه مقاومت بسیح بندر آستارا با بیان اینکه تعداد شهدای اهل تسنن و شیعه در دفاع مقدس برابری می‌کند، گفت: اهل تسنن و تشیع با حفظ وحدت تابع محض ولایت فقیه هست

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام یحیی عبادیان عصر امروز در مراسم گرامیداشت هفته وحدت این شهرستان با تبریک هفته وحدت به برادران و خواهران بسیجی اهل تسنن و شیعه آستارا اظهار کرد: امیدواریم طبق فرمایش امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری گام‌های والایی در راستای حفظ وحدت برداریم.

وی افزود: اگر مسلمانان نبی اکرم (ص) و قرآن را الگوی خود قرار دهند هیچ اختلافی بین آنها وجود نخواهد داشت.

به گفته این مسئول، امروز مسلمانان جهان پیش از پیش به وحدت، همدلی و هماهنگی در اصول مشترک در مقابل توطئه‌های دشمنان نیاز دارند.

وی ادامه داد: این فرمایش را امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبر بارها فرمودند و بر وحدت مسلمانان در جهان تأکید کردند.

عبادیان با بیان اینکه امروز ثمره وحدت در ایران دیده می‌شود، تصریح کرد: این امر به خاطر نعمت ولایت فقیه است.

نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه مقاومت بسیح بندر آستارا، خاطرنشان کرد: امسال در حالی میلاد نبی اکرم (ص) را جشن می‌گیریم که برخی در جهان اسلام به نام اسلام مسلمانان را قتل عام می‌کنند و عملیات‌های غیر انسانی انتحاری و ترور انجام می‌دهند و زنان و کودکان را به نام اسلام سر می‌برند.

وی این افراد را فرزندان شیطان نامید و افزود: اینها فرزندان شیطان و فرزندان بنی‌امیه و بنی‌عباس هستند که راه انحرافی آنها را ادامه می‌دهند.

عبادیان اضافه کرد: تروریست‌‌های سلفی و تکفیری کسانی هستند که در مقابل مسجد پیامبر در مدینه اسلام ساختگی «ضرار» را در برابر اسلام پیامبر خدا ساختند و امروز افرادی با مسلمانان جنگ می‌کنند که در صدر اسلام به نام اسلام دستور تجاوز به مدینه منوره دادند.

وی یادآور شد: امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری فتوا و دستور اتحاد مسلمانان را می‌دهند و وهابیون، سلفی‌ها و تکفیری‌ها را افرادی می‌دانند که در جهان اسلام درصدد نفاق و تفرقه و جنگ هستند.

این مسئول با بیان اینکه حساب وهابیت با برادران و خواهران اهل تسنن جدا است، تصریح کرد: شیعه و سنی برادر هستند و همه مسلمان هستیم.

وی متذکر شد: در مدت هشت سال جنگ تحمیلی تعداد شهدای اهل تسنن با شیعه برای دفاع از کشور و جمهوری اسلامی ایران برابری می‌کند.

به گفته عبادیان، شیعیان و اهل تسنن در پیروزی انقلاب نقش‌آفرین بودند و همواره در انتخابات و هشت سال دفاع مقدس با تبعیت از ولایت فقیه اتحاد خود را حفظ کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مسلمانان ایران وحدت کامل دارند و در کشور اسلامی ایران اختلافی بین شیعه و سنی نیست.

این نوشته در


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تاریخچه وبلاگ نویسی و وبلاگ سازی در ایران

 

وبلاگ چییست و وبلاگ نویسی یعنی چه؟  نوشته اسماعیل اسدی دارستانی


 

 

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند. و افکار ، عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند . از آنجاییکه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد . و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند .وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است . همنکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی گذاشته اند  .

تاریخچه ی وبلاگ؟
گرچه وبلاگنویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگنویسی با ورود به قرن بیست و یکم اتفاق افتاد. در ایران هم این موضوع بر میگردد به بیست و سوم خرداد 1381 که اولین سرویس ارایه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ( persianblog.ir) آغاز به کار کرد(البته آن زمان پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال 1386 این دامنه به سرقت رفت و هماکنون این سایت با دامنه ی دات آی آر مشغول فعالیت است) و این پدیدهدر مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران  رشد کند تا هماکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است در ضمن همکنون که این مطلب را مینویسم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگنویس دنیا هستیم

برای وبلاگنویسی چه ملزوماتی نیاز است؟
از آنجا که سرویسهای تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما میگزارند شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمیپردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما میکنند ولی در هر صورت ملزومات برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنم:

 1. امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد ( کامپیوتر شخصی ، کامپیوتر فامیل ، دوستان  کافی نت و یا …)
 2. فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطلابتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگنویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به وبلاگ پست کند)
 3. زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز)

از چه موقع باید شروع کرد؟
هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

از کجا باید شروع کرد؟
اگر ملزومات گفته شده را دارید و نیز فکر میکنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگنویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه کرده و وبلاگ خود را ایجاد کنید به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند که به ارایه رایگان وبلاگ اقدام میکنند که هرکدام نقاط ضعف و قوتی دارند در پایین چند مورد از این سایتها را معرفی میکنم

 • پرشین بلاگ persisnblog.ir : این سایت اولین سایت وبلاگ دهنده در ایران است که کاملا به زبان فارسی است و امکانات بسیار خوبی دارد
 • بلاگفا blogfa.com :یکی از پر طرفدارترین سرویسهای وبلاگ ایرانی به زبان تمام فارسی است من خودم هم هماکنون از این سرویس استفاده میکنم
 • بلاگر blogger.com : قدیمیترین سرویس وبلاگ در جهان میباشد که کاملا به زبان انگلیسی است
 • بلاگ اسکای blogsky.com : یک سرویس ایرانی وبلاگ که خدمات خود را به فارسی ارایه میدهد و از سرعت و کیفیت خوبی برخوردار است

         نماد و سنبل ویلاگ نویسان  در ایران :  وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر و محیط زیست که توسط وبلاگ نویسان بعنوان نماد وبلاگ نویسی در ایران نامگذاری شده است ( اولین وبلا نویس حقوق بشر و محیط زیست  و اولین وبلاگ نویس در شمال کشور )

 • اسماعیل اسدی دارستانی   وبلاگ نویسی را در تهران شروع کرد و جزوه اولین  وبلاگ نویسان ایران  و اولین وبلاگ نویس شمال کشور است  و اسماعیل اسدی دارستانی بود که با فعالیت حقوق بشری و محیط زیستی و خبری شروع کرد و آستارا نیوز اولین وبلاگ ایشان بود و اسماعیل اسدی دارستانی در سال 1380 جزو اولین وبلاگ نویس های فعال در ایران بود که وبلاگهای حقوق بشر و محیط زیست را راه انداخت و اولین وبلاگ و اولین نفری که در فضای فارسی  وبلاگ نوشت اسماعیل اسدی دارستانی است و اولین نفر در ایران اسماعیل اسدی دارستانی که تخصصی به امر وبلاگ نویسی در امر حقوق بشر و محیط زیست پرداخت …نام این وبلا نویس نام اشنا رد میان وبلاگ نویسان  بخصوص فارسی زبان می باشد…

       این وبلا گ نویس که هماکنون وبلاگهای متعدد خبری و تحلیلی  و حقوق بشر ومحیط زیست دارد از سال 1380  تاکون بارها دستگیر شده  و زندانی و شنکجه شده است و پرونده متعدد دارد و بخاطر وبلاگ نویسی با اینکه ریس شورا و عضو شورای سیبلی استارا بود مطابق ماده 26 قاون شوراها و بنده ج و د رد صلاحیت شد و در سال 1391  پرونده هفته نامه آبادگران شمال که بعداز چند سال در مراحل تصویب انجام گرفته بود و حتی بوی تبریک مجوز داده بودن.. یکباره بخاطر صلاحیت همان عدم التزام به اسلام و ویلایت فقیه و عدم التزام به قاون اساسی رد صلاحیت و مجوز هفته نامه رد شد و حتی با اینکه در سال 91 رد شده بود در سال 92 به ایشان مخفیانه تحویل داده شد و بخاطر این وبلاگ نویسی  با یاینکه  زندانی و شنکجه وضرب و شتم دهها بار شده است اما تاکون محکومیت قضایی نشده است و اولین بازداشت وی در تابستان 1381 توسط دادگاه انقلاب تهران جلب غیابی شد و بعداز مدتها ضرب و شتم و شنکجه و بازجویی بعداز مدتی حکم تبریه ایشان بخاطر بی گناهی  تبریه صادر شد..بارها توسط … دستگیر و زبازداشت و تبریه شده است .. وی یکی از خنده آور ترین و وحشنتاک ترین  بازداست های خود را اینطور تعریف می کند.

در سال 1390 زمستان سرد من برای نماینده استارا دکتر نعیمی فعالیت می کردم و یک بار من ربوده شدم و که بر اثر ضربات به سر و نخاع مشکل خواب و .. پیدا کرد م. بقصد کشت مرا کتک زدن در حیات وحش  ساحل و با دروبین فیلم برداری  می کردند و فقط چشم مرا باز گذشتند .. می گفتند اعتراف کن این ها .. را تو برعلیه نظام و.. در وبلاگ ها می نویسی خلاصه من چون بیگناه بودم اعتراف نکردم و یکبار که بیدار شدم در سر کوچه خانه ام بودم ….بماند به  همه میدانند حتی نماینده و رزو جمعه هم ریس پلیس بمن زنگ زد گفت کار یمنهمی دارم بیا فلکه گاز من فورا رفتم چند نفری روی سرم ریختند همانند پلیس ضد شورش  و گفتند دستور شورای تامین است باید بازداشت شوی..

حالا بازجویی و شنکجه بماند…  یدو شبانروز انجا بودم  بازداشت گاه  ژنجره ای  داشت جا پنجره  پنچره نداشت  سرما و برف داغنه دانه داخل اتاق می امد… بخاری نبود در یان دو رزو اجازه ندادند به خانواده ام اطلاع بدهم و کسی از بازداشت من خبر نداشت  و در این دو رزو حتی ی نگذشتند قرض بیمایرم را بخورم بمن غذا و حتی نان خشک نداند  وفقط اب خوردم و آنههم آب توالت بازداشتگاه را ..  و حتی گفتم غذا  و چای و دارو و دکتر نمی دهید لااقل به خانواده ام اطلاع دهیذ وی ک قران بمن بدهید عادت دارم قران شبها و رزو ها بخوانم آنهم گفتند برای شما ممنوع است .. ی گفتم پولش را خودم می دهم لااقل بخرید برایم بیاورید آنهم قبول نکردند..فقط گفتند بدستور شورای تامین شهرستان …غذا خواستم ندادند و لباسهایم رال با زور باتوم در آوردند  و یک لباس که بوی چرک می داد بنمن دادند که دکمه نداشت  و شلواری که پشتش پاره بود….فقط سرباز بمن گفت خد ا بتو رحم کرد دوستت نماینده شد وگرنه چند سال زندانی می شدی …

بعداز یک رزو انتخابات ظهر به داد گاه رفتم  قاضی همدیمی ریس اجرای احام بود خدایی خیلی آدم با ادب بود.. متن شکایت شورای تامین راب رایم خواند عضویت در جندالله ( یعنی گروهک ریگی ) من به همدمی گفتم حاج آقا من شیعه هستم  نه سنی .. کسی عضو جندالله می شود سنی باشد من قبلا تهمت مسحی بودن آقایون دستگاهها زده بودند اما تهمت سنی بودن تازه بمن می زنند… خلاصه بعداز اینکه و… ثابت کردم شیعه 12  امامی هستم و یک فعال حقوق بشر و میحط زیست هیچ وقت متعقد به ریگی و دار و دسته اش نیست با تعهد  آزاد شدم خدایی  قاضی فردی منطقی و درستکار بود خودش هم تعجب کرده بود چرا مرا  بجرمی متهم کرد که با افکار و خط و مشی فکریم نمی خورد تعجب کرد… خدا را شکر آزاد شدم..

 تمام موارد را هربار به اصل 90 و ریس قوه قضاییه و سازمان حفا ناجا و واجا نوشتم نتیجه ندانند..بماند 

 

 بارها توسط افراد متعدد ربوده شنکجه تا حد مرگ شده است و در آخرین ربایش بقصد اعتراف به وبلاگ نویسی  که چشم و دستش در سال 1390 زمستان ربوده شده بر اثر  ضربات متعدد به مغز و  نخاع .. دیگر  شبانروز خواب ندارد و فقط با دارو در حد دو یا سه ساعت در شبانروز خواب دارد و بدون دارو متعدد فقط 2 الی 4 ساعت خواب دارد و ضرباتی که در سال 1390 بقصد اعتراف به مغز و نخاع این فعال حقوق بشر وارد شده .. دیگر زندگی را برای این وبلاگ نویس غیر ممکن  کرده و زنده بودن وی با مسکن می باشد و بنبار گفته  وی  آنقدر درد مغز و نخاع  ام زیاد  می شود که با تزریق مرفین در بیمارستان رفع می شود  و هفته ای چند بار این مشکل را دارم  و فقط از خدا مرگ زود رس می خواهم زندگی برایم بخاطر بیماری غیر ممکن شده است..

 وی در مصاحبه با ما گفت  خیلی می گویند چرا وی وقت  خود را با روز نامه نگاری الکترونیکی و وبلاگ می گذرد .. چون زمانیکه همه خواب هستند من با کمک دارو نمی توانم  بخوابم  بخاطر ضربات متعدد به مغز و نخاع ام … تنها دلخوشی ام خانواده و وبلاگ نیوسی است و برای کتابهایم که دولت احمدی نزاد  مجوز نمی داد و رسما ممنوع القلم بودم و بدون دلیل  اکثر وبلاگهایم را بدستور مشایی فیلتر کردند .. من وبلاگهایی داشتم در ماه بالای 2 مییلون به بازدید داشت و حالا هم بازدی میانگین وبلا هایم و سایتم هایم بالای چند صد هزار نفر می باشد.. من چند سال بدستور مشایی ممنوع القلم بود  و بادستور مشایی به بنیاد شهید کشور حکم شهادت پدر جانباز 65 درصدم که بعداز 4 سال زمین گیر شده براثر جانبازی شهید شد  را نگذشتند حکم شهادت بمن بدهند .. بر رسی  که کردم  یکی جرایم من در دستگاهها امنیتی که توسط مشایی برایم درست شده است .. اینکه پدر من مسیحی بوده و بعدا  مسلمان شده است  و قبلا اسم من مسیحی بوده و بعدا من هم مسلمان شدم ..  مشایی با این  روش نگذشت بنیاد شهید حکم شهادت پدرم صادر شود.. مدارک  ارایه دایم کسی گوش نکرد…

بقیه بماند..

 

 

وبلا گ نویس  چیست و چطور نوشته می شود..

 نوشته اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر و محیط زیست / اولین وبلا گ نویس حقوق بشر و محیط زیست در ایران و کشورهای فارسی زبان

 

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)
 
وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و…

مقدمه ای بر وبلاگ نویسی

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند.و افکار،عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند.از آنجاییکه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد.و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند.

وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است.هم اکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و از طریق وبلاگ نویسی نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی گذاشته اند.

تاریخچه ی وبلاگ نویسی

گرچه وبلاگ نویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگ نویسی با ورود به قرن بیست و یکم اتفاق افتاد.در ایران هم این موضوع بر میگردد به بیست و سوم خرداد 1381 که اولین سرویس ارایه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ( persianblog.ir) آغاز به کار کرد (البته آن زمان پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال 1386 این دامنه به سرقت رفت و هم اکنون این سایت با دامنه ی دات آی آر مشغول فعالیت است).

پدیده ی وبلاگ نویسی در مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران رشد کند تا هم اکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است در ضمن هم اکنون که این مطلب را مینویسم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگنویس دنیا هستیم.

برای وبلاگ نویسی چه ملزوماتی نیاز است؟

از آنجا که سرویس های تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما میگزارند شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمیپردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما میکنند ولی در هر صورت ملزومات برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنم:

-امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد ( کامپیوتر شخصی،کامپیوتر فامیل،دوستان کافی نت و یا …)

-فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطلابتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگنویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به وبلاگ پست کند).

-برای وبلاگ نویسی باید زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز) را داشته باشید.

از چه موقع باید شروع کرد؟

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

برای وبلاگ نویسی از کجا باید شروع کرد؟

اگر ملزومات گفته شده برای وبلاگ نویسی را دارید و نیز فکر میکنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگنویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه کرده و وبلاگ خود را ایجاد کنید به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند که به ارائه رایگان وبلاگ اقدام می کنند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فعال حقوق بشر


اسماعیل اسدی دارستانی  متولد ۷/۵/۱۳۵۳ صادره : آستارا  شماره شناشنامه : ۲۸۱  نام پدر اسد الله   متاهل و دارای  یک فرزند  درجه دار بازنشسته ارتش /شماره ملی :۲۶۱۹۳۵۸۴۸۵

آدرس : آستارا -  سیبلی - کوچه بوستان جنوبی - منزل شخصی

 

استاد اسماعیل اسدی دارستانی از چهرهای ماندگار کشور- نویسنده و محقق رزونامه نگار و وبلاگ نویس بین المللی و... فعال حقوق بشر و محیط زیست و مستند ساز حقوق بشر و محیط زیست جهانی و مدیر مسول خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی و روز نامه درد نیوز


استاد اسماعیل اسدی دارستانی بازنشسته ارتش . فعال حقوق بشر و محیط زیست و نظریه پرداز و.پنج کتاب ایشان تاکنون چاپ شده است و امسال کتاب بررسی حقوق بشر و محیط زیست ایشان به چاپ رسید. روزنامه نگار سردبیر خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی و عضو شورای اسلامی سیبلی وبلاگ نویس بین المللی .

متولد 1353 آستارا متاهل و دارای یک فرزند نویسنده و محقق و روزنامه نگار ملی ،بازنشسته ارتش ،عضو خانواده شاهد انقلاب ،و.پنج کتاب ایشان تاکنون چاپ شده است و امسال کتاب بررسی حقوق بشر و محیط زیست ایشان به چاپ رسید قبلا کتابهای 1- خدمت و مدیریت نظامی وظیفه ارتش از دیدگاه اسلام 2-تا زنده ام بسیجی ام 3- داستانهای آسمانی 4- سر گذشت تالشان 5- بررسی تاریخ حقوق بشر و محیط زیست به چاپ رسیده است و نگارش و چتاپ نویسنده : 1- حکایتها و مثالها 2- مشاهیر و چهر های ماندگار ایران و جهان 3- نبرد من 4- تکرار تاریخ 5- بررسی محیط زیت و منابع طبیعی 6-حکومت ای ایران و چند رمان از جمله ه سرودهای بنام اسماعیل بابا که بعداز تمام و ویرایش به چاپ خواهد رسید.

کتاب ›های چاپ شده استاد اسماعیل اسدی دارستانی منبع : خبر گزاری حقوق بشر و محیط زیست جهانی eadnews.com و آستارا نیوز روزنامه ایران زمین اسماعیل اسدی دارستانی نام پر آوازه فعالیت حقوق بشری و محیط زیست جهانی دارد و از سال 1381 تا کنون چندین بار دستگیر و محاکمه زندانی و شکنجه گردیده است و یك مورد قبل از انتخابات 1390 اسفندماه بهمراه همسرش به اتهام  فعال حقوق بشری و مدنی بازداشت و در تاریخ 12 اسفندماه نود نیز با مصوبه شورای تامین بازداشت و شنکجه گردید  و  زمستان ۱۳۹۱  به اتهام  آگاهساز یو فعالیت حقوق بشری  و..در آستارا ومركز استان دستگیر و بازجویی و.. ودر سال ۱۳۹۱ با اینكه عضو شورای سیبلی آستارا بود   مطابق ماده ۲۶ بند د و ج   رد صلاحیت شد  و در انتخابات  ریاشت جمهوری بخاطر  فعالیت برای آیت الله هاشمی  بعدا روحانی بارها بازجویی و تهدید  و خلاصه روز جمعه با اینكه صلاحیت خود را از نظرات استان  گرفته بود  با مصوبه  ...شهرستان  حصر  و زندانی خانگی گردید و حتی از رای دادن وی به خودش محروم شد....که ایشان برای برقراری حقوق بشر در جهان و برقراری فدارلیسیم  اسلامی در ایران فعالیت  مدنی می کند.astaranews.com / dardnews.ir

۰۹۱۱۹۸۱۲۷۹۵


مدافع حقوق بشر کیست؟ نوشته اسماعیل اسدی دارستانی

مدافعان حقوق بشر در ایران چه ویژگی هایی دارند؟ وضعیت مدافعان حقوق بشر در ایران چگونه است؟ آیا دفاع از حقوق بشر شرایط ویژه ای دارد؟ آیا برای این کار، به آموزش و آموزشگر نیاز است؟ آیا حقوق بشر در ایران نامی آشنا و همه فهم است یا متعلق به قشر فکری خاصی است؟ آیا حقوق بشر در ایران یک مساله بومی است یا به طور کل، حقوق بشر را باید مفهومی عام و بین المللی دانست؟

اینها پرسشهای است که هر چند بودن به دنبال پاسخی برای آنها مرا به این مقاله رسانده ، اما همچنان بر این باورم که رسیدن به پاسخی دقیق تر، نیاز مند تحقیقی گسترده با موضوع " مدافعان حقوق بشر در ایران" است. بنابراین آنچه دراین مجال آمده است، تنها تلاشی بوده در یافتن پاسخی برای بخشی از این پرسشهای مطرح شده.

● او کیست؟

عام ترین و در عین حال کامل ترین تعریفی که تاکنون از مدافعان حقوق بشر ارائه شده، تعریفی است که کمیساریای عالی حقوق بشر در جزوه ای با عنوان "مدافعان حقوق بشر چه کسانی هستند"(۱)، در روز جهانی حقوق بشر منتشر کرد. طبق این تعریف ، همه کسانی که به طور فردی یا گروهی در حمایت و بهبود حقوق بشر گام بر می دارند، مدافع حقوق بشر محسوب می شوند.

بر این اساس مدافعان حقوق بشر نگرانی های گوناگون حقوق بشری، مثل اعدام های بدون محاکمه، شکنجه، بازداشت ها و توقیف های خودسرانه، ختنه دختران و زنان، تبعیض، مسایل استخدامی، اخراج اجباری، دسترسی به مراقبت های بهداشتی، زباله های سمی و تأثیر آن بر محیط زیست را مورد توجه قرار می دهند. مدافعان حقوق بشر گستره وسیعی از حقوق بشر مثل حق حیات، غذا و آب، بهداشت، مسکن مناسب، نام و ملیت، تحصیل، آزادی رفت و آمد و عدم تبعیض را مورد حمایت قرار می دهند. آن ها بعضی اوقات، حقوق طبقات خاص مثل حقوق زنان، کودکان، پناهندگان و آوارگان و حقوق اقلیت های ملی و قومی و فرهنگی، زبانی و جنسیتی را مورد توجه قرار می دهند. (۲)

در ایران نیز طبق همین تعریف همه کسانی که در حمایت از حقوق زنان، کودکان، محیط زیست، اقلیتهای قومی، جنسیتی، نژادی و .... فعالیت می کنند و یا برای کاهش نقض حقوق بشر و رعایت کرامت انسنها تلاش می کنند، مدافع حقوق بشر محسوب می شوند.

اما برای روشن تر شدن موقعیت و شرایط مدافعان حقوق بشر در ایران ، می توان آنها را از حیث برخورد با نقض حقوق بشر، به دو گروه "حامیان رعایت حقوق بشر" و "معترضان به نقض حقوق بشر" تقسیم کرد. تفاوت ظریف این دو گروه در این است که گروه اول اگر چه حامی حقوق بشر هستند اما الزاما در هر شرایطی، شاکیان نقض حقوق بشر محسوب نمی شوند. رفتار آنها بیشتر کنشی است. اما گروه دوم، در مقام مدافع حقوق بشر، خود را موظف به اعتراض به نقض حقوق بشر نیز می دانند و در واقع کار آنها هم کنش و هم واکنش به شرایط حقوق بشر است. آنها پاسبانی و دیده بانی از حقوق بشر را به عهده دارند.

به عنوان مثال اگر چه حامیان حقوق کودک چه در شکل فردی و چه در شکل انجمن ها و گروه ها، در تلاشند تا وضع عمومی کودکان در معرض آسیب را بهبود بخشند، اما همه ایشان خود را ملزم به نظارت، گزارش کردن و اعتراض به موارد نقض حقوق بشر در این زمینه نمی دانند. همین مثال در حوزه محیط زیست، بهداشت، مسکن، غذا و .... نیز صادق است.

● اطلاعات، محور برنامه ها و کنشها

در ایران نیز مثل بسیاری از کشورهای دیگر فعالیتهای حقوق بشری به صورت فردی و گروهی – هردو صورت می گیرد. البته به دلیل دخالت قدرت حاکم در فعالیتهای گروهی به صورت انسداد، ایجاد محدودیت و نیز اختصاص آیین نامه ها و مقررات تهدید کننده، فعالیت ان.جی.اویی و سازمانی (نه فقط گروه های حقوق بشری) نیز مثل بسیاری از گروه های مدنی که کارشان در حوزه نظارت اجتماعی تعریف می شود، با سختی ادامه حیات می دهد. با این وصف داشتن نهادهای غیردولتی فعال و ناظر بر حقوق بشر ، با مشکلات بسیاری روبروست. این مساله، یکی از دلایلی است که فعالیتهای حقوق بشری را ( به جز معدود انجمن ها و گروه هایی که توانسته اند همچنان شکل رسمی یا نیمه رسمی خود را حفظ کنند و به فعالیت خود ادامه دهند، همچون کانون مدافعان حقوق بشر و انجمن دفاع از حقوق زندانیان، انجمن دفاع از ازادی مطبوعات و ...) ، به سمت گونه دیگری از فعالیت بکشاند که یا غیر رسمی است یا فردی :

● فعالیتهای فردی

▪ فعایت در گروه های غیر رسمی

فعالیت در حوزه مجازی یعنی اینترنت البته اینترنت به خودی خود برای فعالیت حقوق بشری شکل ابزاری دارد. اما در این فضا برخی از گروه های مجازی نیز معرفی شده اند که بیش از این که سازمان یا گروهشان در بیرون از اینترنت شناخته شده باشند، از طریق وب سایتها و وبلاگهایشان معرفی شده اند.

▪ آسیب شناسی:

فعالیتهای فردی ، از سویی، گاه تنها راه ادامه حیات کاری مدافعان حقوق بشر در شرایط تحدید محسوب می شود. افرادی که حاضر می شوند در فضای پر توهم و پر تهدید ، با هویت فردی شان فعالیت در حوزه ترویج حقوق بشر و تصحیح نقض حقوق بشر را ادامه دهند، در واقع پذیرفته اند که هزینه های فردی این کار را به عهده بگیرند اما در برابر نقض این حقوق ساکت ننشینند. این اقدام گرچه نشانه شهامت آنها و گاهی تنها صدای معترض در برخی موارد نقض حقوق بشر است، اما از سویی اولا برخورد با یک فرد، راحت تر از برخورد با یک گروه است. بنابراین افراد بیش از گروه ها در معرض آسیب امنیتی قرار می گیرند. دوم این که انرژی فرد، انرژی محدودی است و افراد تنها توان فعالیت در حوزه های محدود و معدود را دارند و حتا در موراد مشترک امکان یک کار گسترده و عمقی و جامع وجود ندارد. ضمن این که تصمیم گیری در یک گروه مدنی، معمولا با طی مراحل دموکراتیک همراه است. این تمرین، هم در جهت تقویت روحیه دموکراتیک جمع، تاثیر گذار است و هم نتایج بهتری از این مشارکت فکری به دست می آید.

آسیب دیگری که فعالیت های فردی حقوق بشری در معرض آن است، منتقل نشدن تجربه های افرادی است که پیش از آنها راه های مشابه را طی کرده اند. انتقال تجربه در گروه ممکن تر از انتقال تجربه به صورت فرد به فرد است زیرا در یک گروه سازمان رفته جدا از تماسهای اجتناب ناپذیر کاری، همفکری و پیشنهاد و گفت و گو، امکان آموزش سیستماتیک نیز شدنی تر است.

در حالی که معمولا افراد داوطلبی که به تنهایی فعالیت می کنند نه امکان آموختن از تجربه های مشابه دیگران را دارند و نه خود می توانند براحتی تجربه هایشان را در اختیار افراد علاقمند و داوطلب قرار دهند. آموزش نیز برای ایشان چه برای آموختن و چه آموزاندن، مقوله ای فردی و انتخابی است نه وظیفه ای سازمانی . بنابراین بسیار کسان هستند که در عمر کاری خود، هرگز با مفاهیم و دانش حقوق بشری آشنایی پیدا نمی کنند . در حالی که آشنا بودن با این آموزه ها در بسیاری موارد می تواند به افراد در تبیین شرایط موجود کمک کند.

▪ فعالیت در گروه های غیر رسمی: این نوع گروه ها معمولا گروه هایی هستند که در شرایط فشار سیاسی و به خاطر نداشتن مجوز رسمی برای فعالیت سازمانی یا گروهی به وجود می آیند. گروه های غیر رسمی معمولا شامل افرادی می شوند که با هدف مشترک و زمینه های مشترک فکری به دنبال احقاق حقوق نداشته افراد یا گروه ها یا قشرها هستند. برای نمونه این گروه های غیر رسمی در ایران می توان به کمپین های زنان برای تغییر قوانین (کمپین یک میلیون امضا و کمپین قانون بی سنگسار) اشاره کرد. اگر چه کار کمپینی را نمی توان همطراز با سازمانهای غیر دولتی دانست. اما فعالان کمپین های اجتماعی و مدنی، با هدف تحقق حقوق برابر انسانی، در یک حوزه مشخص به فعالیت گروهی می پردازند. یکی از ویژگی های این نوع فعالیت امکان رشد کممی آن در گستره وسیعی از افراد است. درواقع کمپین مشکلات و مقررات دست وپاگیر سازمانهای رسمی و بروکراسی آنها را ندارد و فعالیت در انها شکل آزادانه تری دارد. نامحدود بودن افراد شرکت کننده در کمپین و نامحدود بودن آنها از نظر مرز های جغرافیایی، از جمله محاسن دیگر آن به شمار می رود. این مساله باعث می شود که هدف گروه نیز در گستره وسیع تری امکان ظهور بیابد و تعداد بیشتری از مردم با آن نزدیک و آشنا شوند.

اما در عین حال امکان مشارکت افراد بی شمار در یک کمپین، ممکن است خود ، آسیبی نیز به حساب بیاید. زیرا هرچه شمار، افزون شود، امکان کنترل بر رفتارهای جمعی کمتر، امکان وضع مقررات ، کمتر و امکان اعمال سلیقه های فردی به جای جمع، بیشتر می شود که در نهایت همه این موارد می تواند تهدیدی برای حرکت گروه به حساب بیاید. در فعالیت های گروهی غیر رسمی، معمولا مقررات به طور توافقی و قرادادهای غیر رسمی وضع می شوند. و از انجا که سیستم تصمیم گیری در این گروه ها معمولا مبتنی بر تصمیم توافقی جمعی است، با گسترده شدن گروه و زیاد شدن نظر ها و پیشنهادها، امکان بروز اختلاف نظرها و حتا تضاد در تصمیم گیری ها نیز بیشتر می شود.

فعالیت کمپینی ، تنها یکی از شکلهای فعالیت غیر رسمی است و علل تشکیل شدن چنین گروه هایی نیز تنها به نبود امکانات قانونی و رسمی سازمان، ان.جی.او، یا گروه های رسمی دیگر بر نمی گردد. بلکه در بسیاری از گروه های کوچک کاری، افراد دلیلی برای گسترده شدن یا بروکراتیک شدن و رسمین یافتن نمی یابند. بسیاری از گروه های حمایتگر، گروه های کوتاه مدت کاری با اهداف کوتاه مدت ، به طور خود خواسته چنین شکلی را برای خود انتخاب می کنند که در عین حال که کار مشترک گروهی را دنبال می کنند، درگیر ثبت و ضبط سازمانهای رسمی نیز نشوند. یکی از مشکلاتی که چنین گروه هایی با آن درگیر هستند(بویژه اگر در شرایط سرکوب و فشار شکل گرفته باشند)، نداشتن فضا و مکان برای تصمیم گیری، کنشهای جمعی، برنامه ریزی و همکاری است. داشتن مکانی برای فعالیت معمولا یکی از نیازهای هر گروهی برای توان ادامه حیات جمعی است. داشتن ابزار لازم برای فعالیت نیز در همین نیاز می گنجد.

مشکل دیگری که بین گروه های غیر رسمی و فعالیتهای فردی مشترک است، رسمیت نداشتن از سوی منابع اطلاع رسانی و همین طور سازمانهای رسمی است. پذیرفتن هویت گروهی، برای ایجاد تعامل و همکاری یا هرگونه رابطه دیگری، از سوی مراکز رسمی مرتبط، به ویژه در کشورهایی که جریان آزاد اطلاعات در آن کشورها دستخوش انسداد است، نیازمند داشتن هویت حقوقی است.

کمتر مرکز اطلاعاتی ( مرکزی که اطلاعات مرتبط با فعالیت گروه در آنجا متمرکز است) حاضر است به افراد با هویت فردی شان یا گروه هایی با هویت ثبت نشده در مراکز قانونی، رابطه کاری برقرار کند. حتا اگر این گروه ها جنبه حمایت گری نیز داشته باشند ، یا حتا اگر به طور مثال در حوزه دفاع از محیط زیست نیز فعالیت کنند، معمولا برای دریافت اطلاعات مربوط به فعالیتشان و نیز برای ایجاد رابطه کاری با مراکز رسمی یا گروه های رسمی و حتا سازمان های غیر دولتی دچار مشکلند.

از سویی کوتاه مدت بودن برخی از این گروه ها اگر چه باعث انقطاع تجربه کاری و رها شدن هدفی می شود که می توانست بلند مدت و هدایت شده باشد ، اما از سویی معمولا سرشار از نیروی تازه نفس، هدفمند و جسور است. برای نمونه این گروه می شود به عده ای از فعالان محیط زیست اشاره کرد که گروهی را برای جلوگیری از قطع درختان جنگل لویزان در مقابل شهرداری تهران در بهمن ماه سال ۸۴ تشکیل دادند.

اما گروه سومی که در ایران در حوزه حقوق بشر فعالیت می کنند و در چند سال اخیر هم بسیار رشد کرده اند، گروه های غیر رسمی (ثبت نشده در مراکز دولتی ایران) مجازی یا اینترنتی هستند.

همانگونه که در سطرهای بالاتر به اختصار توضیح دادم، برای بسیاری از گروه ها و سازمانها – چه دولتی، چه غیر دولتی و چه رسمی و غیر رسمی – و حتا برای بسیاری از فعالان حقوق بشر که به طور فردی فعالیت می کنند، اینترنت، ابزاری برای ارتباط است.

اما اشاره خاص این مقاله، به گروه هایی است که در فضای مجازی شکل گرفته اند و فراتر از استفاده ابزاری از اینترنت، آن را تبدیل به دفتر کار گروهی و فضایی نه فقط برای ارتباط از نوع اطلاع رسانی آن ، که فضایی برای تصمیم گیری گروهی، تبادل نظر، و همکاری مشترک کرده اند.

بیشتر این گروه ها در ایران محصول شرایط فشار و تهدید برای داشتن گروه های بیرونی (بیرون از اینترنت) هستند. از این رو بسیاری از آنها اگر چه خروجی مداوم اطلاعات از گروهشان دارند، اما معمولا اگر منتقد و معترض نقض حقوق بشر بوِیژه از طریق اطلاع رسانی خبری باشند، از ابراز هویت های شخصی شان پرهیز می کنند. داشتن یک هویت گروهی مجازی اگر چه در شرایط فشار می تواند به انتقالل داده هایی که معمولا پنهان از دیده افکار عمومی است، کمک کند، اما همواره اطمینان و اعتماد به منبع خبر و این هویت سازمانی مجازی در معرض خطر است. علت این امر فقط این نیست که مردم به دیده ها و شناخت واقعی شان از هویت فردی و گروهی اعتماد دارند، دلیل دیگر و مهمتر این امر عدم پاسخ گویی این گروه ها ( به دلیل غیر قابل دسترس بودن) و نیز قرار گرفتن در معرض آسیبهای سیاسی احتمالی از برون مرزهاست.

این آسیب یکی از جدی ترین تهدیدهای حقوق بشر و فعالان حقوق بشر در ایران است. آنها از یک سو در معرض فشارها ، خطرات امنیتی، انسداد خبری، سانسور، حذف شدن از صحنه های رسمی و قانونی، نادیده گرفته شدن و حتا خطرات جانی هستند، به طوری که از انسانی ترین و مدنی ترین فعالیت هایشان در جهت حمایت و حفظ کرامت افراد نیز تعابیر سیاسی شده و باعث سرکوب می شود، از همین روست شاید که به کل، گفت و گو درباره حقوق بشر، به جای راه یافتن به عرصه های عمومی و وارد شدن به افکار عمومی، تبدیل به یک شیء سیاسی شده است که از یک سو قوای حاکم را دچار توهم و بد بینی می کند و به مقابله وا می دارد و از سوی دیگر گروه های سیاسی مخالف را نیز به نزدیک شدن و حمایت کردن این فعالان سوق می دهد.

البته همان طور که پیشتر نیز گفتم مدافع حقوق بشر بودن و نیز مدافع مدافعان حقوق بشر بودن مرز و حد و خط ممیز ندارد و هر فرد حقیقی و حقوقی با هر نگرشی می تواند در زیر مجموعه این تعریف قرار بگیرد بنابراین چه بهتر که دولتها به جای مقابل قرار دادن خود در برابر مدافعان حقوق بشر، و گشتن به دنبال بهانه ای برای سرکوب مدافعان حقوق بشر، اگر حامی حقوق بشر هم نیستند، دستکم در برابر مدافعان آن سکوت کنند تا در روابط بین الملل، محکوم به دشمن حقوق بشر نشوند. زیرا حقوق بشر در ذات خود جز به دنبال برابری و امنیت و صلح و عدالت نیست و دشمنی با چنین مفاهیمی، در تضاد با بسیاری از حکمرانانی است که همین ادعا را با گویش سیاسی دیگری عنوان می کنند.

امروز بر کسی پوشیده نیست که مهمترین ناقضان حقوق بشر در همه جای دنیا و همه جوامع، دولتها هستند. از همین روست که شیرین عبادی ، مدافع حقوق بشر برنده جایزه صلح نوبل، معتقد است که هرگز هیچ دولتمردی نمی تواند مدافع حقوق بشر باشد. اما دولتمردان می توانند که حقوق بشر را نقض نکنند و در شرایط خوشبینانه تری حامی آن و حامی مدافعان حقوق بشر باشند.

▪ وضیت آموزش:

آموزش حقوق بشر در ایران اگر چه در پنج پایگاه دانشگاهی ( دانشگاه های علامه طباطبایی، مفید (قم)، شهید بهشتی، تهران و شیراز) در مقطع کارشناسی ارشد، تدریس می شود اما یکی از مهمترین ایرادهای وارد به این نوع اموزش این است که تاثیر خروجی این پایگاه های علمی بر وضعیت حقوق بشر در ایران، به قدری نامحسوس است که تقریبا می توان گفت انچه در حوزه حقوق بشر ایران امروز، قابل ارزیابی است، نه بر اساس آمار دانشگاهی و تحقیقا یا تاثیرات مراکز علمی، که محصول گزارش های فعالان داوطلبی است که بیشتر ایشان، مسیر راهیابی شان به فعالیت های حقوق بشری، مسیر علمی و دانشگاهی نبوده است.

در واقع از یک سو ما با خروجی دانشگاه هایی روبروییم که دانش آموختگانش، (یا بیشتر انها) راهی به فضای بهبود بخش حقوق بشر نمی یابند و از سوی دیگر با فعالان حقوق بشری روبروییم که گاهی با ابتدایی ترین اصول و روشهای این نوع فعالیت نیز غریبند. هر دو روی این سکه بزرگترین آسیب آن به هرز رفتن بخش زیادی از نیروی انسانی است . ضمن این که گاه آسیب آشنا نبودن با فعالیت های حقوق بشری ( چه از نظر حقوقی ، چه از نظر اجتماعی و سیاسی و چه از نظر تاثیرات این نوع فعالیت بر خود فرد و تغییر شرایط وی) می تواند عوارضی را متوجه خود فعالان حقوق بشر کند. اگر چه برخی از نهادهای رسمی یا غیر رسمی فعال در حوزه های تخصصی تر ( مثل حقوق زنان ، کودکان و ...) گاه با تدارک کارگاه های آموزشی سعی بر ارتقای وضعیت عمومی فعالان مرتبط با خود دارند، اما اقدامهای پراکنده ای از این دست، که معمولا هم در فضایی با رعب و هراس برگزار می شود، نمی تواند آن گونه که لازم است موثر افتد. زیرا یکی از مهمترین ویژگی های فعالیت حقوق بشری "امن بودن و احساس امنیت کردن" خود فعال حقوق بشر ، از نوع کاری است که برگزیده است. و اگر مدافعان حقوق بشر در فضایی نا امن اقدام به فعالیت کنند یا با اقدامهای سرکوبگرانه مستقیم و غیر مستقیم روبرو شوند، خود در زیر مجموعه قربانیان حقوق بشر قرار گرفته و نیازمند حمایتند. این شرایط را باید تهدید جدی برای فعالان حقوق بشر به حساب آورد و یکی از مهمترین روشهای تحکیم وضعیت ایشان ایمن ساختن از طریق آگاه سازی و آموزش نسبت به وضعیت خود و نیز جلب حمایت های ایمن بخش از سوی نهادهای بین المللی است. زیرا فعالان حقوق بشر ، اگر در معرض اسیب از سوی دولتهایشان قرار بگیرند، کسی را یارای یاوری و حمایت ایشان نخواهد بود مگر این که آنها در زیرگروه نهادهای حامی بزرگتری که توان تعامل با دولتها و برقراری ارتباط با ایشان را دارند، قرار بگیرند.

مساله دیگری که با آموزش ارتباط مستقیم دارد، بیگانه بودن مفاهیم حقوق بشری در طول دوران اموزش تحصیلی در کشور ماست.

با وجود درسهای فراوانی که در تذهیب و پرورش نفس ، در کتابهای درسی موجود است، رعایت حقوق بشر ( با تاکید بر همین واژه) و مفاهیم و مفاد آن، نه فقط جایی در آموزش و پرورش ما ندارد، که از آنجا که معمولا با فعالیتهای حقوق بشری، برخوردهای سیاسی می شود، این واژه بیش از این که در افکار عمومی معنایی کاربردی و اجتماعی داشته باشد، تعبیری سیاسی یافته است . نتیجه چنین فرهنگ سازی نادرستی ذهنیت دادن به مردم بر این اساس است که فعالیت حقوق بشری را معادل با فعالیت سیاسی، و آن را معادل مخالفت با حکومت می دانند. در حالی که هر فردی در هر جایگاهی می تواند یک مروج اصول حقوق بشر باشد و شناخت، انگیزه و اراده کردن برای چنین اقدامی حتا در یک دایره کوچکی در حد یک خانواده، کافی است. آشنا شدن با این مفاهیم و واژه ها اگر از گروه های کوچک مثل جمع دوستان، همکاران یا خانواده شروع شود، واژه هایی مثل رفع تبعیض جنسیتی، حقوق کودک ، حق زندگی، حق انتخاب و ... وارد ادبیات روزانه ما شده و قدرت لازم برای مقاوم شدن در برابر مقاومتهای بیرونی را خواهند یافت.

● منابع اطلاعات

جایگاه حقوق بشر در جریان رسمی اطلاع رسانی در کشور ما جایگاهی بس نامطمئن و لرزان است. در واقع رسانه های دولتی، یا تحت حمایت دولت یا حامی دولت که برای حفظ شرایط موجود ( اعم از سیاستهای ریز و کلان یا حفظ قانون یا حفظ شرایط اجتماعی) تلاش می کنند، از انجا که انتشار وضعیت حقوق بشر را تهدیدی برای "وضع موجود" ارزیابی می کنند، نه تنها عملا نسبت به آنها چشم می پوشند، بلکه حتا با آن مقابله کرده و آن را سزاوار برخوردهای شدید امنیتی می دانند.

از این منظر، رسانه های( عملا روزنامه ها) اصلاح طلب، با کنه موضوع، یعنی نقد یا گزارش وضعیت حقوق بشر مخالفتی ندارند و در دورانی که دستشان از سوی دولت برای این نقد و انتقاد تا حدودی باز بود، توانستند موارد نقض حقوق بشر را حتا اگر نه در قالب و چارچوبهای حقوق بشری که در قالب نقد سیاسی و اجتماعی، منتشر کنند. اما حتا این دایره نیز شامل گزارش همه نوع نقض حقوق بشری نمی شد و از فیلتر حامیان دولت اصلاحات که خود دستی از دور بر آتش سیاست ایران داشته اند رد می شد.

از سویی هر روزنامه نگار یا فعال حقوق بشری نیز به منابع اطلاعات برای گزارش وضعیت یا نقض حقوق بشر دسترسی ندارد. بسط و انتشار اطلاعات در این باره نیازمند ارتباط و دسترسی به این منابع – همچون وزارتخانه ها، سازمانها و بنیادهای رسمی دولتی و غیر دولتی، زندانها و ...) دارد. این نیز خود مسببی است برای این که حتا در نشریات معتقد به حدودی از آزادی بیان، همه کسی نتواند گزارشگر حقوق بشر باشد. (برای مثال قتلهای زنجیره ای توسط روزنامه نگارانی افشا و دنبال شد که توان دسترسی به منابع اطلاعاتی در این باره را داشتند.)

اما همین مشی نیز با رکود مطبوعات و توقیف دسته ای روزنامه ها با سیاستهای محافظه کارانه مدیران روزنامه ها مواجه شد که ناگزیر بودند به بقای نشریاتشان بیش از پایبندی به اصول حقوق بشر که خود مدافع آزادی بیان و آزادی اندیشه و آزادی جریان اطلاعات است، بیندیشند.

یکی از نتایج چنین انسدادی در اطلاع رسانی در مورد وضعیت حقوق بشر، رشد رابطان خبری غیر رسمی و ناقلان و گزارشگرانی است که از ابزار های نوین تکنولوژی اینترنتی برای اطلاع رسانی در باره وضعیت حقوق بشر استفاده می کنند.

روزنامه نگاری شهروندی را باید یکی از موثرترین عوامل موثر بر گردش اطلاعات حقوق بشری در جامعه امروز دانست. اخباری که در سایتهای غیر رسمی ( سایتهایی که به نهاد های دولتی یا غیر دولتی ثبت شده مشخصی تعلق ندارند و معمولا نویسندگان و مدیران آنها ناشناسند) منتشر می شوند، وبلاگها و ارتباطات اینترنتی از جمله تشکیل گروه های دوستانه جهت همفکری و همکاری در مورد مسائل حقوق بشر از جمله مهمترین عوام موثر بر گسترش اخبار و اطلاعات حقوق بشری است.

مهمترین مشکلی که در این زمینه وجود دارد، نداشتن اعتبار منبع، برای استفاده علمی یا پی گیری خبری این اطلاعات است. زیرا برای خبری که منتشر شده است خبرنگاران یا محققان حقوق بشری، نمی دانند که به چه کسی یا نهادی باید مراجعه کنند

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فعال حقوق بشر کیست؟

فعال حقوق بشر کیست؟ اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس و فعال حقوق بشر و محیط زیست

بحث حقوق بشر ..قرن بیستم خاصه بعد از جنگ جهانی دوم بسیار مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که یکی از اهداف سازمان ملل متحد پیشبرد و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همگان بدون تمایز از حیث ن‍ژاد، جنس، زبان مذهب و … اعلام شد.

 

 

آستارا نیوز  اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر : اگرچه تبعات ناگوار دو جنگ جهانی و هراس از تکرار آن ملل متحد را به دور هم گرد آورد تا اهرمهایی هرچند ضعیف برای پیشگیری از جنگ طراحی کنند، اما دغدغه ای که از آن زمان به بعد و حتی قبل از آن هم همواره وجود داشته و دارد، تنها توسل به زور و قدرت نمایی دولتها در قبال یکدیگر نبود، بلکه گردنکشی حاکمیت ها در قبال افراد تحت حاکمیتشان نیز مهم می نمود. از اینرو دولتها با اکراه برای تضمین حقوق افراد تحت حاکمیتشان ناگزیر به پذیرش حداقل هایی تحت عنوان حقوق مدنی و سیاسی و یا حقوق اجتماعی و اقتصادی و بعدها منع شکنجه، حقوق زنان و یا حقوق کودکان و امثالهم طی کنوانسیونهای متعدد بین المللی شدند. این سازوکارها برای آن بود که دولتها ملزم به تایید حقوق طبیعی افراد تحت حاکمیتشان شوند به گونه ای که نتوانند هرطور که خواستند با آنها رفتار کنند. هرچند دولتهایی که اساسا اعتقادی به این مهم نداشتند، به این تعهدات تن نداده و به کنوانسیون مربوطه نپیوستند و یا بیکار ننشسته و تا جایی که در توان داشتند، در زمان تدوین و تنظیم این حداقل ها به بهانه هایی چون شرایط متفاوت مذهبی و فرهنگی برای کاهش تعهداتشان در قبال افراد تحت حاکمیتشان تلاش کردند و یا با اعمال حق شرط عدم تعهد خود را نسبت به ماده و موادی پیشاپیش اعلام کردند. نهایتاً اینکه در مواردی برای جلوگیری از شکایت سایر دول و یا اتباع خود، تن به سازوکارهای اجرایی مثل پروتکل اول میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ندادند.

این رویه را به خوبی می توان در پذیرش و قبولی اعلامیه جهانی حقوق بشر و سپس در پیوستن و تصویب کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و پروتکل اول آن و نیز حق شرط هایی که به این کنوانسیون و یا سایر کنوانسیونها از جمله کنوانسیون حقوق کودک وارد شده است، به خوبی مشاهده کرد. میزان گرایش دولتها از پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشر تا سایر کنوانسیونها که جنبه الزام آوری داشتند، رفته رفته کاهش می یابد. هرچند اعلامیه هزاره به عنوان معیار مشترک به طور رسمی مورد تاکید قرار می گیرد و با اقبال و پذیرش تمامی کشورها همراه است اما به واقع و در عمل، وقتی اصول آن، جنبه لازم الاجرایی پیدا می کند، نه تنها دولتهای غیرمردمی، تن به آن نمی دهند بلکه در مناسبات سیاسی نیز دولتها هرگز دوستان خود را متهم به نقض حقوق بشر نمی کنند و بیشتر ترجیح می دهند نقض حقوق بشر را در کشورهای غیردوست خود رصد کرده و جار بزنند.

اما صرفنظر از عملکرد دولتها در مورد مقوله حقوق بشر که هم مخاطب آنند و هم ناقض آن،‌امروزه به نظر می رسد دفاع از حقوق بشر بیش از آنکه مورد حمایت و یا ترویج قرار بگیرد، اغلب به یک ژست بدل گشته است. امروزه همه دولتمردان دم از حقوق بشر می زنند – البته به مفهومی که خود می خواهند و قبول دارند- و اساساً اکنون هیچ حکومتی نمی تواند صراحتاً حقوق بشری افراد تحت حاکمیت خود را به رسمیت نشناسد بلکه با دستاویزهایی چون نسبت گرایی و شرایط خاص مذهبی و قومی و فرهنگی، نقض این حقوق را توجیه می کنند. به زعم آنها حقوق بشر محدوده جغرافیایی دارد، در حالی که در حقوق بشر، فرد به عنوان جهان شمول بودن مورد نظر قرار می گیرد. با این وصف، نقض حق حیات همان اندازه برای یک کودک مسلمان افغانستانی نارواست که برای یک کودک مسیحی یا یهودی در فلسطین و سرزمینهای اشغالی نارواست. به عبارت دیگر، حقوق بنیادین بشری که ملهم از حقوق طبیعی است یعنی فطرت بشر ایجاب می کند، فارغ از درج در معاهدات و یا فارغ از پذیرش دولت یا دولتهایی لازم الاتباع هستند.

از عملکرد دولتها که بگذریم نوبت به افرادی می رسد که حقوق بشر برایشان ابزاری شده جهت شناساندن خود به جامعه داخلی و جهانی. این اقلیت حظ بسیاری از مطرح شدن به عنوان فعال حقوق بشر می برند. اینان بی آنکه عملکرد یک مدافع حقوق بشر را داشته باشند، به صرف شرکت در کارگاه های آموزشی در مورد حقوق بشر، کنفرانس ها و همایش و یا حتی تحصیل در این رشته، خود را فعال حقوق بشر نامیده و بهتر بگوییم دوست دارند با این وصف نامیده شوند. بعضاً عضویت در گروه، دسته و یا اجزای سازمانی صنفی که متعلق به آنند را حق خود دانسته و گاه با استفاده از منابع مالی صنف، خود در چندین کارگاه آموزشی و امثالهم نیز شرکت می کنند، بی آنکه مفاهیم آموخته شده را در مقام یک فعال حقوق بشر آموزش داده یا ترویج کنند.

این در حالیست که عده ای دیگر در لباس وکیل، دانشجو، استاد و حتی کارگر به خاطر دغدغه هایی که برای ترویج و احقاق حقوق بشری دارند، همواره به عنوان یک فرد مخالف و یا به زبان امروزی برهم زننده امنیت و امثالهم تحت فشارند. هرچند بسیار تکرار شده که حقوق بشر سیاسی نیست و نباید آنرا سیاسی کرد اما به واقع مگر می شود مطالباتی که افراد از حاکمیت دارند و نسبت به نقض آن معترضند مثل حقوق برابر زن و مرد، انتخابات آزاد و امثالهم از نظر هر حاکمیتی، سیاسی تلقی نشود؟ اقدامات این افراد بی آنکه خود بخواهند و به واقع چنین باشد، «امنیتی» تلقی شده و با همین انگ در تعقیب و به کیفر رساندن آنها حداقل حقوق مندرج در دادرسی عادلانه که برای متهم اعلام شده است نسبت به این عده نقض می شود. شاید از اینروست که در سال ۱۹۹۸ سازمان ملل ناگزیر برای شناساندن و تفکیک «مدافع حقوق بشر» از «مخالف سیاسی» مبادرت به صدور قطعنامه کرد.

سازمان ملل متحد طی این اعلامیه عبارت «مدافع حقوق بشر» را در مورد کسانی که برای حمایت و اجرای حقوق بشر کمک می کنند، به کار برد؛ به گونه ای که حقوق بشر تماماً برای همگی آحاد بشر محقق شود. این افراد می توانند از اقشار مختلف جامعه و با سطح معلومات متفاوتی از قبیل کارمند، محصل، پزشک، معلم، کارگر، وکیل دادگستری، کاسب، قاضی و امثالهم باشند. مطابق این اعلامیه، هرکس که بخواهد می تواند مدافع حقوق بشر باشد. بدیهی است که ذکر هرکس که می خواهد به منزله آن نیست که فقط بخواهد بلکه عملکرد و اقداماتش نیز باید در جهت ترویج حقوق بشر باشد و این اقدامات می تواند در مورد کلیه مصادیق مندرج در هر چهار نسل حقوق بشر باشد.

این اعلامیه، حقوقی نیز برای مدافعان حقوق بشر برشمرده است که می توان به حق دسترسی به اطلاعات مربوط به حقوق بشر، انتقاد و ارائه پیشنهاد به سازمان ها و ارگانهای مربوطه، حضور در محاکم، حق ارتباط با سازمانهای غیردولتی و امثالهم اشاره کرد.

مدافعان حقوق بشر در کشورهای ناقض این حقوق، تحت فشار حاکمیت اند. آنها در قالب فعالین سیاسی و یا امنیتی تحت تعقیب قرار می گیرند و گاه ارتباط با یک رسانه خارجی و حتی سازمانهای غیردولتی خارجی، گزگی به دست حاکمیت داده تا آزادی و امنیت آنها سلب شود. از اینرو آنهایی که جان سالم به در می برند، گاه جلای وطن کرده و برای آزادی عمل خود در مکانی غیر از کشور خود اقامت می کنند.

صرفنظر از آنکه عمل و شغل وکیل دادگستری خواسته و ناخواسته به عنوان مدافع حقوق مردم و یکی از تضمینات دادرسی منصفانه و چه بسا عادلانه، نوعی فعالیت حقوق بشری محسوب می شود، قابل ذکر است که در میان این صنف، بعضاً این تفکر و تصور وجود دارد که حتماً باید برای گرفتن حق موکل به ابزارهای رسانه ای متوسل شد. شکی نیست که گاهی نقض دادرسی عادلانه به قدری مشهود و زننده می نماید که وکیل ناگزیر از توسل به این ابزارهاست، با این وجود، در برخی موارد که لزومی به استفاده از این ابزار، ضروری به نظر نمی رسد، نه تنها زحمات یک وکیل را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه برعکس به ضرر موکل نیز منتهی می شود. این در حالیست که عده ای دیگر از همین صنف، داوطلبانه بدون جاروجنجال و تبلیغات و با تجربه ای که کسب کرده اند، تنها به منافع موکل خود فکر کرده و برای حصول آن، لحظه ای دست از کار نکشیده اند. این عده با آنکه کار و تلاششان کاملاً مصداق فعال حقوق بشر است، نه حظی از مطرح شدن به عنوان حقوق بشر می برند و نه از اینکه به این عنوان شناخته نشوند، نگرانند. اما چه مردم عادی و چه حتی اقلیتی در این صنف، «فعال حقوق بشر» بودن را به شناخته شدن در رسانه ها، آن هم به واسطه پیگیری های پرونده هایی خاص موسوم به امنیتی و یا هر پرونده ای که مجال مطرح شدن آنها را داشته باشند، می دانند. شاید از اینروست که اگر با وصف فعال حقوق بشر مورد خطاب و توجه قرار نگیرند، ناراضی خواهند بود.

به عنوان یک فعال حقوق بشر و محیط زیست و شغل قبلی ام و شغل روز نامه نگاری و ..، شخصاً شاهد نقض حقوق زیادی در پرونده های خانوادگی، ثبتی، حقوقی های ساده و دشوار و حتی چک بلامحل و امثالهم در دادگاه ها و غیردادگاهها بوده ام که هر کدام می توانست به اندازه هر پرونده امنیتی حرفی برای گفتن داشته باشد. حال باید پرسید تا چه اندازه با نگاه نقادانه به این قبیل پرونده ها نیز نگریسته ایم؟! آیا کرامت ذاتی انسان، تنها در آن محاکم نقض می شود؟ آیا حق دفاع به واسطه تبصره ماده ۱۲۸ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری نقض شده و یا در دادگاههای انتظامی و اداری نیز چنین است؟ آیا آزادی بیان را برای هر رسانه ای قبول داریم و یا تنها برای رسانه های همسو با تفکرات و عقاید خودمان؟ به عنوان یک وکیل دادگستری که خواسته و ناخواسته حداقل در حیطه دادرسی عادلانه، کاری حقوق بشری انجام می دهیم، تا چه اندازه در معرفی و شناساندن نسل های حقوق بشری به مردم کوشا بوده ایم؟ آیا به جز حق حیات، آزادی بیان و عقیده و مذهب و امثالهم، از حق بر محیط زیست سالم، حق بر صلح و توسعه نیز سخنی به میان آورده ایم؟ شاید بگویید که وکیل هستیم و تنها از دستمان همین قسم حوزه دادرسی عادلانه بر می آید. آری، چه اگر غیر از آن بود و یا جامعه به رشدی که برآمده از آگاهی نسبت به حقوق خود باشد، رسیده بود نسبت به حقمان بر محیط زیست هم همان اندازه صدایمان در می آمد که نسبت به سایر حقوق بشری مدعی هستیم. به عنوان فعال حقوق بشر، نباید تک بعدی به آن پرداخت، بلکه اصولاً باید همه جانبه و نسبت به تمامی مردم دنیا، همه حقوق را خواهان باشیم.

تعدادی از وکلای دادگستری با تمامی دشواریهایی که پرونده های امنیتی برایشان در پی خواهد داشت، دلسوزانه پیگیر دفاع از حقوق موکلین خود در این قبیل پرونده ها هستند. عده ای از آنها بی آنکه ادعایی داشته باشند، نه تنها چنین پرونده هایی را قبول می کنند بلکه در مقام یک وکیل که کارش دفاع از حقوق موکلش است، هرجا که حقوق متهمی را در معرض خطر ببینند به میدان آمده و برای دفاع از آن تلاش وافری می کنند. برای این عده، تفاوتی هم نمی کند که فرد متهم به ارتکاب جرایم امنیتی باشد یا کلاهبرداری و یا مواد مخدر و یا قتل عمد، آنها به رسالت خود به عنوان یک وکیل دادگستری می اندیشند .

به هر حال، همانطور که پیشتر دیدیم، از روند پیوستن حاکمیتها به کنوانسیونهای حقوق بشری، چنین بر می آید که اساساً آنها روی خوشی به حقوق بشر و تعهداتشان نسبت به افراد تحت حاکمیتشان نشان نمی دهند. همین امر است که فعالین حقوق بشر را وادار می کند که برای احقاق آن، همواره هشیار بوده و متذکر آن باشند. اگرچه فعالین حقوق بشر به موجب قطعنامه سازمان ملل حق دارند که با سازمانهای مختلف حقوق بشری غیردولتی در ارتباط بوده، برای انجام رسالتشان به هر نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، اما این امر به دشواری صورت می گیرد؛ خاصه در حکومتهای خودکامه، فعالین حقوق بشر بهای سنگینی برای اهداف متعالی خود باید بپردازند.

در این وانفسا، وکلا چون رزمنده ای که در میدان مین گرفتار آمده اند، برای حفظ حقوق موکلینشان چنان باید سنجیده گام بردارند که نه به خود آسیب برسانند و نه موجبات تضییع حقوق موکلینشان را فراهم آورند. آری، می دانم که دست کم در سازوکارهای قضایی کشور ما، این مهم، بعضاً تکلیفی مالایطاق است. در کشور ما وکیل از مصونیت لازمه برخوردار نیست، هر لحظه که می خواهد برای حقوق موکل خود فریاد بزند، باید نیم نگاهی هم به آینده شغلی خود داشته باشد وگرنه سالم از میدان مین بیرون نخواهد آمد. از اینرو وکلایی که به واقع بدون ادعایی و جار و جنجالی حتی حاضرند آینده شغلی خود را نیز به خطر بیندازند که حقی از موکلشان تضییع نشود را باید ستود.

توضیح : متاسفانه فعالیت حقوق بشری و محیطزیستی بصورت مشارکت مردمی خیلی سخت گیرانه است مثال در قانون اساسی ایرا ن بصورت شفاف اصلی بعنوان امر به معروف و نهی از منکر است که کسی را نمی توان بعنوان امر به معروف و نهی ازمنکر محاکمه کرد و این یعنی  اصل دفاع از حقوق بشر و محیط زیست است و یا قوانین شفاف تعریف شده ای برای فعالیت جمعیت ها و احزاب تعریف شده است از سال ۱۳۷۷ بارها مدارک لازمه و فرهای تشکیل ججمعیت مدافعان حقوق بشر را از زمان خاتمی و احمدی نزاد به اداره کل احزاب وزارت کشور  و استانداری گیلان دادیم..متاسفانه امنیتی با ما برخورد کردند و آنقدر پرونده را پس می دهند و .. اجازه ورود پرونده به کمیسیون نمی دهند بعداز سالها بما مجوز ندادند  یعنی آنقدر چند سال رفتم و آمدیم محترمانه بمن گفتند بشما مجوز نمی دهیم  و یا جمعیت مدافعان محیط زیست تمام مراحلش گذشته وزارت کشور و فرمانداری و کمیسیون  تایید کرده اما فرمانداری آستارا علنا کار شکنی می کند پروانه فعالیت جمعیت مدافعان محیط زیست استارا را نمی دهد کلا نمی خواهند در دولتهای مختلف ایران احزاب مستقل فعالیت کنند ..من هم بعنوان یک فر فعال حقوق بشر و میحط زیست از سال ۱۳۷۷ فعالیت می کنم..الحمدالله موفق بودم…

اسماعیل اسدی دارستانی  کارشناس حقوق بشر
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رئیس شورای اسلامی سیبلی آستارا: مسئولان پاسخگوی اعضای شورای سیبلی نیستند


مدیر آموزش و پرورش آستارا:
مدرسه 2 نوبته حشمت لوندویل تعطیل شد

مدیر آموزش و پرورش آستارا گفت: مدرسه 2 نوبته حشمت لوندویل تعطیل شده و دانش‌آموزان آن به مدارس دهخدا و بهار لوندویل به صورت موقت منتقل شدند.

خبرگزاری فارس: مدرسه 2 نوبته حشمت لوندویل تعطیل شد

فاضل تعلیمیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا اظهار داشت: پس از درج خبر فرو ریختن سقف مدرسه حشمت لوندویل در خبرگزاری فارس این مدرسه 2 نوبته تعطیل شد و دانش‌آموزان حشمت لوندویل به مدارس دهخدا و بهار لوندویل به صورت موقت منتقل شدند.

این مسئول ادامه داد: فرماندار، نماینده و معاون استانداری گیلان در بازدیدی که از وضعیت مدرسه مذکور داشتند قول مساعد برای بازسازی این مدرسه را داده بودند.

مدیر آموزش و پرورش آستارا خاطرنشان کرد: تا زمان تحویل مدرسه نوساز لطف‌اللهی لوندویل در 10 روز آینده به آموزش و پرورش آستارا، دانش‌آموزان مدرسه حشمت لوندویل به مدارس دهخدا و بهار لوندویل به صورت موقت منتقل شدند تا ادامه تحصیل دهند.شهردار لوندویل خبر داد
برگزاری دومین همایش پیاده‌روی خانوادگی در لوندویل

شهردار لوندویل از برگزاری دومین همایش بزرگ پیاده‌روی خانوادگی در این شهر خبر داد.

خبرگزاری فارس: برگزاری دومین همایش پیاده‌روی خانوادگی در لوندویل

فرداد پورامن امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا با اشاره به برگزاری دومین همایش بزرگ پیاده‌روی خانوادگی در شهر لوندویل اظهار داشت: این همایش به مناسبت بزرگداشت حماسه 9 دی و روز میثاق با ولایت برگزار می‌شود.

وی زمان برگزاری همایش مذکور را ساعت 8.5 روز جمعه ششم دی امسال عنوان کرد و افزود: پیاده‌روی خانوادگی از مقابل مسجد فاطمه زهرا (س) و خیابان ساحل لوندویل آغاز می‌شود و در مجتمع طرح سالم‌سازی لوندویل پایان می‌یابد.

شهردار لوندویل پوشش رسانه‌ای این همایش را مهم دانست و یادآور شد: جوایز نفیسی در این همایش به قید قرعه به شرکت کنندگان اهدا می‌شود.

این مسئول برگزاری همایش پیاده‌روی خانوادگی را با همکاری اداره ورزش و جوانان آستارا ذکر کرد و متذکر شد: مدیریت و برنامه‌ریزی این برنامه به‌عهده شهرداری لوندویل است.رئیس شورای اسلامی سیبلی آستارا:
مسئولان پاسخگوی اعضای شورای سیبلی نیستند

رئیس شورای اسلامی سیبلی آستارا گفت: مسئولان مربوطه پاسخگوی اعضای شورای سیبلی و دهیار برای برطرف شدن مشکلات زیاد این روستا نیستند.

خبرگزاری فارس: مسئولان پاسخگوی اعضای شورای سیبلی نیستند

بهرام آژند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا از بی‌توجهی مسئولان نسبت به خدمت رسانی روستای سیبلی ابراز گله کرد.

وی با بیان اینکه سیبلی روستایی توریستی، کشاورزی و ساحلی است، اظهار کرد: این روستا تعداد 5 شهید را در هشت سال دفاع مقدس تقدیم انقلاب اسلامی کرد. 

*وضعیت نامطلوب آنتن‌دهی تلفن‌های همراه اول در سیبلی

رئیس شورای اسلامی سیبلی، با اشاره به مشکلات موجود در این روستا تصریح کرد: آنتن‌‌دهی تلفن‌های همراه دایم و اعتباری انجام نمی‌شود و تنها ایرانسل خط می‌دهد و بارها به مسئولان مخابرات مراجعه کردیم اما پاسخگوی این مشکل نیستند.

وی با اشاره به اینکه سیبلی در سه راه اتوبان قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: پل هوایی سیبلی نیمه کاره رها شده و چراغ راهنمایی رانندگی و تابلوی منطقه مسکونی و چراغ‌های شب‌نما وجود ندارد. 

*مسئولان پاسخگوی اعضای شورا و دهیار سیبلی نیستند

آژند، با تصریح بر اینکه مسئولان مربوطه پاسخگوی اعضای شورا و دهیار سیبلی نیستند، یادآور شد: در جواب تنها می‌گویند پول و بودجه نداریم.

وی مدرسه سیبلی با قدمت یک قرن را در حال تخریب دانست و خاطرنشان کرد: تعدادی از درهای این مدرسه به طور کامل تخریب شده بود که با کمک اعضای شورا و همیاری مردم روستا  در جدید خریداری و تعمیر شد.

رئیس شورای سیبلی، مکاتبات به آموزش و پرورش درباره مشکلات مذکور را بدون نتیجه ذکر کرد و ادامه داد: بخش بزرگی از روستای سیبلی در مجاورت رودخانه قرار دارد و در هنگام وقوع سیل بسیاری از زمین‌های کشاورزی و منازل مردم تخریب می‌شود.

آژند گفت: بارها به مسئولان در زمینه دیواره‌کشی رودخانه مکاتبه و مراجعه کردیم اما پاسخگوی ما نیستند. 

*آب لوله‌کشی روستای سیبلی قابل آشامیدن نیست/ضرورت واگذاری مجتمع ساحل صدف به دهیاری سیبلی

وی با اشاره به اینکه آب لوله‌کشی سیبلی قابل آشامیدن نیست، افزود: بارها این موضوع به مسئولان گزارش شده اما تاکنون جوابی دریافت نکرده‌ایم.

رئیس شورای اسلامی سیبلی خاطرنشان کرد: مجتمع 17 هکتاری ساحل صدف سیبلی در دهه 70 برای طرح شنا با بودجه استانداری ساخته شد و در اختیار شهرداری آستارا قرار گرفت.

وی اضافه کرد: پس از اینکه شهرداری آستارا طرح شنا در این شهر را احداث کرد مسئولیت طرح شنا به مهمانسرای آستارا که در آن زمان زیر نظر وزارت ارشاد بود سپرده شد.

آژند با بیان اینکه چند سالی می‌شود که مهمانسرای مذکور غیردولتی شده است، یادآور شد: طبق قانون این مهمانسرا صلاحیت اداره مجتمع ساحلی صدف را ندارد اما چند سالی است تمام فصل مجتمع صدف را تصرف کرده و بدون سند و مدرک به مالکیت خود در آورده است. 

*درآمد مجتمع ساحلی، سیبلی را بی‌نیاز از بودجه دولتی می‌کند 

وی خاطرنشان کرد: بارها شورای اسلامی سیبلی و دهیاری درخواست کردند مسئولان مجتمع ساحل صدف سیبلی که 17 هکتار است را به دهیاری سیبلی واگذار کنند که در این صورت نیازی به یک ریال بودجه دولت نداریم.

این مسئول با بیان اینکه مجتمع ساحلی صدف سیبلی می‌تواند به قطب گردشگری در شمال کشور تبدیل شود، تصریح کرد: درآمد صدها میلیونی سالانه این مجتمع می‌تواند برای عمران و آبادانی روستای سیبلی و منطقه هزینه شود.

وی یادآور شد: طبق قانون مجتمع مذکور باید در اختیار دهیاری سیبلی باشد مانند مجتمع ساحلی آستارا و لوندویل که به شهرداری‌ها واگذار شده است اما مسئولان به درخواست ما رسیدگی نمی‌کنند.

آژند متذکر شد: سه سال است آسفالت 3 هزار و 500 متر در بخشی از روستای سیبلی در آستارا و استانداری تایید و تصویب و رسماً به شورا و دهیاری سیبلی ابلاغ شده است اما هنوز از آسفالت‌ریزی خبری نیست.

وی با اشاره به اینکه مسئولان عملاً توجهی به روستای سیبلی نشان نمی‌دهند، خاطرنشان کرد: مدتی پیش از نماینده و فرماندار و روسای اداره‌ها در دیدار مردمی این مسایل را درخواست کردیم و قول رسیدگی و  پاسخگویی دادند اما در عمل خبری نشده است.

این مسئول برطرف شدن مشکلات اساسی روستای سیبلی را از مسئولان مربوطه خواستار شد.

فارس گزارش می‌دهد
نجات گروه خبری فارس در جاده مرگ‌آفرین گلیده/گلیده محروم‌ترین نقطه گیلان

گروه خبری فارس گیلان که با دعوت مکرر مردم روستای کوهستانی و محروم گلیده حیران آستارا رفته بودند از مرگ حتمی در این جاده نیمه مخروبه و خطرآفرین نجات یافتند.

خبرگزاری فارس: نجات گروه خبری فارس در جاده مرگ‌آفرین گلیده/گلیده محروم‌ترین نقطه گیلان

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، طبق دعوت مکرر مردم روستای کوهستانی و توریستی گلیده حیران آستارا از خبرنگار فارس برای بازدید و تهیه گزارش از این منطقه بسیار محروم، خبرنگار فارس در آستارا به همراه گروهی برای مصاحبه با مردم حیران به روستای کوهستانی و برفی گلیده رفتند. 

*جاده مرگ‌آفرین گلیده حیران

گروه خبری فارس در ورودی جاده کوچک و تنگ گلیده مرکز دهستان حیران در حال حرکت بودند که کامیون حامل چوب در مقابل آنها حاضر شد و بدون توجه به حرکت خودروی مذکور و اینکه جاده تخریب شده گلیده برفی و یک طرفه است با سبقت غیرمجاز خود خودروی حامل گروه خبری فارس را در معرض سقوط به دره گلیده قرار داد که با مهارت راننده و اهالی محل از مرگ حتمی نجات یافتند.

جاده مرکز دهستان حیران گلیده یک جاده آسفالت شده و نیمه مخروبه است که بیشتر بخش‌های آن تخریب شده و در روزهای برفی غیرقابل تردد و خطرآفرین است.

جاده مذکور به اندازه تردد یک خودرو جا دارد و اگر راننده‌ای سهل‌انگاری کند خودروی مقابل به طور یقین در دره سقوط می‌کند و جان بسیاری افراد به خطر می‌افتد. 

*روستای گلیده خالی از سکنه می‌شود

مظفرزاده به نمایندگی از مردم دعوت کننده روستای گلیده در مرکزی دهستان حیران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا اظهار کرد: تمام جوانان این روستا مهاجرت کردند و در شهر آستارا یا روستای امامزاده خانه خریدند و ساکن شدند و دیگر به روستا نمی‌آیند.

وی افزود: افرادی که زمین داشتند زمین‌های کشاورزی خود را فروختند و به تبریز و اردبیل مهاجرت کردند و روستا روستای گلیده در حال خالی شدن از سکنه است. 

*ساخت ویلاهای بی‌رویه تابستانی در روستای گلیده

این فرد روستای گلیده مهاجرت غیربومی‌ها به این روستای توریستی و زیبا را از مشکلات دیگر ذکر کرد و یادآور شد: غیر بومی‌ها در روستای گلیده ویلا ساختند در حالی که تنها در تابستان و تعطیلات عید به ویلاهای خود می‌آیند.

وی ادامه داد: روزگاری روستای گلیده دهدار داشت و مرکز دهستان حیران بود و یکی از قطب‌های گردشگری و کشاورزی و جمعیتی در بخش مرکزی آستارا محسوب می‌شد اما حالا به خاطر فروش زمین‌های کشاورزی و تبدیل آن به ویلاهای غیر بومی‌ها وضعیت خطرناکی پیدا کرده است. 

*دهستان گلیده محروم‌ترین نقطه گیلان

مظفرزاده، غیرقابل استفاده بودن جاده یک طرفه روستا و نبود شغل و سوخت و بی‌توجهی مسئولان نسبت به بخش مرکزی گلیده را از عوامل وضعیت نامطلوب آن ذکر کرد.

وی با بیان اینکه سال‌هاست آستارا و روستاها از نعمت گاز بهره‌مند هستند، تصریح کرد: دهستان حیران و گلیده در بیشتر فصل از سال سرد و همراه با برف است.

این فعال اجتماعی روستای گلیده ادامه داد: از فصل پاییز بارندگی برف در روستای گلیده آغاز می‌شود و این دهستان یک دهستان مرزنشین است. 

*بی‌تفاوتی مسئولان نسبت به گلیده

مظفرزاده خاطرنشان کرد: سال‌هاست از مسئولان اسبق و فعلی درخواست کردیم درباره وضعیت نیمه مخروبه و یک‌طرفه گلیده، گاز رسانی با هزینه مردم، عدم مجوز برای ویلاسازی در زمین‌های کشاورزی و دیگر مشکلات اقدامی کنند اما حتی یک بار نیز پاسخ ما را ندادند.

وی درباره موقعیت جغرافیایی گلیده یادآور شد: گلیده و دهستان حیران منطقه مرزی و کوهستانی در مسیر جاده اردبیل به آستارا قرار دارد.

مظفرزاده با بیان اینکه گلیده از داشتن یک اورژانس مجهز و شبانه‌روزی محروم است، یادآور شد: جاده اردبیل‌ـآستارا یکی از خطرآفرین‌ترین جاده‌ها است.

وی متذکر شد: از مسئولان می‌خواهیم جلوی تخریب جنگل و مراتع و کوه‌ها را بگیرند و با دادن مجوز معدن شن و

فارس گزارش می‌دهد
لوندویل شهری بدون تاکسی درون شهری

با توجه به اینکه سال‌ها از شهر شدن لوندویل آستارا می‌گذرد اما هنوز تاکسی درون شهری ندارد.

خبرگزاری فارس: لوندویل شهری بدون تاکسی درون شهری

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، سال‌هاست لوندویل تبدیل به شهر و بخش شده است اما هنوز تاکسی داخل شهری ندارد.

لوندویل دارای چندین خیابان است اما هیچ تاکسی درون شهری در آن تردد نمی‌کند.

*درخواست مردم لوندویل در داشتن تاکسی درون شهری

لوندویل با داشتن اماکن توریستی مانند آبشار، مجتمع ساحلی و تفریحی و حیات وحش ، آبگرم  و چندین زیارتگاه و اماکن متعدد زیارتی و سیاحتی و باستانی از وجود تاکسی درون شهری محروم است.

مردم شهر لوندویل مکرراً خواستار انعکاس درخواست این موضوع در خبرگزاری فارس بودند.

*واگذاری غیراصولی تاکسی‌ به افراد غیرمسئول

شهردار جدید لوندویل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: در زمان شهردار نخست لوندویل تاکسی برای این شهر تعریف شده بود و حتی به صورت سهمیه و با وام یارانه‌ای تاکسی شهر بدون نوبت با معرفی شهردار وقت توسط دولت به افراد در حد شهر لوندویل تحویل شد.

فرداد پورامن افزود: در آن زمان به جای اینکه تاکسی‌ها به واجدان شرایط واگذار شود این کار بدون ضابطه و رعایت مقررات تاکسی‌های شهری انجام شد.

*استفاده شخصی رانندگان از تاکسی‌های درون شهری

وی استفاده شخصی از تاکسی‌ها را از مشکلات لوندویل ذکر کرد و یادآور شد: تاکسی‌ها به جای اینکه داخل شهر کار کنند  به عنوان خودروی شخصی توسط افراد استفاده می‌شود.

شهردار لوندویل اضافه کرد: رانندگان این تاکسی‌ها حتی از سهمیه بنزین آن استفاده می‌کنند بدون اینکه خدماتی حتی یک روز در زمینه حمل مسافر شهری به مردم لوندویل ارائه دهند.

*برنامه در دست اجرای شهرداری لوندویل در راه‌اندازی دوباره تاکسی‌های درون شهری

وی با بیان اینکه شهرداری لوندویل برنامه‌ای برای معضل نبود تاکسی درون شهری و احقاق حق شهروندان دارد، یادآور شد: به‌زودی موضوع تاکسی درون شهری که در اختیار افراد  قرار گرفته و از آن به عنوان وسیله نقلیه شخصی و از بنزین و مزایا و وام یارانه دولتی برای خرید تاکسی استفاده می‌کنند با همکاری اعضای شورای شهر لوندویل برطرف می‌شود.

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا خبر داد برپایی مراسم اربعین حسینی در 30 مسجد آستارا

فارس گزارش می‌دهد
عشقی که زائران آذربایجانی را به کربلا کشاند

عشق حسینی دل‌های مجنون را از هر جای دنیا به کربلا می‌کشاند و زائران آذربایجانی عاشقانی هستند که از مرز آستارا به عراق و از آنجا با پای پیاده به سرمنزل مقصود رفتند.

خبرگزاری فارس: عشقی که زائران آذربایجانی را به کربلا کشاند

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، عاشق امام حسین (ع) که باشی از هر جای دنیا خودت را به او می‌رسانی و تفاوتی نمی‌کند اهل سرزمین ایران باشی یا همسایه آن.

عشق و علاقه نسبت به امام سوم شیعیان که مظلومانه در راه احیای دین مقدس اسلام به همراه تمام داشته‌های خود به شهادت رسید، در دل همه مسلمانان جهان نهادینه شده است و کسی نیست که نام حسین (ع) و قیام مظلومانه او و فداکاری یارانش را نشنیده باشد. 

جمهوری آذربایجان که در مجاورت آستارای گیلان و ایران قرار دارد، دارای شیعیانی است که دلشان برای زیارت شهدای کربلا به‌ویژه سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) و علمدار باوفایش حضرت ابوالفضل (ع) می‌تپد و با شرایطی که این کشور دارد ایران را ناجی خود برای حضور در مراسم عزاداری کربلا می‌دانند. 

*اعزام آخرین زائران آذربایجانی به کربلای معلی در روز اربعین

آخرین زائران کربلای حسینی (ع) اهل جمهوری آذربایجان برای شرکت در مراسم اربعین حسینی از آستارای گیلان به طرف کربلا حرکت کردند.

امروز چندین کاروان برای زیارت کربلا به مناسبت چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) در مرقد مطهر امامزادگان ابراهیم و قاسم آستارا ساعتی توقف کردند و پس از زیارت به طرف کربلا حرکت کردند.

رئیس کاروان زائران آذربایجانی متولد و ساکن باکو در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس درباره حرکت این کاروان به طرف کربلای حسینی اظهار کرد: مردم آذربایجان عاشق امام حسین (ع) و اهل بیت هستند. 

*اعزام بیش از 40 کاروان زیارتی از آذربایجان به کربلا

کربلایی سردار، افزود: چند روز مانده به عاشورا شرکت زیارتی ما بیش از 40 اتوبوس زائر را به زیارت کربلا اعزام کرد و بیشتر مردم آذربایجان علاقه‌مند هستند روز عاشورا در کربلا باشند و این نشانه عشق و ارادت آنها به امام حسین (ع) است.

وی ادامه داد: به قدری در عاشورا برای اعزام به کربلا زائر داریم که به دلیل کمبود وسیله و امکانات قادر به ثبت نام همه آنها نیستیم.

رئیس کاروان زائران آذربایجانی به کربلا، گفت: اعزام زائران برای شرکت در مراسم روز اربعین حسینی از چند روز پیش آغاز شده و امروز آخرین گروه زائر به کربلا اعزام شدند ضمن اینکه تاکنون بالغ بر 30 تا 40 اتوبوس از آذربایجان به کربلا اعزام شدند.

وی بیشترین زائران را از شهر باکو ذکر کرد و افزود: مردم شهر باکو بیشتر از دیگر شهرستان‌های آذربایجان علاقه‌مند به زیارت کربلا و عاشق امام حسین (ع)، کربلا و ائمه هستند. 

*زنان آذربایجان با زیارت کربلا متحول می‌شوند

کربلایی سردار گفت: گفته می‌شود که مردم آذربایجان به دلیل بی‌حجابی زنانشان اعتقاد کمتری به امامان دارند در حالی که زنان آذربایجان حتی بی‌حجاب‌های آنها بیشترین تمایل را برای زیارت کربلا نشان می‌دهند.

وی افزود: زنانی بی‌حجابی آذربایجانی پس از سفر کربلا مسایل دینی و شرعی را بسیار رعایت می‌کنند و این از نشانه‌های علاقه‌مندی قلبی آنها است.

کربلایی سردار، یادآور شد: برنامه‌های ضد دینی در کشور ما دنبال می‌شود و ما مانند ایرانیان در برگزاری مراسم‌های دینی آزاد نیستم و مردم آذربایجان به ویژه باکو تشنه ائمه اطهار و اسلام و امام حسین (ع) هستند. 

*تاثیر شگرف زیارت قبور ائمه (ع) بر مردم آذربایجان

وی به تاثیر زیارت ائمه روی مردم آذربایجان اشاره کرد و متذکر شد: بیشتر زائران شرکت بنده زمانی که از زیارت کربلا و مشهد مقدس برمی‌گردند به ویژه زنان و دختران 180 درجه تغییر می‌کنند و خود مبلغ شیعه و اسلام می‌شوند و زیارت قبور ائمه (ع) بیشتر زیارت کنندگان آذربایجان را منقلب می‌کند.

رئیس کاروان زیارتی کربلا، با بیان اینکه قدر جمهوری اسلامی ایران را بدانید، گفت: جمهوری اسلامی ایران یک نعمت بزرگ برای شیعیان جهان به ویژه برای مردم آذربایجان است و ما آرزو داریم حکومت اسلامی مانند ایران و رهبری نظیر رهبر ایران داشته باشیم.

وی با اشاره به علاقه‌مندی مردم آذربایجان نسبت به امام خمینی (ره) یادآور شد: حکومت ما را زیر ذره‌بین است و ما نمی‌توانیم علاقه‌مندی خود را علنی کنیم. 

*جمهوری اسلامی ایران چشم امید مسلمانان آذربایجان

کربلایی سردار، اظهار کرد: چشم امید مسلمانان آذربایجان به ایران است و امیدواریم در کشور آذربایجان مانند ایران جمهوری اسلامی با انتخابات مردمی برگزار شود.

وی درباره نحوه اعزام زائران به خاک عراق گفت: از عراق بیشتر زائران با پای پیاده تا مرقد امام حسین (ع) می‌روند و با اینکه می‌دانند ممکن است پلیس عراق ممانعت کند اما به عشق امام حسین (ع) پیاده می‌روند.

رئیس کاروان زیارتی آذربایجان، خاطرنشان کرد: زائران پس از زیارت کربلا در بازگشت به جمکران و مرقد حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) می‌روند تا با دل سیر از زیارت این بزرگواران به کشور خود بازگردند. 

*زیارت امام رضا (ع) مکمل زیارت امام حسین (ع) 

وی با اشاره به اینکه مردم آذربایجانی علاقه بسیار زیادی به امام رضا (ع) دارند، متذکر شد: قصد داشتیم زیارت مشهد مقدس را به دلیل مسایل مالی از برنامه سفر زیارتی حذف کنیم اما زائران آذربایجانی می‌گویند زیارت امام حسین (ع) مظلوم با زیارت امام رضا (ع) غریب کامل می‌شود.

کربلایی سردار از مهمان‌نوازی ایرانیان به ویژه در مرز آستارا بسیار قدردانی کرد و خواستار همکاری بیشتر گمرک در انجام کارهای گمرکی زائران در این مرز شد.

ارسال شده توسط ما با کسی عقد اخوت نبستیم در ساعت 21:40 | نظرات شما (0)

یکشنبه یکم دی 1392

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا خبر داد
برپایی مراسم اربعین حسینی در 30 مسجد آستارا

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا از برگزاری مراسم روز اربعین در 30 مسجد شهری و روستایی این شهرستان به مدت دو روز خبر داد.

خبرگزاری فارس: برپایی مراسم اربعین حسینی در 30 مسجد آستارا

حجت‌الاسلام حسن ملائکی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا با اشاره به تجمع عزاداران آستارایی در امامزادگان ابراهیم و قاسم (ع) اظهار کرد: تجمع بزرگ زائران در روز اربعین حسینی در امامزادگان ابراهیم و قاسم (ع) آستارا برگزار می‌شود.

وی افزود: در روز اربعین سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله‌الحسین (ع) به مدت دو روز در 30 مسجد شهری و روستایی بندر آستارا مراسم‌های سخنرانی، مداحی و سینه‌زنی برگزار می‌شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا برپایی آیین تعزیه و شبیه‌خوانی در مساجد امام رضا (ع)، مسجد امام سجاد (ع) و خیمه‌گاه حضرت ابوالفضل (ع) را از برنامه‌های روز اربعین ذکر کرد.

وی بر ضرورت حضور مردم در برنامه‌های امسال اربعین حسینی تأکید کرد و گفت: برنامه‌های اربعین سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) امسال باشکوه‌‌تر از سال‌های گذشته در آستارا برگزار می‌شود.

ملائکی یادآور شد: طبق یک سنت قدیمی همزمان با اربعین سید و سالار شهیدان (ع) تجمع عزاداران آستارایی با حضور دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی از شهرهای بندر آستارا، اردبیل، لیسار، نمین، تالش، لوندویل، چوبر، حویق در صحن مقدس امامزادگان ابراهیم و قاسم(ع) برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: در نخستین ساعات اربعین حسینی عزاداران بندر آستارا و شهرهای همجوار با پای پیاده به صورت انفرادی و خانوادگی و یا در قالب کاروان‌های عزاداری مساجد، هیئت‌ها و تکایا به طرف امامزادگان ابراهیم و قاسم(ع) حرکت می‌کنند و در صحن مقدس آن به نوحه‌خوانی، عزاداری و سینه‌زنی می‌پردازند.

به گفته این مسئول، مسجد محمد رسول‌الله (ص) مبدأ حرکت عزاداران آستارا به طرف حرم مطهر امامزادگان ابراهیم و قاسم(ع) بوده و سخنرانی مذهبی و سینه‌زنی عزاداران با مداحی دو نفر از مداحان بومی جزو برنامه‌های ویژه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله‌الحسین(ع) در آستان مقدس امامزادگان ابراهیم و قاسم (ع) بندر مرزی آستارا است.

وی افزود: سخنرانی و مراسم سینه‌زنی در مساجد امام رضا(ع) ، امام سجاد (ع)، امام حسین (ع)، مسجد آبروان، مسجد صاحب‌الزمان (عج)، مسجد جامع شهر لوندویل و عباسیه از جمله مهم‌ترین برنامه‌های شب اربعین حسینی در بندر مرزی آستارا است.

ملائکی خاطرنشان کرد: پس از پایان مراسم تجمع عزاداران در امامزادگان آستارا طبق سنت گذشته نماز ظهر اربعین به صورت جماعت و به امامت حجت‌الاسلام کاظم حافظ‌نیا، امام جمعه آستارا در مرقد امامزادگان ابراهیم و قاسم برگزار می‌شود.

---------------


رئیس ادار تبلیغات اسلامی آستارا:
تاثیر قرآن در رفتارهای فردی و اجتماعی چشمگیر است

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا گفت: تاثیرات چشمگیر قرآن در رفتارهای فردی و اجتماعی از التزم عملی هر شهروند به کتاب آسمانی است.

خبرگزاری فارس: تاثیر قرآن در رفتارهای فردی و اجتماعی چشمگیر است

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام حسن ملائکی پیش از ظهر امروز در جمع مدیران قرآنی این شهرستان نشر کلام وحی در قرآن را اقدام خوبی در آستارا ذکر کرد.

وی هدف از تشکیل شورای قرآنی را بهتر شدن فعالیت‌ها، استمرار، نهادینه کردن و توسعه فرهنگ قرآنی و نظام‌مند شدن امورات قرآنی در سطح شهرستان آستارا عنوان کرد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا افزود: هم‌اندیشی برای دستیابی به جامعه‌ای قرآنی و متمسک به اهل بیت (ع) از دیگر اهداف تشکیل شورای قرآنی است.

وی بیان تاثیرات چشمگیر قرآن در رفتارهای فردی و اجتماعی را التزام عملی هر شهروند به کتاب آسمانی بیان کرد.

ملائکی آموزش روخوانی و روانخوانی برای تمام کارمندان دولت و تشکیل شورای فرعی قرآنی روستا به صورت آزمایشی در برخی روستاها را از جمله مصوبات شورای مذکور برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: جمع‌آوری گزارش فعالیت‌های قرآنی اعضای شورا و برگزاری محفل انس با قرآن کریم با حضور قاریان شهرستان، استان، کشوری و بین‌المللی و برپایی نمایشگاه آثار قرآنی و هنر و بازدید از طرح‌های قرآنی پیگیری برنامه‌ها و برگزاری دوره جامع تربیت معلم قرآن و کارگاه صوت و لحن، مسابقات قرآنی را از دیگر مصوبات جلسه شورای قرآنی آستارا ذکر کرد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

عشقی که زائران آذربایجانی را به کربلا کشاند

فارس گزارش می‌دهد
عشقی که زائران آذربایجانی را به کربلا کشاند

عشق حسینی دل‌های مجنون را از هر جای دنیا به کربلا می‌کشاند و زائران آذربایجانی عاشقانی هستند که از مرز آستارا به عراق و از آنجا با پای پیاده به سرمنزل مقصود رفتند.

خبرگزاری فارس: عشقی که زائران آذربایجانی را به کربلا کشاند

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، عاشق امام حسین (ع) که باشی از هر جای دنیا خودت را به او می‌رسانی و تفاوتی نمی‌کند اهل سرزمین ایران باشی یا همسایه آن.

عشق و علاقه نسبت به امام سوم شیعیان که مظلومانه در راه احیای دین مقدس اسلام به همراه تمام داشته‌های خود به شهادت رسید، در دل همه مسلمانان جهان نهادینه شده است و کسی نیست که نام حسین (ع) و قیام مظلومانه او و فداکاری یارانش را نشنیده باشد. 

جمهوری آذربایجان که در مجاورت آستارای گیلان و ایران قرار دارد، دارای شیعیانی است که دلشان برای زیارت شهدای کربلا به‌ویژه سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) و علمدار باوفایش حضرت ابوالفضل (ع) می‌تپد و با شرایطی که این کشور دارد ایران را ناجی خود برای حضور در مراسم عزاداری کربلا می‌دانند. 

*اعزام آخرین زائران آذربایجانی به کربلای معلی در روز اربعین

آخرین زائران کربلای حسینی (ع) اهل جمهوری آذربایجان برای شرکت در مراسم اربعین حسینی از آستارای گیلان به طرف کربلا حرکت کردند.

امروز چندین کاروان برای زیارت کربلا به مناسبت چهلمین روز شهادت امام حسین (ع) در مرقد مطهر امامزادگان ابراهیم و قاسم آستارا ساعتی توقف کردند و پس از زیارت به طرف کربلا حرکت کردند.

رئیس کاروان زائران آذربایجانی متولد و ساکن باکو در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس درباره حرکت این کاروان به طرف کربلای حسینی اظهار کرد: مردم آذربایجان عاشق امام حسین (ع) و اهل بیت هستند. 

*اعزام بیش از ۴۰ کاروان زیارتی از آذربایجان به کربلا

کربلایی سردار، افزود: چند روز مانده به عاشورا شرکت زیارتی ما بیش از 40 اتوبوس زائر را به زیارت کربلا اعزام کرد و بیشتر مردم آذربایجان علاقه‌مند هستند روز عاشورا در کربلا باشند و این نشانه عشق و ارادت آنها به امام حسین (ع) است.

وی ادامه داد: به قدری در عاشورا برای اعزام به کربلا زائر داریم که به دلیل کمبود وسیله و امکانات قادر به ثبت نام همه آنها نیستیم.

رئیس کاروان زائران آذربایجانی به کربلا، گفت: اعزام زائران برای شرکت در مراسم روز اربعین حسینی از چند روز پیش آغاز شده و امروز آخرین گروه زائر به کربلا اعزام شدند ضمن اینکه تاکنون بالغ بر 30 تا ۴۰ اتوبوس از آذربایجان به کربلا اعزام شدند.

وی بیشترین زائران را از شهر باکو ذکر کرد و افزود: مردم شهر باکو بیشتر از دیگر شهرستان‌های آذربایجان علاقه‌مند به زیارت کربلا و عاشق امام حسین (ع)، کربلا و ائمه هستند. 

*زنان آذربایجان با زیارت کربلا متحول می‌شوند

کربلایی سردار گفت: گفته می‌شود که مردم آذربایجان به دلیل بی‌حجابی زنانشان اعتقاد کمتری به امامان دارند در حالی که زنان آذربایجان حتی بی‌حجاب‌های آنها بیشترین تمایل را برای زیارت کربلا نشان می‌دهند.

وی افزود: زنانی بی‌حجابی آذربایجانی پس از سفر کربلا مسایل دینی و شرعی را بسیار رعایت می‌کنند و این از نشانه‌های علاقه‌مندی قلبی آنها است.

کربلایی سردار، یادآور شد: برنامه‌های ضد دینی در کشور ما دنبال می‌شود و ما مانند ایرانیان در برگزاری مراسم‌های دینی آزاد نیستم و مردم آذربایجان به ویژه باکو تشنه ائمه اطهار و اسلام و امام حسین (ع) هستند. 

*تاثیر شگرف زیارت قبور ائمه (ع) بر مردم آذربایجان

وی به تاثیر زیارت ائمه روی مردم آذربایجان اشاره کرد و متذکر شد: بیشتر زائران شرکت بنده زمانی که از زیارت کربلا و مشهد مقدس برمی‌گردند به ویژه زنان و دختران ۱۸۰ درجه تغییر می‌کنند و خود مبلغ شیعه و اسلام می‌شوند و زیارت قبور ائمه (ع) بیشتر زیارت کنندگان آذربایجان را منقلب می‌کند.

رئیس کاروان زیارتی کربلا، با بیان اینکه قدر جمهوری اسلامی ایران را بدانید، گفت: جمهوری اسلامی ایران یک نعمت بزرگ برای شیعیان جهان به ویژه برای مردم آذربایجان است و ما آرزو داریم حکومت اسلامی مانند ایران و رهبری نظیر رهبر ایران داشته باشیم.

وی با اشاره به علاقه‌مندی مردم آذربایجان نسبت به امام خمینی (ره) یادآور شد: حکومت ما را زیر ذره‌بین است و ما نمی‌توانیم علاقه‌مندی خود را علنی کنیم. 

*جمهوری اسلامی ایران چشم امید مسلمانان آذربایجان

کربلایی سردار، اظهار کرد: چشم امید مسلمانان آذربایجان به ایران است و امیدواریم در کشور آذربایجان مانند ایران جمهوری اسلامی با انتخابات مردمی برگزار شود.

وی درباره نحوه اعزام زائران به خاک عراق گفت: از عراق بیشتر زائران با پای پیاده تا مرقد امام حسین (ع) می‌روند و با اینکه می‌دانند ممکن است پلیس عراق ممانعت کند اما به عشق امام حسین (ع) پیاده می‌روند.

رئیس کاروان زیارتی آذربایجان، خاطرنشان کرد: زائران پس از زیارت کربلا در بازگشت به جمکران و مرقد حضرت معصومه (س) و امام رضا (ع) می‌روند تا با دل سیر از زیارت این بزرگواران به کشور خود بازگردند. 

*زیارت امام رضا (ع) مکمل زیارت امام حسین (ع) 

وی با اشاره به اینکه مردم آذربایجانی علاقه بسیار زیادی به امام رضا (ع) دارند، متذکر شد: قصد داشتیم زیارت مشهد مقدس را به دلیل مسایل مالی از برنامه سفر زیارتی حذف کنیم اما زائران آذربایجانی می‌گویند زیارت امام حسین (ع) مظلوم با زیارت امام رضا (ع) غریب کامل می‌شود.

کربلایی سردار از مهمان‌نوازی ایرانیان به ویژه در مرز آستارا بسیار قدردانی کرد و خواستار همکاری بیشتر گمرک در انجام کارهای گمرکی زائران در این مرز شد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

فرمانده هنگ مرزی آستارا خبر داد دستگیری قاچاقچی مواد مخدر در آستارا

فرمانده هنگ مرزی آستارا خبر داد
دستگیری قاچاقچی مواد مخدر در آستارا

فرمانده هنگ مرزی آستارا از دستگیری قاچاقچی مواد مخدر به همراه یک کیلو و 180 گرم شیشه در این شهرستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: دستگیری قاچاقچی مواد مخدر در آستارا

ایرج زارعی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا با اشاره به فعالیت اطلاعاتی ماموران هنگ مرزی در این شهرستان اظهار کرد: ماموران هنگ مرزی آستارا با جمع‌آوری اطلاعات از ورود یک نفر قاچاقچی مواد مخدر به این شهرستان آگاه شدند.

وی ادامه داد: شب گذشته ماموران هنگ مرزی آستارا با شناسایی فروشنده مواد مخدر او را هنگام تحویل مواد به فردی در ساحل لوندویل دستگیر کردند.

زارعی با بیان اینکه مقدار یک کیلو و 180 گرم مواد مخدر از نوع شیشه از قاچاقچی مذکور کشف و ضبط شده است، تصریح کرد: قاچاقچی مواد مخدر پس از طی مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شد.

فرمانده هنگ مرزی آستارا یادآور شد: سوداگران مرگ با حمل مواد مخدر افراد جامعه را به طرف نابودی می‌کشانند.

وی بر همکاری مردم با پلیس در شناسایی فروشندگان مواد مخدر تاکید کرد و گفت: مردم آستارا به‌ویژه بخش لوندویل همکاری بسیار خوبی با هنگ مرزی دارند.

——————–

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا خبر داد
ممنوعیت شکار پرندگان در تالاب استیل آستارا

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: شکار پرندگان مهاجر در تالاب استیل آستارا ممنوع است و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

خبرگزاری فارس: ممنوعیت شکار پرندگان در تالاب استیل آستارا

شهروز قلی‌نژاد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا با اشاره به آغاز فصل شکار پرندگان از 15 آبان امسال، اظهار کرد: افرادی که پروانه مجاز شکار را دریافت کرده‌اند می‌توانند نسبت به شکار برخی از پرندگان وحشی با رعایت ضوابط و قوانین مربوطه اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه روزهای پنجشنبه و جمعه در طول هفته اختصاص به شکار دارد، افزود: شکارچیان می‌توانند در روزهای تعیین شده تا 25 اسفند سال‌جاری از زمان طلوع تا غروب آفتاب نسبت به شکار پرندگان مجاز اقدام کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا، پناهگاه حیات وحش لوندویل، تالاب آق، محدوده 15 کیلومتری ساحل و مناطق جنگلی را جزو مکان‌های شکار ممنوع دانست.

وی با بیان اینکه شکارچیان باید نسبت به این امر دقت نظر لازم داشته باشند، خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده هرگونه شکار در مناطق ذکر شده ممنوعه، برخوردهای قانونی با متخلفان صورت می‌گیرد.

به گفته قلی‌نژاد 12 نفر از محیط‌بانان آستارا در طول شبانه‌روز به گشت‌زنی می‌پردازند.

وی عمده شکار منطقه را انواع گونه‌های پرندگان مهاجر نظیر بلدرچین، خوتکا، آبچیک، پرسفید، ابیا و مرغابی‌سانان عنوان کرد.

این مسئول یادآور شد: صید و شکار پرندگانی نظیر قرقاول و قو که در حال انقراض، تهدید و حمایت شده محیط زیست هستند، ممنوع است.

وی شکار در تالاب استیل آستارا را طبق مصوبه ممنوع اعلام کرد.

———–

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان خبر داد
شرکت 60 هزار نفر در مسابقات قرآنی گیلان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان از شرکت 59 هزار و 539 نفر در مسابقات حفظ، ترتیل و قرائت قرآنی امسال در این استان خبر داد.

خبرگزاری فارس: شرکت 60 هزار نفر در مسابقات قرآنی گیلان

حجت‌الاسلام ولی عادلی امروز در گفت‌وگو خبرنگار فارس در رشت با اشاره به برگزاری مسابقات قرآنی در گیلان اظهار کرد: امسال شرکت گسترده در مسابقات قرآنی سبب افتخار گیلان شده است.

وی به شرکت 444 نفر در مسابقات قرآنی گیلان در سال 84 اشاره کرد و افزود: سال 87 تعداد 882 نفر، سال 88 تعداد یک‌هزار و 365 نفر و سال 89 تعداد یک‌هزار و 497 نفر در مسابقات قرآنی استان شرکت کردند.

عادلی با بیان اینکه تعداد 5 هزار و 700 نفر در مسابقات قرآنی گیلان در سال 90 شرکت کردند، خاطرنشان کرد: سال گذشته تعداد هفت هزار نفر در مسابقات قرآنی استان شرکت کردند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان از شرکت 59 هزار و 539 نفر در مسابقات قرآنی امسال در استان خبر داد و بیان کرد: مسابقات قرآنی در رشته‌های حفظ، ترتیل و قرائت در گیلان برگزار شده است.

وی تعداد بالای شرکت‌کنندگان در مسابقات قرآنی را اتفاق مهم فرهنگی در گیلان خواند و تصریح کرد: ستاد عالی برگزاری مسابقات قرآنی به ریاست استاندار در استان تشکیل شد و دستگاه‌های مختلف فرهنگی در این زمینه با اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان همکاری کردند.

عادلی با قدرانی از آموزش و پرورش، سپاه، بسیج، فرهنگ و ارشاد اسلامی و …. در برگزاری مسابقات قرآنی گیلان، یادآور شد: مسابقات قرآنی در سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف برگزار شد و نفرات برتر به مرحله شهرستانی و استانی راه پیدا کردند و این موضوع نشان‌دهنده رشد فعالیت‌های قرآنی در گیلان است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان در ادامه به فرا رسیدن هفته وقف اشاره کرد و افزود: هفته وقف بهترین فرصت برای ترویج این حسنه الهی است.

وی وقف را از مصادیق بالای نیکوکاری دانست و اظهار کرد: وقف مصداق نوعدوستی و دیگرخواهی است.

عادلی با بیان اینکه روح دیگرخواهی در واقف موج می‌زند، تصریح کرد: تمام جامعه از اموال واقف فیض می‌برند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان وقف را روح تعاون اجتماعی عنوان کرد و گفت: وقف بسیاری از نیازمندی مستمندان را برطرف می‌کند و یکی از نشانه‌های بارز اهتمام به امور مسلمانان است.

————

 

به دلیل تعطیلی کارخانه سیمان لوشان صورت گرفت
تجمع کارگران کارخانه سیمان لوشان مقابل استانداری گیلان

کارگران کارخانه سیمان لوشان به دلیل تعطیلی این کارخانه از مرداد ماه امسال تاکنون دو مرتبه در مقابل استانداری گیلان تجمع کرده‌اند.

خبرگزاری فارس: تجمع کارگران کارخانه سیمان لوشان مقابل استانداری گیلان

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، تعداد 50 نفر از کارگران کارخانه سیمان لوشان ظهر امروز به دلیل تعطیلی این کارخانه در مقابل استانداری گیلان تجمع کردند.

یک کارگر کارخانه مذکور در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: کارخانه سیمان لوشان از مرداد ماه امسال تعطیل شده است.

وی که خواست نامش فاش نشود، افزود: تعداد 180 نفر در کارخانه مذکور فعالیت می‌کردند و با تعطیلی کارخانه بیکار شدند.

این کارگر کارخانه سیمان لوشان با بیان اینکه کارخانه از نظر سوددهی مشکلی نداشت، تصریح کرد: صاحبان کارخانه به بهانه زیان‌دهی آن را تعطیل کردند.

وی خواستار راه‌اندازی دوباره کارخانه سیمان لوشان شد و بیان کرد: 67 درصد سیمان کارخانه متعلق به کارخانه سیمان تهران و 33 درصد بقیه متعلق به بیمه سلامت است.

این کارگر کارخانه سیمان لوشان با اشاره به اینکه کارگران کارخانه مدت پنج ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند، تصریح کرد: کارخانه سیمان لوشان را به فروش گذاشتند و قیمت کارشناسی را 50 میلیارد تومان اعلام کردند.

به گزارش فارس، کارگران کارخانه سیمان لوشان از زمان تعطیلی این کارخانه برای دومین بار در مقابل استانداری گیلان تجمع کردند.

———————————————–

رئیس ادار تبلیغات اسلامی آستارا:
تاثیر قرآن در رفتارهای فردی و اجتماعی چشمگیر است

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا گفت: تاثیرات چشمگیر قرآن در رفتارهای فردی و اجتماعی از التزم عملی هر شهروند به کتاب آسمانی است.

خبرگزاری فارس: تاثیر قرآن در رفتارهای فردی و اجتماعی چشمگیر است

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، حجت‌الاسلام حسن ملائکی پیش از ظهر امروز در جمع مدیران قرآنی این شهرستان نشر کلام وحی در قرآن را اقدام خوبی در آستارا ذکر کرد.

وی هدف از تشکیل شورای قرآنی را بهتر شدن فعالیت‌ها، استمرار، نهادینه کردن و توسعه فرهنگ قرآنی و نظام‌مند شدن امورات قرآنی در سطح شهرستان آستارا عنوان کرد.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی آستارا افزود: هم‌اندیشی برای دستیابی به جامعه‌ای قرآنی و متمسک به اهل بیت (ع) از دیگر اهداف تشکیل شورای قرآنی است.

وی بیان تاثیرات چشمگیر قرآن در رفتارهای فردی و اجتماعی را التزام عملی هر شهروند به کتاب آسمانی بیان کرد.

ملائکی آموزش روخوانی و روانخوانی برای تمام کارمندان دولت و تشکیل شورای فرعی قرآنی روستا به صورت آزمایشی در برخی روستاها را از جمله مصوبات شورای مذکور برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: جمع‌آوری گزارش فعالیت‌های قرآنی اعضای شورا و برگزاری محفل انس با قرآن کریم با حضور قاریان شهرستان، استان، کشوری و بین‌المللی و برپایی نمایشگاه آثار قرآنی و هنر و بازدید از طرح‌های قرآنی پیگیری برنامه‌ها و برگزاری دوره جامع تربیت معلم قرآن و کارگاه صوت و لحن، مسابقات قرآنی را از دیگر مصوبات جلسه شورای قرآنی آستارا ذکر کرد.

————————–

 

فرماندار لاهیجان:
شهردار لاهیجان استعفای خود را پس گرفت

فرماندار لاهیجان درباره استعفای شهردار لاهیجان گفت: رضا کحالی شهردار لاهیجان پس از رایزنی با شورای اسلامی این شهر استعفای خود را پس گرفت.

خبرگزاری فارس: شهردار لاهیجان استعفای خود را پس گرفت

محمد علیزاده امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در لاهیجان با اشاره به استعفای رضا کحالی شهردار لاهیجان در پنجشنبه هفته گذشته اظهار کرد: پس از رایزنی با اعضای شورای اسلامی شهر لاهیجان موضوع استعفای کحالی منتفی شد و وی روز گذشته استعفای خود را پس گرفت و از صبح امروز فعالیت خود را رسماً آغاز کرد.

وی شهر لاهیجان را دارای قابلیت‌های بسیار دانست و گفت: تعامل و همکاری مسئولان در توسعه لاهیجان حائز اهمیت است.

فرماندار لاهیجان برخی اختلاف‌نظرها در شوراها را امری طبیعی ذکر کرد و یادآور شد: این اختلاف نظرها با تعامل و رایزنی‌های لازم برطرف می‌شود.

وی فضای فعلی جامعه لاهیجان را نیازمند همدلی و هماهنگی بیشتر دانست و تصریح کرد: امیدواریم در کنار تعامل و همدلی بیشتر شاهد توسعه بیشتر و روزافزون شهر گردشگری لاهیجان باشیم.

علیزاده در ادامه از برگزاری مراسم روز اربعین در لاهیجان خبر داد و خاطرنشان کرد: همزمان با روز اربعین حسینی (ع) مراسم عزاداری این روز به صورت منسجم در میدان اصلی شهر لاهیجان برگزار می‌شود.

————————-

 

 

صادق خاصی‌پور امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در آستارا با اشاره به وضعیت صید ماهیان استخوانی در این شهرستان اظهار کرد: از ابتدای مهر امسال تاکنون از 113 بار پره‌کشی 19 هزار و 74 کیلوگرم انواع ماهیان استخوانی صید شد.

وی افزود: از این میزان، 5 هزار و 840 کیلوگرم ماهی سفید، 13 هزار و 96 کیلوگرم ماهی کفال و 138 کیلوگرم انواع دیگر ماهی از نوع کپور، آزاد، کولی، سوف، ماش و… صید شده است.

رئیس اداره شیلات آستارا میانگین قیمت انواع ماهی استخوانی در بازار مصرف این شهرستان را 150 تا 200 هزار ریال عنوان کرد و ادامه داد: بیشترین میزان ماهی صید شده به مصرف شهرستان و بقیه به شهرهای مجاور ارسال می‌شود.

وی تصریح کرد: طبق برآورد و پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود تا اواسط فروردین دو برابر فصل گذشته صید ماهی را داشته باشیم.

به گفته خاصی‌پور، 49 صیاد سهامدار شرکت پره «موج گل» آستارا در روستای سیبلی بخش لوندویل این شهرستان مشغول صیادی هستند. به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی از امروز چله خشکی آغاز می‌شود که این روند تا اواخر بهمن ادامه دارد.

رئیس شیلات آستارا از خبرگزاری فارس به دلیل انعکاس خبرهای به‌موقع صنعت شیلات در این شهرستان قدردانی کرد.

—————

فرمانده انتظامی آستارا خبر داد
دستگیری سارقان حرفه‌ای سیم برق در آستارا

نادر خورسند فرمانده انتظامی آستارا از دستگیری سارق حرفه‌ای سیم برق در این شهرستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: دستگیری سارقان حرفه‌ای سیم برق در آستارا

نادر خورسند امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا با بیان اینکه وقوع یک فقره سرقت به پلیس آگاهی این فرماندهی اطلاع داده شد، اظهار کرد: این سرقت مغازه در خیابان آبشار لوندویل رخ داد که کارآگاهان پلیس آگاهی مراتب را دستور کار خود قرار دادند.

وی افزود: با انجام اقدام‌های پلیسی به فردی مظنون شدیم که پس از شناسایی محل وی با انجام یک عملیات غافلگیرانه پلیسی در خیابان بلوار سفیر امید دستگیر و برای تحقیقات تکمیلی به پلیس آگاهی دلالت داده شد.

فرمانده انتظامی آستارا با اشاره به اینکه این فرد دستگیر شده به بزه انتسابی خود اعتراف کرد، افزود: این فرد اجناس مسروقه را به برادرش به نام ر‌ ـ ص 32 ساله فروخته بود.

وی گفت: عوامل پلیس آگاهی به محل تردد مالخر رفته و با شگرد خاص پلیسی توانستند فرد مالخر را دستگیر و سپس اموال سرقتی را از وی کشف کنند.

خورسند متذکر شد: پرونده قضایی متهمان تشکیل و با اعزام به دادسرا هر کدام از دستگیرشدگان با قرار مناسب روانه زندان شدند.

وی از دستگیری سارق حرفه‌ای سیم کابل برق در آستارا خبر داد و خاطرنشان کرد: در یک عملیات غافلگیرانه توسط عوامل پلیس آگاهی، سارق حرفه‌ای که توانسته بود مقدار 380 متر کابل برق را سرقت کند دستگیر و پس از طی مراحل قانونی روانه زندان شد.

———————

مدیر آموزش و پرورش آستارا:
مدرسه 2 نوبته حشمت لوندویل تعطیل شد

مدیر آموزش و پرورش آستارا گفت: مدرسه 2 نوبته حشمت لوندویل تعطیل شده و دانش‌آموزان آن به مدارس دهخدا و بهار لوندویل به صورت موقت منتقل شدند.

خبرگزاری فارس: مدرسه 2 نوبته حشمت لوندویل تعطیل شد

فاضل تعلیمیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آستارا اظهار داشت: پس از درج خبر فرو ریختن سقف مدرسه حشمت لوندویل در خبرگزاری فارس این مدرسه 2 نوبته تعطیل شد و دانش‌آموزان حشمت لوندویل به مدارس دهخدا و بهار لوندویل به صورت موقت منتقل شدند.

این مسئول ادامه داد: فرماندار، نماینده و معاون استانداری گیلان در بازدیدی که از وضعیت مدرسه مذکور داشتند قول مساعد برای بازسازی این مدرسه را داده بودند.

مدیر آموزش و پرورش آستارا خاطرنشان کرد: تا زمان تحویل مدرسه نوساز لطف‌اللهی لوندویل در 10 روز آینده به آموزش و پرورش آستارا، دانش‌آموزان مدرسه حشمت لوندویل به مدارس دهخدا و بهار لوندویل به صورت موقت منتقل شدند تا ادامه تحصیل دهند.

 

 

 

سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت مجلس:
حماسه ۹ دی نتیجه معادلات غرب و سران فتنه را بر هم زد

سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت مجلس گفت: حماسه ۹ دی نتیجه معادلات غرب و سران فتنه را بر هم زد و زمینه بیداری اسلامی را در منطقه فراهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از آستارا، صفر نعیمی‌رز شامگاه جمعه در نشست بررسی ریشه‌ها و پیامدهای حماسه ۹ دی با اشاره به روند تحولات کشور در سه دهه گذشته، انتخابات دهم و یازدهم ریاست جمهوری را از منظر جریان‌شناسی یکی از فرازهای مهم تاریخ سیاسی کشور دانست.

وی اظهار کرد: فتنه سال ۸۸ بی‌تردید تقابل یک جناح سیاسی با جناح دیگر در دایره نظام جمهوری اسلامی یا غائله‌ای در چارچوب اختلاف بین نیروهای سیاسی باورمند به نظام دینی نبود.

به گفته نماینده مردم آستارا در مجلس فتنه ۸۸ به روشنی برآمده از اراده دشمنان پنهان و آشکار و نیروهای برانداز داخلی و خارجی در مصاف با انقلاب و نظام و ملت بود.

وی فتنه ۸۸ را نسخه اعطایی نظریه‌پردازان کودتای مخملین به پیاده ‌نظام خود در داخل ایران ذکر کرد و یادآور شد: رجوع به توصیه‌‌ها و دیدگاه‌های عناصر صهیونیستی مانند «‌مایکل لدین»،«جین شارپ» و … حکایت‌گر یک واقعیت بزرگ و غیر‌قابل کتمان است.

نعیمی‌رز فتنه ۸۸ را اتفاقی حاصل اتاق‌های فکر کانون‌های صهیونیستی دانست و تصریح کرد: وقایع پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری جنگ احزابی بود و کلیت نظام دینی به ویژه اصل مترقی‌ یعنی ولایت فقیه شاکله جمهوری اسلامی را  هدف گرفته بود.

وی افزود: انتخابات با هر نتیجه دیگری که رقم می‌خورد به بهانه‌ای باز هم سناریوی آتش در تهران عملیاتی می‌شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اضافه کرد: این بار نیز مانند تمام مقاطع پس از انقلاب اسلامی محاسبات دشمنان و فریب خوردگان‌ اشتباه بود و غائله‌آفرینی آنها که همراه با تجارب آشوب‌های تیر ۷۸ بود، به شکست مفتضحانه منجر شد.

وی درباره نتیجه معادله ۹ دی گفت: حماسه ۹ دی نتیجه معادلات غرب و سران فتنه را به‌هم زد و زمینه بیداری اسلامی در جهان عرب و شرکت بیشتر مردم در انتخابات ۹۲ را فراهم کرد.

نعیمی‌رز یکی از نتایج حماسه ۹ دی را یاس غرب و توافق هسته‌ای با ایران عنوان کرد و یادآور شد: مردم ولایت‌مدار ایران با خلق حماسه ۹ دی و انتخابات ۹۲ ثابت کردند که همواره به ولایت و نظام مقدس وفادار هستند و غرب از روی ناتوانی پای میز مذاکره در ژنو آمد.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تاریخچه وبلاگ نویسی و وبلاگ سازی در ایران

 

وبلاگ چییست و وبلاگ نویسی یعنی چه؟  نوشته اسماعیل اسدی دارستانی


 

 

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند. و افکار ، عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند . از آنجاییکه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد . و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند .وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است . همنکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی گذاشته اند  .

تاریخچه ی وبلاگ؟
گرچه وبلاگنویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگنویسی با ورود به قرن بیست و یکم اتفاق افتاد. در ایران هم این موضوع بر میگردد به بیست و سوم خرداد ۱۳۸۱ که اولین سرویس ارایه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ( persianblog.ir) آغاز به کار کرد(البته آن زمان پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال ۱۳۸۶ این دامنه به سرقت رفت و هماکنون این سایت با دامنه ی دات آی آر مشغول فعالیت است) و این پدیدهدر مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران  رشد کند تا هماکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است در ضمن همکنون که این مطلب را مینویسم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگنویس دنیا هستیم

برای وبلاگنویسی چه ملزوماتی نیاز است؟
از آنجا که سرویسهای تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما میگزارند شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمیپردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما میکنند ولی در هر صورت ملزومات برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنم:

 1. امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد ( کامپیوتر شخصی ، کامپیوتر فامیل ، دوستان  کافی نت و یا …)
 2. فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطلابتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگنویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به وبلاگ پست کند)
 3. زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز)

از چه موقع باید شروع کرد؟
هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

از کجا باید شروع کرد؟
اگر ملزومات گفته شده را دارید و نیز فکر میکنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگنویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه کرده و وبلاگ خود را ایجاد کنید به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند که به ارایه رایگان وبلاگ اقدام میکنند که هرکدام نقاط ضعف و قوتی دارند در پایین چند مورد از این سایتها را معرفی میکنم

 • پرشین بلاگ persisnblog.ir : این سایت اولین سایت وبلاگ دهنده در ایران است که کاملا به زبان فارسی است و امکانات بسیار خوبی دارد
 • بلاگفا blogfa.com :یکی از پر طرفدارترین سرویسهای وبلاگ ایرانی به زبان تمام فارسی است من خودم هم هماکنون از این سرویس استفاده میکنم
 • بلاگر blogger.com : قدیمیترین سرویس وبلاگ در جهان میباشد که کاملا به زبان انگلیسی است
 • بلاگ اسکای blogsky.com : یک سرویس ایرانی وبلاگ که خدمات خود را به فارسی ارایه میدهد و از سرعت و کیفیت خوبی برخوردار است

         نماد و سنبل ویلاگ نویسان  در ایران :  وبلاگ نویس و فعال حقوق بشر و محیط زیست که توسط وبلاگ نویسان بعنوان نماد وبلاگ نویسی در ایران نامگذاری شده است ( اولین وبلا نویس حقوق بشر و محیط زیست  و اولین وبلاگ نویس در شمال کشور )

 • اسماعیل اسدی دارستانی   وبلاگ نویسی را در تهران شروع کرد و جزوه اولین  وبلاگ نویسان ایران  و اولین وبلاگ نویس شمال کشور است  و اسماعیل اسدی دارستانی بود که با فعالیت حقوق بشری و محیط زیستی و خبری شروع کرد و آستارا نیوز اولین وبلاگ ایشان بود و اسماعیل اسدی دارستانی در سال ۱۳۸۰ جزو اولین وبلاگ نویس های فعال در ایران بود که وبلاگهای حقوق بشر و محیط زیست را راه انداخت و اولین وبلاگ و اولین نفری که در فضای فارسی  وبلاگ نوشت اسماعیل اسدی دارستانی است و اولین نفر در ایران اسماعیل اسدی دارستانی که تخصصی به امر وبلاگ نویسی در امر حقوق بشر و محیط زیست پرداخت …نام این وبلا نویس نام اشنا رد میان وبلاگ نویسان  بخصوص فارسی زبان می باشد…

       این وبلا گ نویس که هماکنون وبلاگهای متعدد خبری و تحلیلی  و حقوق بشر ومحیط زیست دارد از سال ۱۳۸۰  تاکون بارها دستگیر شده  و زندانی و شنکجه شده است و پرونده متعدد دارد و بخاطر وبلاگ نویسی با اینکه ریس شورا و عضو شورای سیبلی استارا بود مطابق ماده ۲۶ قاون شوراها و بنده ج و د رد صلاحیت شد و در سال ۱۳۹۱  پرونده هفته نامه آبادگران شمال که بعداز چند سال در مراحل تصویب انجام گرفته بود و حتی بوی تبریک مجوز داده بودن.. یکباره بخاطر صلاحیت همان عدم التزام به اسلام و ویلایت فقیه و عدم التزام به قاون اساسی رد صلاحیت و مجوز هفته نامه رد شد و حتی با اینکه در سال ۹۱ رد شده بود در سال ۹۲ به ایشان مخفیانه تحویل داده شد و بخاطر این وبلاگ نویسی  با یاینکه  زندانی و شنکجه وضرب و شتم دهها بار شده است اما تاکون محکومیت قضایی نشده است و اولین بازداشت وی در تابستان ۱۳۸۱ توسط دادگاه انقلاب تهران جلب غیابی شد و بعداز مدتها ضرب و شتم و شنکجه و بازجویی بعداز مدتی حکم تبریه ایشان بخاطر بی گناهی  تبریه صادر شد..بارها توسط … دستگیر و زبازداشت و تبریه شده است .. وی یکی از خنده آور ترین و وحشنتاک ترین  بازداست های خود را اینطور تعریف می کند.

در سال ۱۳۹۰ زمستان سرد من برای نماینده استارا دکتر نعیمی فعالیت می کردم و یک بار من ربوده شدم و که بر اثر ضربات به سر و نخاع مشکل خواب و .. پیدا کرد م. بقصد کشت مرا کتک زدن در حیات وحش  ساحل و با دروبین فیلم برداری  می کردند و فقط چشم مرا باز گذشتند .. می گفتند اعتراف کن این ها .. را تو برعلیه نظام و.. در وبلاگ ها می نویسی خلاصه من چون بیگناه بودم اعتراف نکردم و یکبار که بیدار شدم در سر کوچه خانه ام بودم ….بماند به  همه میدانند حتی نماینده و رزو جمعه هم ریس پلیس بمن زنگ زد گفت کار یمنهمی دارم بیا فلکه گاز من فورا رفتم چند نفری روی سرم ریختند همانند پلیس ضد شورش  و گفتند دستور شورای تامین است باید بازداشت شوی..

حالا بازجویی و شنکجه بماند…  یدو شبانروز انجا بودم  بازداشت گاه  ژنجره ای  داشت جا پنجره  پنچره نداشت  سرما و برف داغنه دانه داخل اتاق می امد… بخاری نبود در یان دو رزو اجازه ندادند به خانواده ام اطلاع بدهم و کسی از بازداشت من خبر نداشت  و در این دو رزو حتی ی نگذشتند قرض بیمایرم را بخورم بمن غذا و حتی نان خشک نداند  وفقط اب خوردم و آنههم آب توالت بازداشتگاه را ..  و حتی گفتم غذا  و چای و دارو و دکتر نمی دهید لااقل به خانواده ام اطلاع دهیذ وی ک قران بمن بدهید عادت دارم قران شبها و رزو ها بخوانم آنهم گفتند برای شما ممنوع است .. ی گفتم پولش را خودم می دهم لااقل بخرید برایم بیاورید آنهم قبول نکردند..فقط گفتند بدستور شورای تامین شهرستان …غذا خواستم ندادند و لباسهایم رال با زور باتوم در آوردند  و یک لباس که بوی چرک می داد بنمن دادند که دکمه نداشت  و شلواری که پشتش پاره بود….فقط سرباز بمن گفت خد ا بتو رحم کرد دوستت نماینده شد وگرنه چند سال زندانی می شدی …

بعداز یک رزو انتخابات ظهر به داد گاه رفتم  قاضی همدیمی ریس اجرای احام بود خدایی خیلی آدم با ادب بود.. متن شکایت شورای تامین راب رایم خواند عضویت در جندالله ( یعنی گروهک ریگی ) من به همدمی گفتم حاج آقا من شیعه هستم  نه سنی .. کسی عضو جندالله می شود سنی باشد من قبلا تهمت مسحی بودن آقایون دستگاهها زده بودند اما تهمت سنی بودن تازه بمن می زنند… خلاصه بعداز اینکه و… ثابت کردم شیعه ۱۲  امامی هستم و یک فعال حقوق بشر و میحط زیست هیچ وقت متعقد به ریگی و دار و دسته اش نیست با تعهد  آزاد شدم خدایی  قاضی فردی منطقی و درستکار بود خودش هم تعجب کرده بود چرا مرا  بجرمی متهم کرد که با افکار و خط و مشی فکریم نمی خورد تعجب کرد… خدا را شکر آزاد شدم..

 تمام موارد را هربار به اصل ۹۰ و ریس قوه قضاییه و سازمان حفا ناجا و واجا نوشتم نتیجه ندانند..بماند 

 

 بارها توسط افراد متعدد ربوده شنکجه تا حد مرگ شده است و در آخرین ربایش بقصد اعتراف به وبلاگ نویسی  که چشم و دستش در سال ۱۳۹۰ زمستان ربوده شده بر اثر  ضربات متعدد به مغز و  نخاع .. دیگر  شبانروز خواب ندارد و فقط با دارو در حد دو یا سه ساعت در شبانروز خواب دارد و بدون دارو متعدد فقط ۲ الی ۴ ساعت خواب دارد و ضرباتی که در سال ۱۳۹۰ بقصد اعتراف به مغز و نخاع این فعال حقوق بشر وارد شده .. دیگر زندگی را برای این وبلاگ نویس غیر ممکن  کرده و زنده بودن وی با مسکن می باشد و بنبار گفته  وی  آنقدر درد مغز و نخاع  ام زیاد  می شود که با تزریق مرفین در بیمارستان رفع می شود  و هفته ای چند بار این مشکل را دارم  و فقط از خدا مرگ زود رس می خواهم زندگی برایم بخاطر بیماری غیر ممکن شده است..

 وی در مصاحبه با ما گفت  خیلی می گویند چرا وی وقت  خود را با روز نامه نگاری الکترونیکی و وبلاگ می گذرد .. چون زمانیکه همه خواب هستند من با کمک دارو نمی توانم  بخوابم  بخاطر ضربات متعدد به مغز و نخاع ام … تنها دلخوشی ام خانواده و وبلاگ نیوسی است و برای کتابهایم که دولت احمدی نزاد  مجوز نمی داد و رسما ممنوع القلم بودم و بدون دلیل  اکثر وبلاگهایم را بدستور مشایی فیلتر کردند .. من وبلاگهایی داشتم در ماه بالای ۲ مییلون به بازدید داشت و حالا هم بازدی میانگین وبلا هایم و سایتم هایم بالای چند صد هزار نفر می باشد.. من چند سال بدستور مشایی ممنوع القلم بود  و بادستور مشایی به بنیاد شهید کشور حکم شهادت پدر جانباز ۶۵ درصدم که بعداز ۴ سال زمین گیر شده براثر جانبازی شهید شد  را نگذشتند حکم شهادت بمن بدهند .. بر رسی  که کردم  یکی جرایم من در دستگاهها امنیتی که توسط مشایی برایم درست شده است .. اینکه پدر من مسیحی بوده و بعدا  مسلمان شده است  و قبلا اسم من مسیحی بوده و بعدا من هم مسلمان شدم ..  مشایی با این  روش نگذشت بنیاد شهید حکم شهادت پدرم صادر شود.. مدارک  ارایه دایم کسی گوش نکرد…

بقیه بماند..

 

 

وبلا گ نویس  چیست و چطور نوشته می شود..

 نوشته اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر و محیط زیست / اولین وبلا گ نویس حقوق بشر و محیط زیست در ایران و کشورهای فارسی زبان

 

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)
 
وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و…

مقدمه ای بر وبلاگ نویسی

وبلاگ یک یا چندین صفحه اینترنتی شخصی یا گروهی است که در آن شخص یا گروه به نوشتن مطالب متوالی (روزانه یا چند روز در میان) در موضوعات متنوع و دلخواه می پردازند.و افکار،عقاید اشعار و یا خاطرات خود را برای مطالعه عموم در آن قرار می دهند.از آنجاییکه وبلاگ در اینترنت نشر می یابد می توان آنرا یک نشریه اینترنتی شخصی هم اطلاق کرد.و حتی گاهی بعضی ها پا را از این هم فراتر می گذارند و وبلاگ را یک رسانه اینترنتی می نامند.

وبلاگ و وبلاگ نویسی از پدیده های نوین در دنیای پر راز و رمز اینترنت است.هم اکنون صدها میلیون نفر از مردم سراسر دنیا از تمام سطوح اجتماعی و از تمامی قشرها به وبلاگ نویسی روی آورده اند و از طریق وبلاگ نویسی نوشته های خود را در معرض دید عموم مراجعان از اقصی نفاط جهان در دهکده جهانی گذاشته اند.

تاریخچه ی وبلاگ نویسی

گرچه وبلاگ نویسی در دنیا قبل از سال دو هزار میلادی بوجود آمد اما انفجار وبلاگ نویسی با ورود به قرن بیست و یکم اتفاق افتاد.در ایران هم این موضوع بر میگردد به بیست و سوم خرداد ۱۳۸۱ که اولین سرویس ارایه دهنده ی وبلاگ یعنی سایت پرشین بلاگ( persianblog.ir) آغاز به کار کرد (البته آن زمان پرشین دات کام بود که متاسفانه در سال ۱۳۸۶ این دامنه به سرقت رفت و هم اکنون این سایت با دامنه ی دات آی آر مشغول فعالیت است).

پدیده ی وبلاگ نویسی در مدت کوتاهی توانست به سرعت در ایران رشد کند تا هم اکنون که تعداد وبلاگ نویسان ایرانی از مرز میلیون گذشته است و روز به روز در حال افزایش است در ضمن هم اکنون که این مطلب را مینویسم براساس آمارها رتبه ی ایران در وبلاگ نویسی تک رقمی است و ما جز ده کشور اول وبلاگنویس دنیا هستیم.

برای وبلاگ نویسی چه ملزوماتی نیاز است؟

از آنجا که سرویس های تحت وب بسیاری از امکانات را بصورت رایگان در اختیار شما میگزارند شما هیچ پولی برای وبلاگنویسی نمیپردازید مگر هزینه ای که برای اتصال به اینترنت میپردازید البته ذکر این مطلب ضروری است که بیشتر سرویسهای وب برای تامین هزینه های خود اقدام به درج آگهی در وبلاگ شما میکنند ولی در هر صورت ملزومات برای وبلاگ نویسی وجود دارد که آنها را در ادامه ذکر میکنم:

-امکان استفاده از کامپیوتر و اتصال به اینترنت برای تایپ و ارسال مطالب مهیا باشد ( کامپیوتر شخصی،کامپیوتر فامیل،دوستان کافی نت و یا …)

-فرد باید حداقل آشنایی مختصری با ویندوز(و یا یک سیستم عامل دیگر) و تایپ کردن داشته باشد(مگر اینکه مطلابتان را روی کاغذ بنویسید و بعد از وبلاگنویس دیگری بخواهید آنرا برایتان به وبلاگ پست کند).

-برای وبلاگ نویسی باید زمان کافی برای نوشتن مطالب و مدیریت وبلاگ( مثلا حداقل نیم ساعت در شبانه روز) را داشته باشید.

از چه موقع باید شروع کرد؟

هرگاه احساس کردید که مطالبی در اختیار دارید که ممکن است برای دیگران مفید یا جالب باشد میتوانید شروع کنید به نوشتن وبلاگ(لازم نیست مطلب شما حتما نوشته باشد بسیاری از عکاسان . گرافیستها و … هم وبلاگهای بسیار پرطرفداری دارند)

برای وبلاگ نویسی از کجا باید شروع کرد؟

اگر ملزومات گفته شده برای وبلاگ نویسی را دارید و نیز فکر میکنید که دیگر موقع آن است که به جمع وبلاگنویسان بپیوندید میتوانید همین الان به یکی از سایت های ارایه دهنده سرویس وبلاگ مراجعه کرده و وبلاگ خود را ایجاد کنید به این صورت که ابتدا در این سایت ها ثبت نام نمود و نام کاربری و آدرس وبلاگ خود را دریافت کنید برای فارسی زبانان سرویسهای زیادی وجود دارند که به ارائه رایگان وبلاگ اقدام می کنند.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic