روستای باستانی ( شهر باستانی سلطانیه از خزاین و اردوگاههای مرزی دوره ساسانی )

آبشار لاتون

بنام خدا

آبشار لاتون در انتظار توجه ویژه مسئولان برای ثبت در فهرست طبیعی كشور.


 ثبت میراث طبیعی در راستای اجرای تبصره ماده 2 قانون تشكیل سازمان میراث فرهنگی مصوب ه 22 دیماه سال 1382 ؤ ایین نامه اجرایی قاون مذكور مصوب هیات وز یران  بوده كه در 25 دی سال 1386 تدوین شده است  و اولین اثر ثبت شده كوه دماوند در 13 تیر مكاه 1387 می باشد  و تاكنون بیش از 200 اثر طبیعی در فهرست میراث طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است  كه عمدتا شامل  قله ، كوه ،ذخیره گاه جنگلی و دریاچه ، غار ، ابشار و تالاب  و جزیره و غیره بوده است .

ابشار لاتون در مقایشه با آبشار های به ثبت رسیده از بینظیر ترین آبشارهای كشور است كه در ارتفاع بیش 105 متر دارد كه در حاشیه قله اسپیناس جلوه بی نظیر به آن بخشدیه  و چشم هر بیننده ای را خیره  می سازد  بطوریكه سالانه كوهنوردانو گردشگران بیشماری برای بازدید از سراسر كشور بخصوص آذربایجان غربی و شرقی ، تهران ، كرج  و اصفهان  بریا دیدن جاذبه های این  آبشار به این منطقه سفر می كنند و گروه كوهنوردی لاتون لوندویل آستارا در سالهای  گذشته نسبت به علامت گذاری  و نصب تابلوهای راهنما برای تسهیل گردشگران در رسیدن به آن  اقدام كردند  كه در این بین می توان زحمات جناب آقای بین بایرامی ناخدا (سرهنگ تكاور ) و بازنشسته  نیروی دریایی ارتش را ستود و فلذا از دوستدواران طبیعت و مسئولان محترم و كلیه عزیزانی كه با طبیعت در ارتباط هستند انتظار داریم در جهت ثبت این پدیده و نعمت طبیعی در لوندویل آستارا در استان گیلان تلاش كنند

توضیح اینكه قبلبا منطقه آستارا چای به ثبت رسیده است .


 با احترام  نجف شهنوازی -فعال مدنی ومحیط زیست

09119884837

-------------------------------------------------


توضیح اآبشار لاتون در ۱۵ کیلومتری آستارا ، شهر لوندویل و روستای کوته کومه قرار دارد.

ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که از لحاظ ارتفاع، مرتفع ترین آبشار ایران است.
علاوه بر آبشار اصلی، آبشار دیگری با فاصله ی ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سر ریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و عریض تر است.
ار مسیر چشمه تا آبشار لاتون سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری قرار دارد.مسیر آبشار:
مسیر آبشار لاتون از روستای کوته کومه آغاز می شود و تقریباً ۴ ساعت پیاده روی (کوهپیمایی) دارد.
در مسیر آبشار لاتون تپه های جنگلی و رودخانه ای که منبع آن آبشار لاتون است دیده می شود.
انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه های خطرناک و مرگبار است خصوصاً ما بین دو آبشار (۱۰۵ متری و ۶۵ متری).
آبشار از فاصله ی ۵۰۰ متری قابل مشاهده است.


در مسیر آبشار لاتون به روستای قدیمی آسیوشوان گذر وجود دارد که تقریباً ۵ خانوار در آن زندگی می کنند.
در اطراف آبشار لاتون درختان آلو ، به ، گلابی ، گردو ، فندق ، سیب وحشی و آلوچه (گوجه سبز) می روید.
جنگل ۹ ماه از سال سرسبز است.
از تنوع جانوری اطراف آبشار لاتون نیز می توان به گرگ ، خرس (به ندرت) ، جوجه تیغی اشاره کرد . اسب و گاو و گوسفند را هم مردم ساکن اطراف آبشار نگهداری می کنند.


سرچشمه آبشار لاتون:
این آبشار از دامنه های شرق کوه اسپیناس (اسپینه) سرچشمه گرفته و به رودخانه لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس (اسپینه) سرچشمه گرفته سرازیر می شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای کاسپین (خزر) می شود.


حجم آب آبشار لاتون در فصول مختلف سال متفاوت است ولی در تمام فصول آب دارد.
قلعه ای که بر روی آبشار لاتون قرار دارد همان قلعه اسپینه (اسپیناس) معروف است ؛ و یکی از قلعه های بابک خرم دین می باشد.
 
پاشا سما پور ریس شورای بخش مر كزی آستارا شد

پاشا سما پور عضو شورای روستای عنبران آستارا می باشد  ...
http://sahebnews.ir/files/uploads/2014/11/641.jpg

وهابیون و ضد انقلاب ها می گویند در ایران به اهل تسنن كار و مدیریت نمی دهند.... اكثریت روستا های بخش مر كزی شیعه هستند و چند روستا یعنی اقلیت اهل تسنن هستند و امروز شوراهای بخش مركزی كه اكثریت شیعه هستند به آقای سما پور كه شورای عنبران بود بعنوان ریس شورای بخش مر كزی رای دادند و مسئولان شهرستان‌استارا هم از این امر استقبال كردند...این نشان می دهد كه در جمهوری اسلامی ایرا ن در بین سنی و شیعه فرقی ندارد و اصل تقوا و رای مردم است ....باری دیگر در شهرستان مرزی ثابت شد كه مردم آستارا به بلوغ سیاسی رسیدند و مسلمانان شیعه و سنی متحد در زیر پرچم ج ا ا و ولایت فقیه هستند و ما هم  انتخاب یك بردار تسنن بعنوان ریس شورای بخش مر كزی ( كه اكثریت مردمش شیعه هستند ) تبریك می گوییم...
تقدیر و تشكر از فرماندار آستارا و بخشدار لوندویل

تقدیر و تشكر از فرماندار آستارا و بخشدار لوندویل

http://diyarmirza.ir/wp-content/uploads/2015/04/ئثیشمicle.jpg


از زحمات مهندس شفقی فرماندار پر توان و  توكل مافی  و شهروز قلی نزاد ریس اداره حفاظت محیط زیست  آستارا  از پی گیریی در راه اندازی  دوباره مجتمع ساحلی 17 هكتار صدف سیبلی آستارا تحت نظارت بخشداری لوندویل  كه باعث اشتغال زایی 200 خانوار منطقه شد ... و همچنین حل مشكلات 400 خانوار برداشت كننده صدف ساحل  آستارا تقدیر و تشكر می نماییم و این شیرینی هفته دولت به مردمان این منطقه از سوی دولت تدبیر و امید بود.
  اهالی بخش و شهر لوندویل و حومه  200 خانوار از پلاز داران و كارگران مجتمع ساحلی صدف سیبلی(17 هكتار ) و 400 خانوار برداشت كننده صدف ساحل   شهرستان بندر آستارا

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic