روستای باستانی ( شهر باستانی سلطانیه از خزاین و اردوگاههای مرزی دوره ساسانی )

سوء استفاده موسسات مالی‌و‌اعتباری از اسما متبرکه

سوء استفاده موسسات مالی‌و‌اعتباری از اسما متبرکه
مرتضی نجفی قدسی، 20 خرداد 94

"الله لا اله الا هو له الا سما ء الحسنی" (سوره طه ،آیه ۸)
"پروردگار یکتا را جز او معبودی نیست و نیکو ترین اسم‌ها و نام‌ها خاص اوست"


همگان می دانند که نام‌ها و اسماء الهی از حرمت خاصی برخوردار است و لذا مردم ایران از عشق و ارادت خالصانه ای که به قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت (ع)از دیر باز داشته اند، همواره از اسماء الهی و مقدس و نام‌های مبارک اهل بیت (ع) برای مساجد ، حوزه‌های علمیه ، حسینیه ها و مکانهایی که شرافت ذاتی و یا سببی دارند، استفاده می کنند.

در همین راستا کاربرد این اسماء مقدس برای مراکز علمی ،فرهنگی و یا موسسات خیریه هم قابل قبول است و حتی استفاده از این نام های مبارک برای قرض الحسنه ها چون عموماَ خاستگاهشان مساجد بوده اند و صرفاَ فعالیت حمایتی از محرومین و مستضعفین داشته اند و هیچگاه در فکر سود آوری نبوده و با پشتیبانی افراد خیر و مومن به حرکت خود ادامه می دهند ، باز بلا اشکال است ، ولیکن آنچه هم اکنون مشاهده می شود سوءاستفاده ای است که موسسات مالی و اعتباری از این نام های مبارک و مقدس می کنند و حال آنکه غالباَ غرق در مفاسد اقتصادی هستند.

به نظر می رسد این قبیل موسسات مالی با مطالعه روانشناختی جامعه ایران پی بردند که اکثریت عظیم مردم مسلمان ایران ، محب اهل بیت (ع) هستند و لذا خواستند با نام گذاری اسماء الهی و مقدس بر تشکیلات مالی و اعتباری شان ، جلب اعتماد عمومی کنند و مردم بدون هیچ شک و شبهه‌ای اموال و پولهای خود را به آنها بسپارند و طبیعی است هر موسسه ای که نام هر یک از امامان معصوم را بر خود بگذارد در حقیقت خود را در هاله ای از معنویت قرار می دهد و حال آنکه این نام مقدس فقط یک پوشش و لفافه ای برای تمام مفاسد آنان محسوب می شود.

ما در این مقال بر آن نیستیم تا نام یکایک این موسسات را ببریم ولیکن هر کس در هر شهری زندگی می کند، در هر خیابانی قطعاَ به این نامها برخورد می‌کند و ای کاش از روز نخست با این موسسات که همانند قارچ پدیدار شده اند برخورد می شد و یا لااقل آنها را ملزم می کردند که از نامهای اهل بیت (ع) و اسماء مقدس استفاده نکنند و بگذارند حرمت این نامها و اسماء الهی حفظ شود تا خدای ناکرده با سوء عملکردشان موجب بدبینی و دین گریزی مردم از مقدسات نشوند.

به هر حال هم اکنون که قوای محترم مجریه ،قضاییه و مقننه ،تصمیم به مقابله با مفاسد موسسات مالی واعتباری غیر مجاز گرفته اند و یکی از آنها را نیز در مشهد منحل اعلام کردند،انشاء الله با عزم جدی به حساب بقیه هم برسند و این حجم عظیم نقدینگی که بدون هیچگونه نظارت و ضابطه ای در اختیار آنان قرار گرفته ، بطوری که گفته می شود ۲۰ درصد پول کشور را شامل می شود ،قبل از افساد بیشتر از چنگ آنان خارج شود و در بانکها و مراکز مالی ذیصلاح نگهداری و در سیطره نظارت جدی بانک مرکزی قرار گیرد.

اما تذکر این نکته رانیز در همین مقطع شایسته و بایسته می دانم که نسبت به نامگذاری این قبیل موسسات حساس باشند و بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار که جنبه سیاستگذاری و نظارتی بر این مراکز و موسسات را دارند ، هرگونه استفاده از اسماء مقدس و نامهای مبارک اهل بیت (ع) را برای موسسات مالی به دلیل آنکه در معرض فساد هستند ، ممنوع اعلام کنند و آنها یی هم که حتی مجوز دارند ، ملزم به تغییرات نام شوند تا اگر روزی مفسده ای از آنها مکشوف شد به ساحت و حریم اولیاء الهی بی حرمتی نشده باشد.

ضمناَ هم اکنون که بحث مقابله با مفاسد موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز هست ، مجوز دارها گمان نکنند که در حاشیه امن قرار دارند و کسی با آنها کاری ندارد! این مجوز ها آغاز نظارت ها ی عمیق و پیوسته بانک مرکزی را می طلبد تا مبادا روزی غده سرطانی فساد مالی درآنان راه یابد.

واما نکته دیگر اخذ سودهای کلانی است که بانکها به عنوان جریمه دیر کرد پرداخت وام ها و امثالهم از مردم می گیرند و غالب مراجع معظم تقلید آن را حرام اعلام کرده اند و بالاخره برای این موضوع هم باید تدبیری اندیشیده شود تا حکم ربا را پیدا نکند.

ضمناَ واکاوی اینکه چرا در طول ده سال گذشته با عملکرد سوءموسسات مالی و اعتباری هیچگونه برخورد جدی مخصوصا از ناحیه بانک مرکزی نشده است، محل تأمل جدی است و حال آنکه طبق قانون پولی و بانکی موسساتی که فعالیت گسترده پولی دارند و با جذب سپرده های مردم اقدام به فعالیت بانکی می کنند، باید از بانک مرکزی مجوز داشته باشند و نیروی انتظامی وظیفه دارد با موسساتی که چنین مجوزی ندارند ، برخورد کند .

البته برخورد اصلی با این تخلفات توسط قوه قضاییه صورت می گیرد ، ولیکن ابتدا بانک مرکزی باید به مرجع قضایی اعلام کند که فلان موسسه مالی مجوز ندارد و متعاقب آن قوه قضاییه به آن موسسات متخلف کتباَاعلام می کند که شما مجوز ندارید و باید فعالیت خود را متوقف کنید و اگر امتناع کردند نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضایی وارد عمل می شود و از فعالیت این موسسات جلوگیری می کند.

در بیستم دی ماه سال ۱۳۹۰ بانک مرکزی اخطار شدید الحنی به موسسات مالی و اعتباری داد که از تبلیغات فعالیت بانکی خودداری کنید و مدت ۵ روز به آنها مهلت داد تا با توجه به ممنوعیت تبلیغات و افتتاح شعب قبل از اخذ مجوز از بانک مرکزی ، شعبی را که افتتاح نموده اند ، تعطیل کنند و هیچگونه تبلیغاتی نداشته باشند ولیکن از آن پنج روز که هیچ ،پنج سال می‌گذرد !و آنان امروز بسیار چاق تر و فربه تر شده اند و اموال مردم در حسابهای شخصی آنها بدون هیچگونه نظارتی کاملاَ سلیقه ای و فردی هزینه می شود و صرفاَ سود متعارفی را به مشتریان می دهند ، گرچه موارد بسیاری پرونده های قضایی وجود دارد که همین موسسات پولهای کلان مردم را گرفته و چند ماه اول را سود داده اند و سپس به بهانه های واهی سالهاست نه اصل پول را میدهند و نه فرع آن را و متأسفانه سیر قضایی پرونده ها هم آنقدر طولانی است که بعضی ها دراین مدت به خاک سیاه می نشینند!

مردم می گویند ما می بینیم این موسسات در شعبی همانند بانک ها با تابلوها و تبلیغات حتی بیشتر و جذاب تر فعالیت می کنند، از کجا می دانستیم اینها مجوز فعالیت بانکی ندارند و صرفاَ موسساتی شخصی تلقی می شوند که تمام پولها و سرمایه ها به حساب فرد یا افرادی خاص از آن موسسه می رود و آنان هر گونه بخواهند رفتار می کنند ! یعنی این انتظار را از جمهوری اسلامی ندارند که تا این حد در دروازه باز باشد و هر کس و ناکس بتواند وارد فعالیتهای مالی و اعتباری شود!
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic