روستای باستانی ( شهر باستانی سلطانیه از خزاین و اردوگاههای مرزی دوره ساسانی )

خبر و‌اگهی این هفته ....ص 2

فاكتور بنام فرمانداری صادر شود

استاندار گیلان؛آستارا نقش ویژه ای در توسعه اقتصادی كشور دارد
دكتر محمدعلی نجفی در جریان بازدید از عملیات اجرایی فاز دوم بندر چندمنظوره آستارا با اشاره به ابلاغ ایجاد منطقه ویژه اقتصادی آستارا در اواخر سال گذشته و نصب تابلو آن در محدوده بندر آستارا افزود: این منطقه ویژه سکوی خوبی برای صادرات استان خواهد بود.

وی بر حمایت همه جانبه از فعال سازی کامل منطقه ویژه اقتصادی آستارا تاکید کرد و ادامه داد: این منطقه ویژه در محدوده بندر چندمنظوره آستارا جانمایی و راه اندازی شده و اقدامات اولیه آن آغاز شده است.

استاندار گیلان  با اشاره به ویژگی های خاص آستارا برای توسعه تجارت خارجی از طریق دریا و خشکی بیان کرد: آستارا هم اکنون با چهار کشور روسیه ، قزاقستان ، ترکمنستان و آذربایجان از طریق دریا و با جمهوری آذربایجان از طریق خشکی ارتباط تجاری دارد و باید از این ظرفیت استفاده بهینه شود.

دكتر محمدعلی نجفی: آستارا ویژگی های خاصی برای توسعه اقتصادی گیلان و كشور دارد كه باید درجهت بهره بردن مناسب  كشور از آن بهره بگیریم.

وی ادامه داد: با توجه به دسترسی دریایی آستارا با كشورهای حاشیه ی خزر احداث منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا در شكوفایی حمل و نقل دریایی شمال كشور موثر خواهد بود.

دكتر نجفی با بیان اینكه آستار با داشتن مزیت مرز دریایی و زمینی می تواند پایگاه بزرگ صادرات در استان گیلان و كشور باشد، تصریح كرد: با تمهیدات اندیشیده شده و تسهیلات گمركی در نظر گرفته شده در آستارا فعالیت های ترانزیتی كالا از این شهرستان گسترش چشمگیر خواهد یافت.


http://astara.gilan.ir/image/journal/article?img_id=2202969&t=1433609238308

استاندار گیلان همچنین با اشاره به تشكیل نخستین شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان در آستار، خاطر نشان كرد: تلاش خواهیم كرد تا مشكلات تجار  برای توسعه ی صادرات كمتر شود.

http://img7.irna.ir/1394/13940316/81636214/81636214-6501630.jpg

نجفی حمل و نقل دریایی را یکی از مزیت های آستارا برشمرد و گفت: این مزیت در خدمت منطقه ویژه و بندر تازه تاسیس آستارا قرار دارد تا تجارت خارجی استان در این خطه توسعه یابد.
--------------

فاكتور بنام فروشگاه آزاد شاهد آستارا صادر شود

 ساختمان جدید فروشگاه آزاد آستارا درمحوطه گمرك آستارا افتتاح شد.

با حضور استاندار محترم  گیلان آقای دكتر نجفی ساختمان جدید فروشگاه آزاد شاهد در محوطه گمرك شهرستان مرزی بندر آستارا به بهره برداری رسید.در آیین بهره برداری از این پروژه  استاندار  گیلان، معاونین استانداری،ناظر محترم گمركات استان گیلان، مدیر كل محترم گمرك آستارا، فرماندار و نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی ،رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شركت فروشگاههای آزاد كشورو جمع كثیری از مدیران استانی و شهرستانی حضور داشتند.

 دكتر حمید رضا محمدی مدیر كل گمرك آستارا ضمن خیر مقدم وخوش آمد گویی به استاندار وهیأت همراه ومسئولین استانی وشهرستانی افزود: این شركت تلاش می كند در عرضه محصولات كیفی بهترین خدمات را به مسافرین حج تمتع، عمره،عتبات عالیات ، اتباع آذری و سایر مسافرینی را كه از راه زمینی، دریایی و هوایی وارد كشور می شوند ارائه دهد، محمدی ادامه داد: فروشگاه آزاد شاهد آستارا اولین فروشگاه مرز زمینی است كه در سال ۱۳۶۸ راه اندازی و طی سال های گذشته خدمات مناسب به مردم منطقه بخصوص مرزنشینان داشته است. همچنین محمدی هدف از احداث فروشگاه آزاد جدید را ارائه ی خدمات بهتر و با كیفیت تر به مسافرین خارجی عنوان كرد.


http://astara.gilan.ir/image/journal/article?img_id=2202982&t=1433609172632

 دكتر محمد حسن آزما، نایب رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل شركت فروشگاه های آزاد شاهد كشور در آیین بهره برداری از این پروژه اظهار داشت: شركت فروشگاه های آزاد شاهد مجری فروشگاه های مبادی خروجی با نام دیوتی فری شاپ می باشد.

وی با بیان اینكه این شركت تلاش می كند بهترین خدمات را به مسافرین حج تمتع، عمره،عتبات عالیات و سایر مسافرینی را كه از راه زمینی، دریایی و هوایی وارد كشور می شوند ارائه دهد، ادامه داد: فروشگاه آزاد شاهد آستارا اولین فروشگاه مرز زمینی است كه در سال 1368 راه اندازی و طی سال های گذشته خدمات مناسب به مردم منطقه بخصوص مرزنشینان داشته است.

آزما با تأكید بر اینكه در راستای اجرای طرح جامع گمرك آستارا در خرداد سال 93 مقرر گردید ساختمان گمرك قدیمی تخریب و به مكان جدیدی در محوطه گمرك منتقل گردید، توضیح داد: در راستای تحقق این هدف 15 دی سال گذشته عملیات احداث ساختمان جدید آغاز و اردیبشت ماه با صرف هزینه 5 میلیارد ریال به اتمام رسید.


همچنین دكتر آزما با تأكید بر اینكه در راستای اجرای طرح جامع گمرك آستارا در خرداد سال ۹۳ مقرر گردید ساختمان قدیمی فروشگاه شاهد تخریب و به مكان جدیدی در محوطه گمرك منتقل گردد، توضیح داد: در راستای تحقق این هدف دی ماه سال گذشته عملیات احداث ساختمان جدید آغاز و اردیبهشت ماه با صرف هزینه ۵ میلیارد ریال به اتمام رسید.وی با اشاره به ظرفیت بالای شهرستان مرزی بندر آستارا در زمینه های تجاری وگردشگری افزود: یك فروشگاه دیگر نیز به عنوان فروشگاه خروجی اتباع جمهوری آذربایجان به زودی در گمرك آستارا راه اندازی خواهد شد.


http://astara.gilan.ir/image/journal/article?img_id=2202979&t=1433609172570

وی ارائه خدمات بهتر، را مهمترین هدف احداث فروشگاه آزاد جدید برشمرد و اضافه كرد: در سراسر كشور 18 فروشگاه آزاد شاهد وجود دارد كه سهم گیلان از این تعداد سه فروشگاه است.

نایب رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل شركت فروشگاه های آزاد شاهد كشور در بخش پایانی سخنان خود راه اندازی فروشگاه رشت را از برنامه های در دست اجرای این شركت عنوان كرد و گفت: با راه اندازی این شركت در عرضه محصولات كیفی به مسافران و اتباع آذری با نگاه اقتصاد مقاومتی و توسعه صادرات كه مورد تأكید رهبر است با هدف حمایت از تولید داخل، به شكل همه جانبه حضور خواهیم داشت.

به اساس این گزارش، در آیین بهره برداری از این پروژه جمع كثیری از مدیران استانی و شهرستانی حضور داشتند ودر پایان دكتر آزما از همكاری ناظر محترم گمركات استان گیلان ، مدیر كل گمرك آستارا و فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا جهت تحقق و اتمام هرچه سریعتر این پروژه تقدیر وتشكر نمود.

-----------------------------

فاكتور بنام گمرك

دكتر محمدی مدیر كل گمر آستارا :۳۸میلیون دلار كالای غیر نفتی ازگمرك آستارا به خارج كشور صادرگردید.


https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR_83O-JDBP2szFjNs4ZNhBxEY4FaVbd7aLSM32P8nwW-pyfs_Q-A


دكتر محمدی گفت :در طی دو ماهه سال ۹۴ مقدار ۱۱۲ هزار تن كالا به ارزش ۳۸میلیون دلار از گمرك آستارا به خارج كشور صادر گردید .حمیدرضا محمدی با اعلام مطلب فوق افزود .عمده كالاهای صادره شامل محصولات كشاورزی ، مواد غذایی ، سیمان ، گچ ، شوینده ها ،محصولات شیمیایی ، پارچه ، صنایع دستی ، فرش وموكت ، البسه ، كیف وكفش ، مصالح ساختمانی و پلاستیكی ، محصولات معدنی وفلزی به كشور های آذربایجان ، گرجستان و روسیه صادر شده است.

 مدیر كل گمرگ بندر استارا افزود :طی  مدت یاد شده مقدار ۲۰۰۰ تن كالا به ارزش۴ میلیون  دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق گمرك آستارا به خارج از كشور صادر شده است .این مقدار صادرات چمدانی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۲ درصد افزایش و ازحیث  ارزش۲۳درصد افزایش داشته است . عمده كالاهای صادرات چمدانی شامل مواد غذایی ، مواد پلاستیكی ، محصولات كشاورزی  به كشور جمهوری آذربایجان صادر گردیده است.

وی اضافه نمود :همچنین طی مدت مذكور۳۰ هزار تن كالا به ارزش۱۱ میلیون دلار از مبدا گمرك آستارا وارد كشور شده است كه از لحاظ وزن ۹۱ درصد افزایش و از حیث ارزش ۴۹ درصد افزایش داشته است . عمده كالاهای وارده شامل مواد شیمیایی ، چوب ، آهن آلات و ماشین آلات ولوازم برقی كه از كشور های روسیه ، گرجستان و آذربایچان وارد كشور شده است .

دكتر محمدی تصریح كرد  :درطی همین مدت ۱۰هزار تن كالا به ارزش ۱۰میلیون دلار  از طریق گمرك آستارا ترانزیت شده است این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن۴۱درصد افزایش و از حیث ارزش ۴۰ درصد كاهش داشته است . عمده كالاهای ترانزیت ورودی لوازم چوب ، فراوده های نفتی ، پنبه ،  الیاف مصنوعی ، شمش آهن ، مس ،پشم شیشه و ورق آهن بوده است كه از كشورهای آذربایجان ، روسیه ، گرجستان ،اكراین به مقصد كشورهای تركیه ، عراق ، امارت متحده  ترانزیت شده است .

مدیر كل گمر ك آستارا ادامه داد :همچنین طی مدت مذكور مقدار ۳۵هزار تن كالا به ارزش ۱۴۰میلیون دلار از طریق گمرك آستارا ترانزیت خارجی ( خروجی )شده است این میزان ترانزیت خروجی از لحاظ وزن ۳۱درصد كاهش واز حیث ارزش ۷درصد افزایش داشته است عمده كالاهای ترانزیت خارجی ( خروجی ) شامل لوازم برقی ، خودروی سواری ، مبلمان ، ماشین آلات ، لوازم بهداشتی ،مصالح ساختمانی ، گچ ، سیمان ، ظروف شیشه ای ، البسه ، مواد شیمیایی ، محصولات كشاورزی بوده كه از قاره های مختلف به كشور آذربایجان ، روسیه ، گرجستان ، اكراین ترانزیت شده است.

وی افزود :در همین مدت ۱۲۱ هزار ۲۸۷ نفر مسافر از طریق مرز گمرك آستارا تردد كرده اند كه نسبت به مدت مشابه سال قبل مسافرین ورودی ۱درصد افزایش و مسافرین خروجی ۲درصد افزایش داشته است .

مدی كل گمرك آستارا اتصریح نمود  :در آمد عمومی اداره كل گمرك آستارا در دو ماهه سال جاری مبلغ ۵۵میلیارد۱۱۳میلیون ریال بوده است كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۵۵درصد افزایش داشته است.


دكتر حمید رضا محمدی مدیر كل گمرك آستارا  در خصوص  ساختمان جدید فروشگاه شاهد آزاد  آستارا در محوطه گمرك آستارا با حضور استاندار گیلان  و مدیران كل استان گیلان و مسئولان ارشد شهرستان  افتتاح شد   گفت : شركت فروشگاه  آزاد شاهد تلاش می كند در عرضه محصولات كیفی بهترین خدمات را به مسافرین حج تمتع، عمره،عتبات عالیات ، اتباع آذری و سایر مسافرینی را كه از راه زمینی، دریایی و هوایی وارد كشور می شوند ارائه دهد وی ادامه داد: فروشگاه آزاد شاهد آستارا اولین فروشگاه مرز زمینی است كه در سال ۱۳۶۸ راه اندازی و طی سال های گذشته خدمات مناسب به مردم منطقه بخصوص مرزنشینان داشته است. همچنین محمدی هدف از احداث فروشگاه آزاد جدیددر آستارا  را ارائه ی خدمات بهتر و با كیفیت تر به مسافرین خارجی عنوان كرد.

 

                                                                         -----------لطفا خبر كار شود          

فرمانده نیروی انتظامی آستارا از کشف 537 کیلوگرم محصولات لبنی فاقد مجوز بهداشتی در این شهرستان خبر داد.

   -------------

سرهنگ رحیم مهدی زاده  در مصاحبه با خبرنگار هفته نامه ندای كشاورز گفت: ماموران ایستگاه بازرسی سه راهی قلعه این شهرستان حین کنترل محور مواصلاتی اردبیل - آستارا ، به دو دستگاه پیکان وانت مشکوک شده و این خودروها را متوقف کردند.

وی اظهار کرد: ماموران انتظامی در بازرسی از این خودروها 537 کیلوگرم انواع محصولات لبنی شامل دوغ ، کره و ماست که به صورت غیربهداشتی حمل می شد ، کشف و رانندگان 27 ساله و 35 ساله این خودروها را دستگیر کردند.

فرمانده نیروی انتظامی آستارا ادامه داد: محصولات لبنی غیربهداشتی کشف شده جهت معدوم سازی تحویل شبکه بهداشت و درمان این شهرستان شد.

وی در ادامه از کشف بیش از 154 هزار نخ سیگار قاچاق در آستارا خبر داد و بیان کرد: همزمان با اجرای طرح مبارزه با کالای قاچاق طی دریافت گزارشات مردمی مبنی بر فروش سیار فردی در شهرستان، ماموران انتظامی بررسی موضوع را در دستور کار قرار دادند.

مهدی زاده افزود: ماوران پس از انجام تحقیقات از صحت موضوع اطمینان حاصل کرده و با شناسایی خودروی متهم ، 154 هزار و 200 نخ سیگار از خودروی او کشف و ضبط کردند.

وی ادامه داد: متهم 30 ساله این پرونده جهت سیر مراحل قانونی به اداره تعزیرات حکومتی معرفی شد.

فرمانده انتظامی آستارا در ادامه از کشف و ضبط 229 عدد ابزارآلات چوبی کشاورزی در ایستگاه بازرسی قلعه خبر داد و بیان کرد: 700 کیلوگرم ادوات کشاورزی نظیر دسته بیل که از چوب درختان جنگلی قاچاق ساخته شده بود توسط عوامل ایستگاه بازرسی در محور اردبیل - آستارا کشف و ضبط شد.

وی افزود: متهم 40 ساله پرونده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شد.نشست هیأت امنای بازار بزرگ ساحلی با فرماندار آستارا

سید اكبر كارگر ریس  و اعضای جدید هیأت امنای بازار بزرگ ساحلی در نشستی با فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا پیرامون مسایل مختلف با وی گفتگو كردند.

مهندس شفقی در این نشست كه «باباشپور» رئیس اتاق اصناف بندر مرزی آستارا حضور داشت، با تأكید بر اهمیت جایگاه بازار بزرگ ساحلی در جذب گردشگر به شهرستان خاطر نشان كرد: این بازار نگین آستاراست و باید از شكل مدیریت سنتی به شكل مدرن تغییر یابد.

وی ادامه داد: حذف حواشی اعضا از مهمترین راهكارهای توسعه این بازار می باشد كه باید مدنظر قرار گیرد.

شفقی در پایان اظهار داشت: در راستای ایجاد امنیت برای گردشگران در این بازار باید با تعامل همگانی با فرصت طلبان، خاطیان و هنجار شكنان برخورد شود.

رییس هیات نجات غریق و غواصی شهرستان آستارا گفت: 20 بانوی آستارایی به منظور استقرار در طرح های سالمسازی دریا در فصل تابستان آموزش نجات غریق دیدند.

حسین انزابی عصر سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: پس از ارائه آموزش به 20 بانوی شرکت کننده در دوره های آموزشی نجات غریق ، 12 بانوی ناجی غریق بنا به صلاحدید مربیان انتخاب و توسط هیات نجات غریق در دو طرح سالمسازی دریا در آستارا مستقر شدند.


وی با اشاره به اینکه هشت بانو در طرح سالمسازی سفیر امید و چهار بانو در طرح سالمسازی لوندویل مستقر هستند ، اضافه کرد: ناجیان غریق آستارا از لحاظ کیفیت کار در سطح بالایی هستند چراکه بسیاری از آقایان و بانوان تا مرحله درجه دو نجات غریق پیش رفته اند.

انزابی اظهار کرد: 30 نفر از آقایان و شش نفر از بانوان در آزمون تئوری و عملی درجه دو نجات غریق در آستارا پذیرفته شدند که طی روزهای آتی کارت درجه دو این افراد از سوی فدراسیون نجات غریق صادر می شود.

وی در ادامه از نجات تعدادی از هم وطنان در سواحل آستارا طی روزهای اخیر خبر داد و بیان کرد: از 13 تا 17 خردادماه، ناجیان غریق مستقر در طرح های سالمسازی و نقاط خطرآفرین 12 نفر از هم وطنان را از خطر مرگ حتمی نجات دادند.

انزابی پیش بینی کرد: در تابستان امسال حدود 80 نفر اعم از مرد و زن در دو طرح سالمسازی سفیر امید ، لوندویل و همچنین 26 نقطه خطرآفرین مستقر شوند.

شهرستان آستارا دارای سه طرح سالمسازی دریا یکی به نام طرح آق در هفت کیلومتری شهر آستارا و در روستای سیبلی ، دیگری طرح سالمسازی لوندویل و دیگری سفیر امید در ساحل خود شهر آستاراست.

-----------------------

رییس اداره شیلات شهرستان آستارا از رهاسازی دو میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه چلوند بخش لوندویل آستارا خبر داد.

صادق خاصی پور  گفت : بچه ماهی های تولید شده از ماهیان بارور زنده گیری شده در اسفند سال گذشته و فروردین امسال هستند که پس از تکثیر در همان رودخانه طی دو مرحله با استفاده از تانکرهای مخصوص رهاسازی شدند.


وی با اشاره به اینکه این بچه ماهیان استخوانی از فرم بهاره است ، افزود : رهاسازی بچه ماهی سفید در رودخانه چلوند در راستای غنی سازی و بازسازی ذخایر ماهیان سفید دریای خزر انجام می شود و بازسازی ذخایر دریایی در چند دوره عملیات تکثیر و نگهداری در مرکز بازسازی شهید انصاری رشت انجام شده و ماهیان پرورش یافته پس از تولید و تکثیر در رودخانه های استان گیلان رها سازی می شوند ومراحل دوم و سوم رهاسازی بچه ماهیان سفید تا پایان خرداد ماه امسال در روخانه چلوند آستارا انجام می شود.

به گفته رییس شیلات آستارا تا آخرین روز از مرحله رهاسازی در مجموع حدود چهار میلیون قطعه بچه ماهی سفید در رودخانه چلوند رهاسازی خواهد شد.

خاصی پور بیان کرد : رودخانه های حاشیه دریای خزر بستری مناسب برای ترمیم ذخایر دریایی ، تولید مثل و تخم ریزی ماهیان استخوانی محسوب می شود و آب مناسب این رودخانه ها امکان رهاسازی میلیون ها قطعه بچه ماهی استخوانی را در این حوزه فراهم می کند.
------------------------------

رییس اداره حفاظت محیط زیست آستارا گفت: با تولد یک راس مارال ایرانی تعداد مارال های ایرانی پناهگاه حیات وحش لوندویل این شهرستان به 10 راس رسید.


شهروز قلی نژاد گفت: هم اینک 10 راس مارال ایرانی به همراه شش راس گوزن زرد در این محل نگهداری می شوند و روز گذشته یکی از مارال های آبستن پناهگاه حیات وحش لوندویل زیر نظر دامپزشک در سلامت کامل وضع حمل کرد.

وی با اشاره به اینکه در طول یک سال گذشته سه راس از مارال ها به دلایلی نظیر کهولت سن ، مارگزیدگی و نزاع تلف شدند ، اضافه کرد: 10 راس مارال و شش راس گوزن زرد ایرانی هم اینک در محدوده محصور 60 هکتاری در پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا نگهداری می شوند.

  آموزش خانه به خانه طرح تفکیک زباله از مبدا به مناسبت هفته محیط زیست در روستاهای آستارا

شهروز قلی نژاد در ادامه افزود افزود: در این طرح با استفاده از تمام ظرفیت های کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست و با مشارکت اداره استاندارد آستارا، به صورت عملی و کارگاهی آموزش تفکیک زباله از مبدا را به روستاییان این شهرستان ارائه می دهیم.

وی با اشاره به اینکه این طرح طبق زمانبندی مشخص در تعدادی از روستاهای شهرستان از امروز به مدت یک هفته اجرا می شود ، اضافه کرد: از دهیاران ، اعضای شورای اسلامی و اهالی روستاهای سیبلی ، سیرالیوه ، خسرومحله ، خان حیاطی ، شیری حیاطی ، کوته کومه ، باش محله ، رحیم محله ، قره سو ، چلوند و سهراب محله خواستاریم تا همکاری لازم را با کارشناسان این طرح داشته باشند.

وی زباله را به عنوان یک معضل زیست محیطی خواند و اظهار کرد: شهروندان باید زباله های تولید شده خود را مدیریت کنند که یکی از این راه ها تفکیک زباله از مبدا است و با نزدیک شدن به فصل تابستان بسیاری از گردشگران طبیعت بکر روستاهای آستارا را به عنوان مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند که از این جهت باید بتوان زمینه های حضور گردشگران را با داشتنی طبیعتی پاک فراهم کرد.

قلی نژاد مهم ترین هدف از اجرای طرح تفکیک پسماند زباله را تغییر نوع نگاه و نگرش شهروندان در برخورد با پسماند زباله ها عنوان و اضافه کرد: کاهش هزینه های جمع آوری پسماند ، حفظ محیط زیست ، کمک به چرخه اقتصادی برای بازیافت پسماندهای قابل بازیافت و اشتغال زایی را از عمده اهداف اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا در آستاراست.


--------------------------------------

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic