روستای باستانی ( شهر باستانی سلطانیه از خزاین و اردوگاههای مرزی دوره ساسانی )

خبر هفته نامه اا دارستانی خبرنگار آستارا


تقدیر سفیر ایران در جمهوری آذربایجان از مدیركل گمرك استارا 

سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در سفر خود به بندر مرزی آستارا و بازدید از گمرك این شهرستان از مدیركل گمركات این شهرستان و كاركنان این اداره كل تقدیر كرد


.


«محسن پاك آیین» سفیر جمهوری اسلامی ایران در باكو طی سفر خود به شهرستان مرزی بندر آستارا، اقدامات صورت پذیرفته در خصوص بهبود وضعیت گمرك این شهرستان را چشمگیر برشمرد و از مدیریت «دكتر حمیدرضا محمدی» درخصوص اقدامات صورت پذیرفته در این گمرك تقدیر و تشكر کرد.

وی تسریع و تسهیل امور اداری دیپلماتیك در راستای ورود و خروج مسافران در مرز آستارا را از جمله اقدامات مهم و تأثیرگذار در این گمرك عنوان كرد و توضیح داد: همكاری با كاركنان سفارت ایران در كشور جمهوری آذربایجان از دیگر مواردیست كه رضایت‌مندی بیشتری را حاصل كرده است.

همچنین سفیر ایران در جمهوری آذربایجان، مراتب فوق را طی نامه‌ای به «دكتر كرباسیان» رییس كل گمرك ایران و «دكتر محمدعلی نجفی» استاندار گیلان منعكس كرد.

به گزارش خبرنگار هفته نامه :اداره کل گمرکات آستارا در امور بندری، واردات و صادرات قطعی، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی، كارنه تیر بین‌المللی، مبدا و مقصد كارنه تیر، كاپوتاژ، امور مسافری، مرجوعی، امانت‌های پستی و قضایی فعالیت می‌كند واداره كلگمرک آستارا در زمینه فعالیت‌های تجاری توانسته است رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی، عنوان سوم صادرات و واردات توسط حمل و نقل جاده‌ای و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال كشور را به خود اختصاص دهد


قابل ذكر است :بیشتر جمعیت هشت میلیون نفری جمهوری آذربایجان را مسلمانان شیعه تشکیل می دهند وزبان رسمی جمهوری آذربایجان که در روز 30 اوت 1991 اعلام استقلال کرد، ترکی آذربایجانی می باشد ونوع حکومت جمهوری آذربایجان ، جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری بوده و از سال 2001 میلادی به عضویت شورای اروپا درآمده است.

---------------------------------------

مهندس پور حضرت معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرمانداری آستارا از توسعه فضاهای ورزشی در روستاهای این شهرستان خبر داد.


مهندس پور حضرت عصر شنبه در جمع بخشداران ، دهیاران و تعدادی از روسای ادارات شهرستان آستارا گفت : حوزه سلامت و ورزش یکی از مهمترین اولویت های دولت تدبیر و امید است که در این راستا امید داریم با همکاری مسوولان و مردم در راستای ایجاد و توسعه فضاها و امکانات ورزشی گام های موثری را برداریم.وی با بیان اینکه توسعه و ایجاد فضاهای ورزشی باعث تقویت روحیه نشاط و شادابی بین جوانان می شود، افزود : یکی از سیاست ها و برنامه هایی که فرمانداری بصورت جدی پیگیر آن است افزایش سرانه اعتبارات حوزه ورزش این شهرستان می باشد.

معاون فرماندار آستارا با بیان اینکه توسعه فضاهای ورزشی در روستاهای شهرستان یکی از مهمترین برنامه های دولت در حوزه ورزش و جوانان است ، اضافه کرد : همکاری ادارات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان در خصوص واگذاری زمین در روستاها با کاربری ورزشی قابل تقدیر است.

مهندس پور حضرت با اشاره به نقش تاثیرگذار دهیاران شهرستان در استعدادیابی زمین برای ایجاد فضای ورزشی در روستاها اضافه کرد : در روستاهای سیبلی ، کانرود ، عباس آباد و چند روستای دیگر زمین های مورد نیاز برای ایجاد فضای ورزشی شناسایی و در حال انجام مراحل قانونی است.


وی با بیان اینکه در همین راستا زمینی به مساحت 7/1 هکتار در روستای قره سو با پیگیری های اعضای شورا و دهیار این روستا در اختیار اداره ورزش و جوانان قرار گرفته است، افزود : این پروژه جزء پروژه های کددار اداره ورزش و جوانان است که امید داریم با تخصیص اعتبار لازم هر چه سریعتر عملیاتی شود.

مهندس پور حضرت ادامه داد : دهیاران روستاهایی که فاقد فضای ورزشی هستند می توانند با مسوولان فنی و ذیربط در راستای استعدادیابی ایجاد زمین های ورزشی اقدام کنند.


 معاون فرماندار آستارا بر لزوم تقویت زیرساخت های ورزشی ، اجرای برنامه های فرهنگی و نهادینه کردن فرهنگ ورزش های همگانی برای پیشگیری از روی آوردن جوانان به سوی آسیب های اجتماعی و فرهنگی تاکید کرد و گفت : دولت تدبیر و امید اعتبارات بسیار خوبی را برای توسعه عمرانی روستاهای مناطق محروم تخصیص داده است که تلاش و همت دهیاران می تواند توسعه امکانات و زیرساخت های ورزشی را بیش از پیش فراهم آورد.

-------------

نشست شورای اداری آستارا با حضور  دبیر شورای هماهنگی ترافیك استانداری گیلان با فرماندار آستارا

مدیر حمل و نقل و دبیر شورای هماهنگی ترافیك استانداری گیلان پس از بازدید از پروژه های مهم و حساس شهرستان مرزی بندر آستارا به خصوص نخستین دوربرگردان استاندارد كه در پایانه بار آستارا و در كیلومتر 3 جاده آستارا – تالش - پونل احداث می شود با «مهندس شفقی» فرماندار این شهرستان دیدار كرد.

به گزارش خبرنگار هفته نامه در این نشست كه با حضور «مهندس اسلامی» مدیر حمل و نقل و دبیر شورای هماهنگی ترافیك استانداری گیلان و تنی چند از مسئولان استان گیلان و شهرستان بندر استارا برگزار شد، پیرامون رفع موانع و مشكلات پروژه دوربرگردان بزرگ مقابل پایانه بار آستارا كه نخستین دوربرگردان استاندارد محور آستارا – تالش – پونل می باشد، بحث و تبادل نظر گردید.

همچنین بررسی پروژه پیشنهادی فرمانداری مبنی بر اجرای زیر گذر در تقاطع روستای عنبران با روستای تاریخی قلعه با هدف كاهش ترافیك و خطرات ناشی از این تقاطع، از دیگر موارد مورد بحث در این نشست بود كه در دفتر كار فرماندار آستارا برگزار شد

-------------

لطفا فاكتور ارسال و خبر زیاد بزرگ نباشد ...


دوره های آموزشی امداد و نجات برای دهیاران شهرستان آستارا برگزار می شود


رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان مرزی بندر آستارا از برگزاری دوره های آموزشی امداد و نجات برای دهیاران بخش مركزی و لوندویل آستارا خبر داد.

«حسین خورشیدی» در نشستی را كه به مناسبت هفته هلال احمر با «چنگیز شكوری» بخشدار مركزی، «سلامت سپهرنژاد» رئیس شورای بخش مركزی و دهیاران بخش مركزی آستارا برگزار شد، در پاسخ به پیشنهاد مطرح شده از سوی «چنگیز شكوری» بخشدار مركزی آستارا در خصوص آموزش امداد و نجات به دهیاران و شوارهای اسلامی روستاها خاطر نشان كرد: این جمعیت آمادگی دارد به كلیه علاقمندان به آموزش روش های امداد و نجات به شكل رایگان دوره برگزار نماید.


وی با اشاره به اینکه دهیاران به عنوان مدیران بحران در سطح روستاهای شهرستان شناخته می شوند، افزود: پیش از این از توانایی و ظرفیت دهیاران هنگام بروز حوادث طبیعی نظیر سیل در روستاها بهره مند شده ایم که با برگزاری این دوره ها به صورت علمی و عملی، بیشتر و بهتر می توان از توان مدیریتی و اجرایی آنها بهره مند شد.

خورشیدی با مهم بر شمردن این دوره ها برای تمامی دهیاران گفت: چگونگی ارائه تنفس مصنوعی ، آشنایی با دستگاه فشارسنج ، جلوگیری از انواع خون ریزی هنگام بروز حوادث در افراد ، چگونگی اندازه گیری فشارخون ، آشنایی با پانسمان و بانداژ و ارائه آموزش های لازم درباره مسومیت های غذایی از جمله مراحل آموزشی دوره امداد و کمک های اولیه است.

وی افزود: نحوه کار با قطب نما و دستگاه GPS ، چادزنی ، چگونگی توزیع اقلام امدادی ، تغذیه و اسکان اظطراری ، آشنایی با راه های نجات و رهاسازی مصدوم و نیز امداد در کوهستان و فضای معلق از جمله مراحل آموزشی دوره عمومی امداد و نجات است.

ریس هلال احمر آستارا  در بخش دیگر سخنان خود اظهار داشت: در حال حاضر یك پایگاه امداد و نجات جاده ای در منطقه صیادلر (محور مواصلاتی آستارا به اردبیل) احداث شده است كه با توجه به ترانزیتی بودن جاده های منتهی به شهرستان، ایجاد پایگاهی دیگر در ضلع جنوبی شهر و در منطقه قره سو (محور آستارا به تالش) به شدت محسوس است.

خورشیدی در ادامه با اشاره به اینكه در حال حاضر جمعیت هلال احمر شهرستان آستارا 3500 عضو در سه گروه جوانان، داوطلبان و امداد دارای درجه دارد، اضافه كرد: 66 نفر از امدادگران این جمعیت كه 33 خانم و 33 آقا هستند، تمامی دوره های آموزشی تخصصی امداد و نجات را طی كرده اند.

وی در پایان تغذیه و اسكان اضطراری را مهمترین رسالت هلال احمر برشمرد و افزود: جمعیت هلال احمر آستارا توان ارائه خدمات امداد و نجات را در سیلاب، كوهستان، طرح های ساحلی، جاده ای و... را دارد.

بر اساس این گزارش، در پایان این نشست حاضران با بخش های مختلف اداری و امكانات امداد و نجات جمعیت هلال احمر شهرستان مرزی بندر آستارا آشنا شدند.18 تا 24 اردیبهشت به عنوان هفته هلال احمر نامگذاری شده است


چهار  خبر پایین  فاكتور ارسال شود...لطفا كوچكتر چاپ شود...


-------------------اخبار خبری فقط خبری ....لطفا توجه شود...

فرمانده نیروی انتظامی آستارا از توقیف یک دستگاه خودرو پژو 405 با خلافی 11 میلیون و 800 هزار ریال در این شهرستان خبر داد.


سرهنگ رحیم مهدی زاده  گفت: ماموران ایستگاه بازرسی سه راهی قلعه حین کنترل محور مواصلاتی اردبیل - آستارا به یک دستگاه پژو 405 مشکوک شده و این خودرو را متوقف کردند.


وی افزود: ماموران در بررسی مدارک راننده و پس از استعلام از طریق سامانه پلیس، متوجه شدند که راننده مذکور ، 11 میلیون و 800 هزار ریال جریمه معوقه دارد.

فرمانده نیروی انتظامی آستارادر ادامه گفت: در همین راستا و بر اساس ماده هشت قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی رانندگی، خودرو با داشتن خلافی بالای 11 میلیون ریال تا زمان پرداخت جریمه توقیف و به پارکینگ منتقل شد.

مهدی زاده  در ادامه با تاکید بر لزوم توجه به قوانین و مقررات توسط رانندگان اظهار کرد: حضور رانندگان متخلف در جاده ها موجب افزایش تصادفات و خسارات جبران ناپذیر می شود و از این رو، پلیس ضمن برخورد با این گونه رانندگان ، ضریب ایمنی را در تردد شهروندان در جاده ها افزایش می دهد.

سرهنگ مهدی زاده همچنین از اجرای موفقیت آمیز طرح ارتقای امنیت اجتماعی در 15 روز گذشته خبر داد و بیان کرد: در طول این مدت 106 دستگاه موتورسیکلت و 92 دستگاه خودرو به علت عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی در شهرستان آستارا توقیف شدند.

فرمانده نیروی انتظامی آستارا گفت: در این مدت تعداد دو هزار و 426 مورد برگ جریمه توسط ماموران راهنمایی و رانندگی صادر شده که از این میان، تعداد 349 فقره تخلف حادثه ساز بوده است.

----------------------------------------

ششمین نمایشگاه نقاشی هنرمند جوان آستارایی الناز سیف اللهیان

برپا شد

ریس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا  گفت :در این نمایشگاه 37 تابلوی نقاشی از این هنرمند جوان آستارایی به نمایش در آمده است و 15 اثر ارائه شده دیگر در این نمایشگاه نیز مختص هنرهای مفهومی این هنر مند است که در قالب حجم ، تصاویر سه بعدی و صنایع دستی عرضه شده است.جوان ادامه داد :آثار هنرهای مفهومی این هنرمند شاید در نگاه نخست معنای حقیقی خود را نتواند آن طور که شایسته است انتقال دهند ولی با اندکی توجه از زوایای مختلف می توان به عمق مفهوم پربار آن دست یافت.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر آستارا  گفت : سیف اللهیان دانش آموخته رشته گرافیک با ارائه حجم زیادی از آثار نقاشی و گرافیک در این نمایشگاه پیوند خوب و عمیقی را بین هنر و دنیای پیرامون خود برقرار کرده است.

ابوطالب جوان با اشاره به اینکه هر کدام از آثار عرضه شده نشان دهنده توان و ظرفیت این هنرمند آستارایی است ، اظهار کرد : هنرمندان آستارا به لحاظ توان و پتانسیل فرهنگی و هنری بالای خود در صورت حمایت این قابلیت را دارند که توانایی های هنری خود را در قالب نمایشگاه های مختلف هنری در معرض دید علاقمندان بگذارند.
ریس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر‌استارا تاكید نمود : رویکرد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا را تشویق و ترغیب هنرمندان جوان می باشد  و  در این راستا انتظار می رود خیران و فرهیختگان شهرستان آستارا کمک های مادی و معنوی خود را به منظور اعتلابخشی فرهنگ و هنر اصیل این شهرستان دریغ نکنند.

وی در خاتمه گفت : این نمایشگاه نقاشی به مدت یک هفته همه روزه صبح ها از ساعت 9 تا 13 و عصرها از ساعت 16 تا 19 در محل گالری معراج برای بازدید عموم علاقمندان دایر است و 400 هنرمند آستارایی در هفت انجمن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر آستارا ساماندهی شده اند.-------------


برگزاری جلسه ستاد بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در آستارا


همزمان با سوم خرداد ماه و سالروز آزادسازی خرمشهر، جشنی بزرگ در مسجد امام سجاد (ع) بندر مرزی آستارا برگزار می شود.

 «موسی بهرام پور» مسئول فرهنگی اجتماعی سپاه ناحیه آستارا در جلسه ستاد بزرگداشت سوم خرداد كه در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد با اعلام خبر فوق خاطر نشان كرد: همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر كه مصادف با اعیاد شعبانیه است، ویژه برنامه های متنوعی در اقصی نقاط شهرستان برگزار می شود كه جشن بزرگ گرامیداشت این روز به عنوان شاخص ترین برنامه در مسجد امام سجاد (ع) این بندر مرزی می باشد.

وی با بیان اینكه در این مراسم از 32 رزمنده آستارایی حاضر در عملیات بیت المقدس هشت سال دفاع مقدس تجلیل به عمل خواهد آمد، ادامه داد: علاوه بر این افراد به مناسبت سی و سومین سالگرد آزادسازی خرمشهر هدایایی به قید قرعه به سی و سه نفر از حاضران در این مراسم اهدا می گردد.

بهرام پور در بخش دیگر سخنان خود به سایر برنامه های این روز اشاره كرد و توضیح داد: رژه موتوری و خودرویی، حضور در گلزار شهدای شهرستان و گلباران مزار شهدا، دیدار و سركشی به خانواده های شهدا و جانبازان، ویزیت رایگان بیماران در مناطق محروم روستایی و برگزاری مسابقات مختلف ورزشی از دیگر برنامه های این روز خواهد بود.

وی با تأكید بر اینكه همزمان با این روز كاروان پیاده زایران آستارایی مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برای شركت در سالگرد ارتحال ایشان عازم خواهد شد، اضافه كرد: برگزاری صبحگاه مشترك نیروهای انتظامی و نظامی از دیگر برنامه هایی می باشد كه به اجرا در خواهد آمد.

مسئول فرهنگی اجتماعی سپاه ناحیه آستارا در پایان ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را از دیگر دستاوردهای برگزاری مراسم هایی از این قبیل برشمرد و تصریح كرد: پیش بینی می شود جمع كثیری از شهروندان شهرستان در ویژه برنامه های این ایام حضور بهم رسانند-----------------


 پارك معلم آستارا پاتوقی برای بازنشستگان بندر آستارا

گزارش خبری : اا دارستانی خبرنگار آستارا

 مکان های مختلفی در هر شهر استارا  وجود دارد که خاطرات تعداد زیادی از مردم شهر را در خود جای داده و عموماً به واسطه قدیمی بودنشان، اتفاقات زیادی را از سر گذرانده اند. پارك معلم آستارا  نیز یکی از مکانهای خاطره انگیز این شهر است که گذر زمان نه تنها چیزی از محبوبیت و زیبایی اش نکاسته که حتی جایگاهش را بیش از پیش در بین مردم شهر حفظ کرده و این روزها پاتوقی برای سیاسیون و بازنشستگان و سالمندانی است که عموماً بیشتر وقت خود را در این مکان می گذرانند.

پارك معلم  نام ناحیه ای است که  بین دو محله فارابی  و تله سیفی بوده و در جنب اداره پست آستارا   است.

پارك معلم  که بعد از پارك ساحلی مخیر ی مهمترین پارك معروف شهر محسوب می شود وپارك معلم   برای تجمع بازنشستگان و سالمندان

وقتی یک روز بهاری سری به پارك معلم ، تجمع تعداد زیاد بازنشستگان، سالمندان  که برای لذت بردن از فضای این میدان قدیمی آمده اند، آدم را به وجد می آورد. پیرمردهایی که تعدادشان کم هم نیست در گروه های مختلف توی پارک نشسته و عموماً مشغول بازی شطرنج یا دومینو بوده، برخی جدول حل می کنند و برخی دیگر هم مشغول گپ و گفت با یکدیگر هستند و سیاسیون در خصو مسایل سیاسی شبها صحبت می كنند و تلویزیون بزرگی هم شهرداری در این پارگ گذاشته و مغازه گوهری هم در این پارك می باشد و نظافت 24 ساعته توسط شهرداری انجام می شود و همیشه زیر نظر است از نظر اجتماعی و سیاسی چون بغیر از بازنشستگان جلسات روز نامه نگاران وسیاسیون در این پارك می باشد .

اكبر  یکی از بازنشسته هایی است که به قول خودش تمام هفته  در پارك معلم می گذراند. وی که سخت مشغول بازی است به خبرنگار می گوید: 6 سال است که بازنشسته شده ام. روزهای اول خیلی سخت بود ولی از طریق یکی از دوستان به اینجا آمدم و در این چند سال دوستان زیادی پیدا کرده ام که تقریباً تمام روزهای هفته را با هم می گذرانیم.

وی ادامه می دهد: من از پارك معلم خاطرات زیادی دارم. یادم هست قدیم تر ها توی همین سینمای دور میدان که آن وقت ها شهر طلایی نام داشت کلی فیلم می دیدیم و از سینما که بیرون می آمدیم تازه وقت آن بود که توی میدان بنشینیم و راجع به تک تک صحنه های فیلم حرف بزنیم.

اكبر ادامه داد : یادم می آید راه آذربایجان باز شده بود كمیته و شهربانی نمی توانستند مردم را كنترل كنند همه می خواستند بروند شوروری اگر یك نفر با چوب دستی مقاومت نمی كرد  واقعا فاجعه می شد ..آن روز ها به یاد ماندنی است از جلوی این پارك خیل جمعیت كه از شهرهای دیگر به استارا آمده بودند بدون پاسپورت به شوروی بروند برای گردش و تفریح آنزمان بعداز سالها اولین بار كه مرز شوروی باز می شد.

اكبر می افزاید: من و تعداد زیادی از کسانی که سالهای زیادی است بازنشسته شده اند، تمام دلخوشی مان به همین پارك معلم  است. روزهایی که باران می بارد و یا هوا سرد است کلی غصه می خوریم و دلمان برای دوستانمان تنگ می شود. کاش می شد یک فضای سر پوشیده برای بازنشستگانی که به این پارک می آیند در نظر گرفته شود تا همیشه بتوانیم از فضای اینجا و کنار دوستان بودن لذت ببریم و خدا شكر مدتی ایست شهرداری سایبانی گذشته و ما راحت شدیم .

حسین یکی دیگر از بازنشستگانی که با دوستانش مشغول گفتگو است به خبرنگار توضیح می دهد: آمدن به پارك معلم  و نشستن در فضای اینجا کار هر روز من است و  هر روز به اینجا می آیم و خاطرات دوران نامزدی مان که بخش زیادی از آن به بستنی خوردن در این پارک می گذشت را مرور می کنم.

وی ادامه می دهد: در سالهایی که جوانتر بودیم اینجا میتینگ هم برپا می کردیم و به شخصه بخش زیادی از نوجوانی تا میانسالی ام را در این پارک گذرانده ام.

حسین  به وضعیت بازنشستگانی که به پارك معلم  می آیند اشاره می کند و  می افزاید: دلخوشی خیلی از باز نشستگانی که اینجا هستند، آمدن به این مکان و در کنار دوستان بودن است اما روزهایی که هوا بارانی می شود که گاهی وقتها این بارندگی ها تا یک هفته هم ادامه دارد، جایی برای نشستن در پارک نبود  و حوصله خیلی ها توی خانه سر می رود. شاید بهتر باشد این وضعیت سرو سامانی پیدا کرده و جایی مشخص برای بازنشستگان و سالمندانی که به اینجا می آیند در نظر گرفته شود و خدا شكر شهرداری مدتی است سایبانی زده است ما راحت شدیم و تلویزیون و مغازه اینجا هست راحت شدیم.

اقا ناظم راهنمایی من که از آموزش و پرورش بازنشسته شده است به خبرنگار  می گوید:  متاسفانه برای کسانی که حداقل ۳۰ سال از عمرشان را مشغول کار بوده اند، جایی در نظر گرفته نشده که بعد از بازنشستگی بتوانند وقتشان را در آنجا بگذرانند و یا برنامه خاصی داشته باشند. تمام دلخوشی ما این پارک شده که هر روز بیاییم و دوستانمان را ببینیم اما همیشه نمی توان از فضای اینجا استفاده کرد.

وی ادامه داد : متاسفانه مدتی است منظره اینجا را دارنند خراب می كنند مجتمع تجاری و مسكونی بزرگی در روبروی این پارك می زنند  كه پاركینگ هم ندارد  و یك متر به جاده اصلی تعرض كرده از حالا دلخوشی ما را خراب كرده فردا كه این مجتمع تكمیل شود می دانم این پار را به پاركینك تبئیل خواهند كرد..

وی ادامه می دهد: در همه شهرهای دنیا معمولا مکانهایی برای گذران وقت بازنشستگان و سالمندان در نظر گرفته می شود که مجهز به یک سری امکانات هم هستند. حتی خبر دارم در برخی پارک های آلمان تجمعات بازنشستگی وجود دارد که با سرپرستی و هدایت خود این افراد، زیر نظر شهرداری برنامه های متنوع ورزشی و تفریحی اجرا می کنند. اما اینجا نه تنها برنامه ای وجود ندارد که حتی جای مناسبی هم برای روزهایی که نمی توان از فضای باز استفاده کرد، پیدا نمی شود.

تک نگاهی مسئولان برای ارائه خدمات به بازنشستگان

اگرچه جایی مثل پارك معلم آستارا  پاتوقی برای تجمع سالمندان و بازنشستگان شده است اما لزوم ایجاد مکانی مثل خانه بازنشستگان که از طریق آن بتوان خدمات هدفمند را به این قشر آسیب پذیر جامعه ارائه داد، بسیار ضروری و الزامی است.

وی می افزاید: متاسفانه هیچ فضایی برای استفاده عزیزان بازنشسته به عنوان مکانی که بتوانند در آن گردهم بیایند و وقت خود را بگذرانند، وجود ندارد.

دارستانی درجه داربازنشسته ارتش  در خصوص لزوم وجود پاتوق برای افراد سالمند و بازنشستگان توضیح می دهد: هرچند تمام بازنشستگان این حق را دارند که بدون تبعیض و توجه به نوع بازنشستگی شان از خدمات مکان هایی مثل خانه مهر بازنشستگان بهره مند شوند اما متاسفانه تا به امروز این اتفاق نیفتاده و در حال حاضر مکانی که برای بازنشستگان تامین اجتماعی و نیروهای مسلح و.. در شهر  استارا در نظر نگرفته شده است.

وی ادامه داد: افراد بازنشسته بهترین سالهای عمرشان را صرف خدمت رسانی به جامعه کرده اند و این حق را دارند که بعد از بازنشستگی از حداقل فضا برای تجمع در کنار دوستان و بهره گیری از خدمات مربوط به سنشان بهره مند باشند اما متاسفانه این قشر تنها در زمان انتخابات اهمیت پیدا می کنند و بعد از انتخابات کسی یادش نمی آید که به این عزیزان چه قولی داده است و انتخابات كاندیدا های شوراها  و نماینده مجلس با دار و دسته خود می آیند پول چای ما را هم حساب می كنند  می گویند جلوی ساخت مجتمع تجاری بزرك روبروی پارك معلم را خواهیم گرفت  و حتی گفتند زمین  آنجا را خواهیم خرید پل هوایی خواهیم زد به این پارك وصل خواهیم زد بعداز انتخابات خبری از آنها نیست 

وی می افزاید: اگر کمی نگاهمان را در همه زمینه ها به سمت تمرکز زدایی ببریم و به دنبال انجام فعالیتها و ایجاد مکانهایی باشیم که خدمات رسانی به همه اقشار جامعه اعم از بازنشستگان، کودکان، هنرمندان و غیره را در دستور کار خود داشته باشند، ناخود آگاه شرایطی بوجود می آید که همه اقشار در کنار هم و به طور مساوی می توانند از خدمات هدفمند بهره ببرند.

اا دارستانی ادامه داد : به همت شهرداری بندر استارا وجود تلویزیون بزرگدر پارك معلم نصب شده است  و پخش بازی ها از طریق این گیرنده ، یكی  دلیل جذب علاقمندان به فوتبال در پارک معلم آستارا محسوب می شودبخصوص با خانواده می شود وشهروندانی که بیشتر آنها نوجوان و جوان هستند ، هر شب با در دست داشتن تنقلات ، تخمه و سایر اقلام خوراکی اوج تب فوتبالی خود را در این مکان به نمایش می گذارند وحضور معلمان بازنشسته و ورزشکاران پیشکسوت نیز از نکات جالب شب های جام جهانی در پارک معلم آستاراست.

با این حال هرچند پارك معلم  سالهاست است که ماوایی برای سالمندان و بازنشستگانی و سیاسیون بازنشسته  شده که روح و جسم خسته شان را در فضای این پارک به دست آرامش می سپارند اما زیباتر آن است که با مدیریت و تدبیری شایسته، از ظرفیت این پارك  برای ایجاد فضایی مناسب جهت استفاده هر چه بیشتر و بهتر سالمندان و بازنشستگان بهره گیری شود و جلوی ساخت مجتمع تجاری بزرك كه بدون پاركینگ است گرفته شود تا خلوت پارك معلم از دست نرود ..

اا دارستانی  خبرنگار هفته نامه

 عكس اداره ارشاد آستارا ..نمایشگاه
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات