روستای باستانی ( شهر باستانی سلطانیه از خزاین و اردوگاههای مرزی دوره ساسانی )

ناراضیتی مردم از سدمعبر از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در پیاده روهاو آینده ترافیك آستارا و لوندویل

ناراضیتی  مردم از سدمعبر از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در پیاده روهاو آینده ترافیك  آستارا و لوندویل

http://www.astara.ir/uploads/920620_594.jpg
تجاوز به حقوق مردم از جمله روش های زشت و غیراخلاقی است که متاسفانه برخی از افراد نه تنها از انجام آن ابایی ندارند بلکه گاها خود را صاحب حق و حقوق دانسته و در سایه عدم نظارت و برخورد قانونی متولیان پا را از گلیم قانونی که برایشان گسترانیده شده فراتر نهاده و به حریم اجتماع تجاوز می کنند.
http://astarakhabar.ir/wp-content/uploads/2015/01/WYKJVACAZ56F5FCA1KCEYJCAWYDJIJCAICBVE1CAQ37MU0CALIWUF8CA89YEJBCAXTY7BPCAA62B17CA3U7I00CATPCCUPCATPQC3ECA8ET2ONCA2LKADJCAA2E1SPCA0TS30LCAEYDO4LCAMGZXE1CA8K42WK.jpg

اگر با تعریف ما نامانوس هستید و یا تا به حال همچین صحنه هایی را ندیده اید و تمایل دارید این تجاوز آشکار،قانون گریزی و رفتار غیراخلاقی را به عینه مشاهده کنید کافیست در سطح شهرآستارا گشت و گذاری نمایید و قضاوت کنید که حق با شهروندان است یا کسبه یا سازندگان ملک که با هر عنوانی پیاده روها را اشغال کرده اند؟!

موضوع سد معبر گرچه به ظاهر ساده و بدیهی است،اما موجی از نارضایتی مردم آستارا را به دنبال داشته است.

تا حالا برای شما پیش آمده که از پیاده روهای خیابان حكیم نظامی و تله سیفی و فارابی وبازار روس عبور کنید و مجبور شده باشید فاصله این مسیر را بصورت زیگزاکی و جا خالی دادن افراد و در برخی مواقع نیز از خیابان عبور کنید؟


 معضل سد معبر باعث آزار شهروندان آستارایی شده است

بله، کافی است در شهر آستارا و لوندویل گشت و گذاری داشته باشید تا متوجه شوید که سد معبر درکنار آسفالت معابر و عدم پارکینگ های مناسب از جمله مواردی است که باعث رنجش خاطر مردم جامعه  شهری  آستارا و لوندویل و حتی  از تیم مدیریت شهری و روستایی شده است.

فراموش نمیکنم روزی را که برای رسیدن سروقت به جلسه ای مهم مجبور بودم پیاده رو را سریع طی کنم و بر اثر همین سرعت و برخورد با گوشه زنبیل یا چرخ یا وسایل مغازه دار یا دكه چوبی  در پیاده رو و یک سبزی فروش یا یا وانتی ها بدترین ناسزا و فحش ها را از وی شنیدیم.

معبر همانطور که از نامش پیداست به معنی محل عبور است و در اصطلاح به محلی اطلاق می‌ شود که از آن برای عبور و مرور استفاده می شود و متاسفانه در آستارا و لوندویل كلا بمعنی شده است ...یا در كنار خیابانها و بخصوص پارك ها شهر دهها دكه زدند از كبابی تا روز نامه فروش تا سیگار فروش كه اكثرا غیر بومی هستند یا افرادی با نفوذ ..این دكه را گرفتند اجاره دادند..دكه ها چوب و..


http://rasht.ir/Dorsapax/userfiles/Image/mant1/904.jpg

طبق ماده ۱۰۱ قانون شهرداری ها «معابر و خیابان های عمومی که در اثر تفکیک اراضی احداث می‌ شود متعلق به شهرداری است و شهرداری در قبال آن به هیچ عنوان وجهی به صاحب آن پرداخت نخواهد کرد». در جایی دیگر در تبصره ۶ ماده ۹۶ قانون شهرداری نیز «اراضی کوچه‌های عمومی و میدان‌ها و پیاده روها و خیابان‌ها و به طور کلی معابر و مسیر رودخانه‌ها و نهرها و مجاری فاضلاب شهرها و باغهای عمومی و گورستان‌های عمومی و درخت‌های معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر که مورد استفاده عموم است ملک عمومی محسوب و در مالکیت شهرداری است».

مهندس نیما سیفی نزاد یکی از شهروندان  آستارایی در ارتباط با سد معبر و بستن پیاده رو توسط برخی از میوه فروشان و كبابی ها و... گفت:برخی از این مغازه داران هیچ ارزش و اعتباری برای حقوق شهروندی و شهروندان قائل نیستند و اگر تمهیداتی دراین باره اندیشیده نشود کل پیاده رو تصاحب خواهند کرد.

وی با بیان اینکه مردم آستارا به این بی نظمی ها عادت کرده اند و هیچ مسئولی همتی برای رفع این مشکل و معضل اجتماعی ندارد گفت:بارها خودم شاهد بودم که مادران جوان مجبور شدند کالسکه کودک خود را همدوش با خودروهای عبوری در خیابان حرکت دهد و اگر خدا نکرده مشکلی برای این مادران پیش بیاید مسئولین نیز به اندازه همان مغازه داران مقصر و مسئولند.

خانم  افشانی  در حالی که چند پلاستیک میوه در دست داشت و از گرمای هوا بسیار کلافه بود با بیان اینکه سد معبر در آستارا چیزی طبیعی است افزود:چندین سال است که این وضعیت را در شهر مشاهده می کنیم و روز به روز این وضعیت در حال بدتر شدن و فراگیر تر شدن است،مردم هم به این وضعیت عادت کرده اند.

یکی دیگر از کسبه در تله سیفی که پیاده روی کمتری را نسبت به سایرین اشغال کرده بود و در ظاهر و طرز گفتگو به پیرمرد  تحصیل کرده ای می ماند در گفتگو با خبرنگار درد نیو زبا بیان اینکه شهرداری موظف است از معابر به عنوان یک ملک عمومی حفاظت کند و همواره آن را برای استفاده عموم آماده نگه دارد و از تجاوز اشخاص نسبت به آنها جلوگیری کند افزود: حقیقتی غیرقابل کتمان است که شهرداری ها در زمینه رفع سد معبر توسط مغازه داران کوتاهی می کنند.حتی اگر ماموران شهرداری به خاطر پیگیری های مداوم یک یا چند شهروند مجبور شوند مغازه داری را به رعایت قانون ملزم کنند، این رعایت قانون مدت زیادی طول نمی کشد و کاسب پس از مدت کوتاهی دوباره قانون شکنی رایج شده خود را از سر می گیرد.ی با انتقاد از رسانه های تصویری و نوشتاری شهرستانی و استانی  بخصوص هفته نامه زنجیره ای در آستارا و خبر گزارییها با بیان اینکه در جامعه ای که برخی افراد آن مفهوم خودخواهی را با به دست آوردن حق خودشان اشتباه می گیرند و برای دستیابی به خواسته هایشان حاضرند حقوق اجتماعی افراد را زیر پا بگذارند و نادیده بگیرند، سد معبر یکی از جلوه های خودمحوری افراد چنین جامعه ای محسوب می شود.

وی افزود:در زمینه تغییر چنین شرایطی رسانه هاو مطبوعات به عنوان واسطی بین مردم و مسئولین می توانند تاثیر زیادی داشته باشند که متاسفانه اکثر آنها سیاسی کار می کنند و به فکر منافع طیف و گروه خود هستند و در ظاهر شعار حمایت از مردم سر می دهند.

 مهندس نیما سیفی نزاد (عمران و شهر سازی )با بیان اینکه در شهرهای گیلان چون اصول معماری و شهرسازی به طور دقیق و کامل رعایت نشده و نمی شود، بسیاری از پیاده روها از “عرض مفید” بی بهره هستند و آن اندک راهی که به عنوان پیاده رو در نظر گرفته شده است نیز توسط مغازه داران بلعیده می شود افزود: گاهی عابران برای ادامه مسیر در یک پیاده رو مجبورند،وارد فضای عبور ماشین ها شوند یا از داخل باغچه های کنار پیاده رو عبور کنند.

مهندس سیفی نژاد با بیان اینکه متاسفانه امروزه سد معبر یک امر عادی تلقی می شود، چرا که فرهنگ سازی لازم در این باره صورت نگرفته است افزود:به عبارتی مردم به علت آگاه نبودن از حق و حقوق قانونی و شهروندی شان به راحتی از کنار موضوع می گذرند.

وی افزود:البته برخی هم به علت پیشگیری از درگیری های لفظی و فیزیکی و احتمال مسائل بعدی از جمله ضرب و جرح و حتی قتل به راحتی از حق خود می گذرند که این موضوع نیاز به فرهنگ سازی دارد که شهرداری،رسانه ها،شورای شهر و حتی دولت در این میان نقش موثری خواهند داشت.

علی پویا  در این خصوص می گوید :  برنامه ریزی شهری  با بیان اینکه رفع برخی از این معضلات نیاز به خرد جمعی و همت تیمی مسئولین دارد با بیان اینکه اتاق اصناف و بازرگانی در این راه می توانند یاری رسان مدیریت شهری باشند افزود:قطعا تمام بار این مسئولیت سنگین بردوش شهرداری و شورای شهر نیست و دیگر ادارات نیز در قالب مدیریت یکپارچه شهری می توانند تا حدی این بار را از دوش شهرداری را بردارند.

این جانباز هشت سال دفاع مقدس و از فعالان سیاسی  گفت: متاسفانه سد معبر در شهرستان معضل بهداشتی زیادی دارد از طرفی آستارا جزو بیست شهر گردشگری كشور است .

علی  پویا كارشناس ارشد : با بیان اینکه تا وقتی که برخی از مسئولین شهرستان آستارا تنها خود را صاحب فکر برتر بدانند و از وجود افراد صاحب فکر و تجربه در زمینه های مختلف بهره نبرند نمی توان به رفع این گونه معضلات امیدوار بود افزود:متاسفانه گاها مشاهده می شود که برخی موضوعات مهم در حد یک جلسه مطرح می شود و گفتگو درباره برخی مسائل دچار روزمرگی اداری شده،در صورتی که می توانیم با طرح این معضل در شورای ترافیک و بهداشت  شهرستان مرزی آستارا نیز از ظرفیت این شورا بهره گیریم.


http://astarakhabar.ir/wp-content/uploads/2015/04/IMG_04291.jpg

 یكی دیگر از معضلات سد معبر و خطر آفرین شهر وندان استارا و لوندویل نصب بنر تبریك و انتصاب  یا تبلیغاتی كاندیدای انتخاباتی یا رجال سیاسی در خیابانها و كوچه بدون مجوز است  و در این امر امام جمعه محترم بارها تذكر اما ترتیب اثر داده نشده است و برای مثال یكی از مسئولان سیاسی شهرستان عكسی از خود و ظریف در بنر چاپ كرده از طرف مردم آستارا از مسئول شهرستانی بخاطر حمایت و پی گیریی و به نتیجه رساندن مذاكره هسته ای از مسئول شهرستانی تشكر كرده بودند.

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا امام جمعه آستارا گفت: فرهنگ نیاز اساسی جامعه است پس شایسته است اعضای شورای فرهنگ عمومی با تصمیم گیری های سازنده به اعتلای ابعاد مختلف فرهنگ کمک کنند.

وی با اشاره به اینکه نباید نصب بنر در شهرستان تبدیل به یک فرهنگ شود ، افزود: در بسیاری از این بنرها بدون توجه و در نظرگرفتن فرهنگ اسلامی چهره نامناسبی به شهر مرزی آستارا بخشیده می شود.


http://img7.irna.ir/1394/13940218/81600209/81600209-6438609.jpg

وی با بیان اینکه فرهنگ عمومی شامل تمامی ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی می شود ، اضافه کرد: وجود سد معبر در سطح معابر و پیاده روها تبدیل به معضل اجتماعی شده است که شایسته است شهرداری و نیروی انتظامی با اقدام کنندگان به این کار خلاف شرع و غیر فرهنگی برخورد قانونی کنند.

امام جمعه آستارا در ادامه با بیان اینکه تبلیغ کالاهای خارجی از طریق صدا و سیما و رسانه ها بر خلاف منویات رهبر فرزانه انقلاب است ، گفت: تاکیدات رهبری و سیاست های دولت همواره مبنی بر تبلیغ کالاهای ایرانی است که باید به این امر توجه شود.  

یكی از معضلات شهرستان دكه در كنار پارك بعنوان كبابی یا كپی  و چایی و... و وانتی های میوه فروش است و حتی افرادی هستند سه وانت خریدند در كنار خیابان میوه می فروشند یك نفرسه وانت میوه فروشی گذشته برای جذ مشتری ..این واقعا جای تعب و تاسف است افرادی كه كارشان حمل بار است ..در كنار خیابانها با وانت بساط می زنند و اگر كسی از كنارشان بماند اعتراض می كنند اینجا جای كسب است..

متاسفانه در شهر استارا  آپارتمان ها و بازارچه های  و هتل و.. ساخته شدند بدون پاركینك و جالب است بزرگترین بازارچه مترفع غرب گیلان در جنب پارك معلم در حال اتمام مجتمع است یك پارگینك ندارد و در مجوز ساخت باید از سه جهت خیابات هفت متر باید عقب نشینی می كردند عقب نشینی كه نكرده از طبقه دوم به بعد دو متر بداخل خیابان اصلی آمده است  و با اینكه از اول ساخت این مجتمع تجاری بزرگ شكایت مردمی شد كسی ممانعت نكرد یا بانك ساخته شده بدون پاركینك.

آپارتمانها و بازاراچه های چند طبقه و هتل و.. ساخته شده است بدون پاركینك و صبح كه می خواهی از خیابانها آستارا رد شوی حتی شهر لوندویل جا برای پارك نیست اتومبیل مغازه داران و آپارتمان نیشن ها است ..یك تابلو زده توقف ممنوع ویا مغازه داران نمی گذارنند ماشین در خیابان اصلی جلوی مغازه پارك موقت كنی می گویند من مالیات می دهم به دولت خیابان بمن مطلق است و حیت چند نفری از مغازه داران جلوی مغازه خود یعنی خیابان را به مسافران اجاره ساعتی می دهند تا ماشین خود را پارك نمایید..موارد زیاد است ...

مغازه داران بجز اینكه پیاده رو ها را پر كردند متاسفانه بعضی پیاده رو ساختمان و حتی بانكها را به دست فروش ها بمدت یكماه تا دوسال اجاره می دهند مثالش زیاد است جلوی بانك سپه یا مطب ها و...در خیابان حیكم نظامی

بعداز ده سال در استارا معضل بزرگ ترافیك بخاطر بی تفاوتی و پشت گوش انداختن مسئولان شهری در ساخت و ساز  خواهیم داشت كه برای اینكار میلیاردها تومان هزینه برای رفع ترافیك نیاز خواهد بود كه شهرستان از پس آن نخواهد آمد و پس دیر نشده خود را از خواب بیدار كنیم

در تصاویر بالا اشکال مختلفی از سد معبر در شهر آستارا و لوندویل  مشاهده کردید، شایسته است متولیان رفع انسداد پیاده رو با توجه به روزهای گرم سال،حضور گردشگران  و همچنین زیباتر شدن چهره مبلمان شهری و نزدیکی اجرای تئاترخیابانی شهروند فکری به حال این بی نظمی ها کنند.

یكی از بزرگترین معضلات شهرستان بندر استارا نبود  فاضلاب استاندارد و تعریف شده است(روستاها و شهرهای آستارا و لوندویل ) كه در بحث بعدی خدمتتان خواهم نوشت

 اا دارستانی خبرنگار هفته نامه
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic