روستای باستانی ( شهر باستانی سلطانیه از خزاین و اردوگاههای مرزی دوره ساسانی )

خروش مردم آستارا از جنایات آل سعود در یمن+عکس

خروش مردم آستارا از جنایات آل سعود در یمن+عکس

جمعی از نمازگزاران شهرستان مرزی آستارا پس از اقامه نماز جمعه با انجام راهپیمایی خشم و انزجار خود را از جنایات رژیم آل سعود در کشتار مردم مظلوم یمن نشان دادند.

جمع کثیری از نمازگزاران شهرستان آستارا پس از اقامه آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه در محکومیت جنایات رژیم آل سعود با پشتیبانی آمریکا و رژیم صهیونیستی با راهپیمایی از روبه روی مصلی تا چهار راه حکیم نظامی در صفوفی به هم فشرده، فریاد استکبار ستیزی خود را سر دادند.

نمازگزاران در این راهپیمایی با شعارهای “مرگ بر آمریکا”،مرگ بر اسرائیل” و نیز با سر دادن شعار های “مرگ بر آل سعود” ، “آل سعود تروریست همدست با صهیونیست” ، “آل سعود قاتله در جبهه باطله” ، انزجار و نفرت خود را از رژیم صهیونیستی نشان داده و جنایات صورت گرفته در یمن را محکوم کردند.

در پایان این راهپیمایی قعطنامه پایانی تظاهرات روز همبستگی ملت ایران با مردم مظلوم یمن قرائت شد.

 IMG_3885
امام جمعه آستارا: دنیا چشمانش را بر روی جنایات آل سعود در یمن بسته است...

حجت الاسلام کاظم حافظ نیا در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرستان آستارا افزود: مردم مظلوم یمن امروز در مقابل حملات ددمنشانه رژیم آل سعود احتیاج به حمایت دارند.

وی با اشاره به اینکه کشورهای غربی و سازمان ملل فقط ادعای حمایت از حقوق بشر را دارند ، اضافه کرد: ارتش و مردم یمن با وحدت و قدرت با پشتیبانی ایران اسلامی در مقابل رژیم آل سعود ایستاده اند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات رژیم آل سعود در بمباران فرودگاه صنعا برای جلوگیری از فرود هواپیمای ایرانی اظهار کرد: جلوگیری هواپیماهای نظامی عربستان سعودی از فرود یک فروند هواپیمای حامل کمک های دارویی هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه صنعا اقدامی ظالمانه و کینه توزانه است.

وی در ادامه با تبریک روز جهانی صلیب سرخ و هفته هلال احمر گفت: هلال احمر نهادی است که بدون توجه به قومیت ، دین و مذاهب افراد به یاری آنها در مواجهه با حوادث مختلف می شتابد.

وی افزود: با این حال امروز جای خالی صلیب سرخ جهانی که همواره ادعای بی طرفی می کند در یمن احساس می شود که تاکنون به یاری مردم مظلوم آن کشور نشتافته است.

خطیب جمعه آستارا در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان نیروی انتظامی و معلمان آموزش و پرورش گفت: ملت ایران مذاکرات در سایه تهدیدها را نمی پذیرد و از مذاکره کنندگان انتظار می رود با اقتداری که دارند، در مقابل زیاده خواهی های کشورهای مقابل بایستند.

حجت الاسلام حافظ نیا اضافه کرد: ملت ایران با پشتیبانی از تیم مذاکره کننده خواستار توافق عزتمندانه هم زمان با رفع تحریم ها هستند.

امام جمعه آستارا در ادامه خواستار رفع سد معبر در پیاده روها و معابر شهر آستارا شد و گفت: سد معبر امروز تبدیل به یک معضل در شهر آستارا شده و زمینه آزار و اذیت شهروندان را فراهم کرده است.

وی با اشاره به اینکه سد معبر غصب حق عمومی مردم بوده و عملی حرام است ، بیان کرد: از شهرداری و نیز سایر ارگان های مرتبط تقاضامندیم نسبت به رفع همیشگی سد معبر در شهر آستارا اقدام جدی کنند.

جمع کثیری از نمازگزاران شهرستان آستارا پس از اقامه آیین عبادی و سیاسی نماز جمعه در حمایت از مردم مظلوم و بی دفاع یمن از مقابل مصلی تا چهارراه حکیم نظامی در صفوفی به هم فشرده، فریاد استکبارستیزی سر دادند.

نمازگزاران در این راهپیمایی با شعارهای مرگ بر آمریکا ، مرگ بر اسرائیل ، مرگ بر آل سعود ، آل سعود تروریست همدست با صهیونیست ، آل سعود قاتله در جبهه باطله ، انزجار و نفرت خود را از جنایات آل سعود و رژیم صهیونیستی نشان داده و جنایات صورت گرفته در یمن را محکوم کردند.

در پایان این راهپیمایی قعطنامه پایانی تظاهرات روز همبستگی ملت ایران با مردم مظلوم یمن قرائت شد.
جزئیات حوادث مهاباد و مرگ فریناز


حواشی نشست شورای مشورتی اصلاح طلبان آستارا روز پنج شنبه ساعت 20 تالار ملك نیا

نشست شورای مشورتی اصلاح طلبها آستارا - تالار ملك نیا ساعت 20....
تعدا د اندك  افراد  و نتایج آراء ماخوذه در این نشست نیز نشان داد که در طیف اصلاح طلبان شهرستان  بندر آستارا  تابوی فرد محوری! ومحفل اندیشی شکسته شده و همراهی و اجماع بین آنها رمز موفقیتشان خواهد بود.چه بسا که اینگونه روش و رفتار در میان برخی اصلاح طلبان این شهرستان جایگاه موثری درون مردم نخواهد داشت وگسست عمیقی در آرمانهای جنبش اصلاح طلبی ایجاد خواهد نمود.
هر چند این صندلی های خالی با حضور برخی حضار جنبه زینتی و فرمایشی یافت تا این جلسه با تعداد حدودا 40 نفر حد نصاب لازم را در شأن جلسات اصلاح طلبان شهرستان سیاسی پرور و فرهنگی آستارا  نداشته باشد شهرستانی که از قدیم الایام در گیلان وحتی کشور دارای وجهه و سبقه سیاسی و فرهنگی  پربار بوده و فعالان سیاسی زیادی را دردوره های مختلف با نگرش های متنوع و متفاوت در خود پرورش داده است.

جلسه شورای مشورتی اصلاح طلبان گیلان در روزهای اخیر در شهرستان آستارا  روز پنچ شنبه در تالار ملك نیا ساعت 20 شب  که عنوان جلسه هم اندیشی حامیان دولت تدبیر و امید یا همان شورای مشورتی اصلاح طلب ها  آستارا  را بر پیشانی خود داشت در حالی برگزار شد که در کمال ناباوری اما قابل پیش بینی کرسی های فعالان ستادی و اجرایی دولت در انتخابات 92 و گردانندگان و بانیان اصلی جریان حامیان دولت تدبیرو امید در شهرستان  بندر آستارا  و حتی برخی چهره های شاخص و شناسنامه دار جنبش اصلاح طلبی و اعتدال گرایی در این شهرستان خالی به نظر می رسید .هر چند این صندلی های خالی با حضور برخی حضار جنبه زینتی و فرمایشی یافت تا این جلسه با تعداد حدودا 40 نفر حد نصاب لازم را در شان جلسات اصلاح طلبان شهرستان بندر آستارا که از قدیم الایام در گیلان وحتی کشور دارای وجهه وسبقه سیاسی پربار بوده و فعالان سیاسی زیادی را دردوره های مختلف با نگرش های متنوع و متفاوت در خود پرورش داده است.اگر چه در یک سال اخیر وبه مراتب از زمان شکل گیری جلسات شورای مشورتی اصلاح طلبان در گیلان و برگزاری آن در شهرستانها زمزمه برخی اختلافات  درون گروهی در شهرستان  آستارا در میان برخی اصلاح طلبان به گوش می رسید.


 اما با نزدیک شدن به برگزاری جلسه در برخی افراد حس تمامیت خواهی و غیر همگرایی چنان تشدید شد که در هفته های اخیر با نشست های متعدد در قالب نفراتی محدود وهم پیاله و هم پیمان در سوابق سیاسی، بر آن شدند تا به گوشه نشینی و عزلت طلبی خود که اخیرا در برخی چهره های اصلاح طلب شهرستان در انتخابات اخیر ریاست جمهوری دیده میشد پایان داده وبا عدم در نظر گرفتن حامیان اصلی دولت و طیف جوان و پای کار این جریان، گوی سبقت را در مناسبات سیاسی ربوده و با عزمی جدید ورق را به سوی خود برگردانند.

 با اینكه یكی از سران 88 و اشلاح طلب ها  برای اینكه نشان بدهد این جلسه ساختگی نیست  و خواهان زیادی دارد  جلسه را به بهانه كار پیش آمده ترك كرد همانند گذشته  در صورتیكه سیاست این فرد  كهنه كار اصلاح طلب اینطور بوده است  و زیر پوستی فعالیت می كند و حتی در بین اصلاح طلب های آستارا  شكاف عمیق بخاطر قدرت طلبی  و رانت خواری خود ایجاد نموده است  .
جالب است نتایج آراء ماخوذه در این نشست نیز نشان داد که در طیف اصلاح طلبان شهرستان  آستارا  تابوی فرد محوری! ومحفل اندیشی شکسته شده و همراهی و اجماع بین آنها رمز موفقیتشان خواهد بود.چه بسا که اینگونه روش و رفتار در میان برخی اصلاح طلبان این شهرستان جایگاه موثری درون مردم نخواهد داشت وگسست عمیقی در آرمانهای جنبش اصلاح طلبی ایجاد خواهد نمود.
جالب از آن این است اصلاح طلبی های كه زمان انتخابات در ستاد قالیباف یا انتخابات را تحریم كرده بودند خود را بعنوان حامی دولت تدبیر و امید و حتی كاندیدا شورای مشورتی شدند...انتخابات اینها كجایی ستاد روحانی در استارا بودند ..فقط یك امتیاز داشتند سال 88 در ستاد كروبی و یا موسوی بودند لا غیر ...

اما در این زمان ما بر این باوریم که در جامعه مدنی، رشد و پیشرفت و ترقی تنها در سایه جنبش اصلاح طلبی است که می تواند فضیلت‌ها و عظمت‌هایی که شایسته مردم و کشور ایران است را به ارمغان بیاورد و این بدون به کار گیری از توان و انرژی تمامی اصلاح طلبان بخصوص نسل دوم اصلاح طلبان و اجماع همه آنها مقدور نمی باشد و رفتارهای عوام فریبانه و انحصار طلبانه در قاموس اصلاح طلبی جایی نداشته و فقط منافع زودگذر وکوتاه مدت افراد را توجیه خواهد کرد! 

اعضاء شورای مشورتی اصلاح طلبان شهرستان بندر آستارا که عصاره جمعی از فعالان اصلاح طلب و اصولگرایان متعدل بوده است  كه همگی در ستاد روحانی فعالیت می كردند اما امروز كدام یكی از اقایون كاندیدا شده عضو ستاد روحانی بودند  . چرا اكثریت اعضای فعال ستاد روحانی در 92 در جلسه حضور نداشتند ..این سوال را باید از اصلاح طلب های تندرو آستارا سوال كرد همانند هم مرام های خود دولت را در گیلا ن مصادره كردند ...
 از این پس بیشتر در بوته نقد وکالبدشکافی عملی و نظری نقادان قرار خواهند گرفت تا با ارایه و اجرای برنامه های مدون وهمسو با جریان اصلاح طلبی کل کشور همگامی و همگرایی را نیز سر مشق منش خود قرار دهند.
درست است  است اسم این شورایی مشورتی تدبیر و امید  گذشتند اما ما حامیان دكتر روحانی اسم ش را شورای مشورتی اصلاح طلب بگذاریم تا شورای مشورتی تدبیر و امید ...اینها افراد خاص را بنا بد ستور محرمانه دعوت كرده بودند كه اصلاح طلب های تندرو بودند ...كسی دیگر را به میان خود راه ندادند این شورای مشورتی اصلاح طلب های پنج شنبه كلا ربطی به  شورای راهبردی  و مشورتی تدبیر امید نداشت و نخواهد داشت....كلا در گیلان شورای راهبرد یا شورای مشورتی تدبیر و امید را بنا بدستور  یك اصلاح طلب رد صلاحیت شده  دو قیضه كردند ..بغیر از اصلاح طلب های تندرو بجمع شورای راهبردی كسی دیگر را راه ندادند ..
 اما ایا در انتخابات 94 آیا این شورای مشورتی اصلاح طلب های آستارا جواب خواهند داد .. به جرات می گوییم..این شورای مشورتی حتی نمی تواند نظر 2درصد مردم شهرستان استارا را جلب كند ....ایا با این انتخابات  پنچ شنبه اصلاح طلب ها در تالار ملك نیا ساعت 20 فرمایشی و صوری انتخاب هفت نفر اینها می توانند در انتخابات 94 تاثیر گذار باشند...نخیر ..از حالا كه اینها بدون احترام به اعضای ستادی دكتر روحانی پیش رفتند و انتخابات 92 را  خود مصادره كردند ....آخرش معلوم است ....این راه كه مكی روید ....؟
اا دارستانی نویسنده و روز نامه نگارdardnews.irپارك معلم آستارا پاتوقی برای بازنشستگان

 مکان های مختلفی در هر شهر استارا  وجود دارد که خاطرات تعداد زیادی از مردم شهر را در خود جای داده و عموماً به واسطه قدیمی بودنشان، اتفاقات زیادی را از سر گذرانده اند. پارك معلم آستارا  نیز یکی از مکانهای خاطره انگیز این شهر است که گذر زمان نه تنها چیزی از محبوبیت و زیبایی اش نکاسته که حتی جایگاهش را بیش از پیش در بین مردم شهر حفظ کرده و این روزها پاتوقی برای سیاسیون و بازنشستگان و سالمندانی است که عموماً بیشتر وقت خود را در این مکان می گذرانند.

پارك معلم  نام ناحیه ای است که  بین دو محله فارابی  و تله سیفی بوده و در جنب اداره پست آستارا   است.

پارك معلم  که بعد از پارك ساحلی مخیر ی مهمترین پارك معروف شهر محسوب می شود وپارك معلم   برای تجمع بازنشستگان و سالمندان

وقتی یک روز بهاری سری به پارك معلم ، تجمع تعداد زیاد بازنشستگان، سالمندان  که برای لذت بردن از فضای این میدان قدیمی آمده اند، آدم را به وجد می آورد. پیرمردهایی که تعدادشان کم هم نیست در گروه های مختلف توی پارک نشسته و عموماً مشغول بازی شطرنج یا دومینو بوده، برخی جدول حل می کنند و برخی دیگر هم مشغول گپ و گفت با یکدیگر هستند و سیاسیون در خصو مسایل سیاسی شبها صحبت می كنند و تلویزیون بزرگی هم شهرداری در این پارگ گذاشته و مغازه گوهری هم در این پارك می باشد و نظافت 24 ساعته توسط شهرداری انجام می شود و همیشه زیر نظر است از نظر اجتماعی و سیاسی چون بغیر از بازنشستگان جلسات روز نامه نگاران وسیاسیون در این پارك می باشد .

اكبر  یکی از بازنشسته هایی است که به قول خودش تمام هفته  در پارك معلم می گذراند. وی که سخت مشغول بازی است به خبرنگار می گوید: 6 سال است که بازنشسته شده ام. روزهای اول خیلی سخت بود ولی از طریق یکی از دوستان به اینجا آمدم و در این چند سال دوستان زیادی پیدا کرده ام که تقریباً تمام روزهای هفته را با هم می گذرانیم.

وی ادامه می دهد: من از پارك معلم خاطرات زیادی دارم. یادم هست قدیم تر ها توی همین سینمای دور میدان که آن وقت ها شهر طلایی نام داشت کلی فیلم می دیدیم و از سینما که بیرون می آمدیم تازه وقت آن بود که توی میدان بنشینیم و راجع به تک تک صحنه های فیلم حرف بزنیم.

اكبر ادامه داد : یادم می آید راه آذربایجان باز شده بود كمیته و شهربانی نمی توانستند مردم را كنترل كنند همه می خواستند بروند شوروری اگر یكئ نفر با چوب دستی مقاومت نمی كرد  واقعا فاجعه می شد ..

اكبر می افزاید: من و تعداد زیادی از کسانی که سالهای زیادی است بازنشسته شده اند، تمام دلخوشی مان به همین پارك معلم  است. روزهایی که باران می بارد و یا هوا سرد است کلی غصه می خوریم و دلمان برای دوستانمان تنگ می شود. کاش می شد یک فضای سر پوشیده برای بازنشستگانی که به این پارک می آیند در نظر گرفته شود تا همیشه بتوانیم از فضای اینجا و کنار دوستان بودن لذت ببریم و خدا شكر مدتی ایست شهرداری سایبانی گذشته و ما راحت شدیم .

حسین یکی دیگر از بازنشستگانی که با دوستانش مشغول گفتگو است به خبرنگار توضیح می دهد: آمدن به پارك معلم  و نشستن در فضای اینجا کار هر روز من است و  هر روز به اینجا می آیم و خاطرات دوران نامزدی مان که بخش زیادی از آن به بستنی خوردن در این پارک می گذشت را مرور می کنم.

وی ادامه می دهد: در سالهایی که جوانتر بودیم اینجا میتینگ هم برپا می کردیم و به شخصه بخش زیادی از نوجوانی تا میانسالی ام را در این پارک گذرانده ام.

حسین  به وضعیت بازنشستگانی که به پارك معلم  می آیند اشاره می کند و  می افزاید: دلخوشی خیلی از باز نشستگانی که اینجا هستند، آمدن به این مکان و در کنار دوستان بودن است اما روزهایی که هوا بارانی می شود که گاهی وقتها این بارندگی ها تا یک هفته هم ادامه دارد، جایی برای نشستن در پارک نبود  و حوصله خیلی ها توی خانه سر می رود. شاید بهتر باشد این وضعیت سرو سامانی پیدا کرده و جایی مشخص برای بازنشستگان و سالمندانی که به اینجا می آیند در نظر گرفته شود و خدا شكر شهرداری مدتی است سایبانی زده است ما راحت شدیم و تلویزیون و مغازه اینجا هست راحت شدیم.

اقا ناظم راهنمایی من که از آموزش و پرورش بازنشسته شده است به خبرنگار  می گوید:  متاسفانه برای کسانی که حداقل ۳۰ سال از عمرشان را مشغول کار بوده اند، جایی در نظر گرفته نشده که بعد از بازنشستگی بتوانند وقتشان را در آنجا بگذرانند و یا برنامه خاصی داشته باشند. تمام دلخوشی ما این پارک شده که هر روز بیاییم و دوستانمان را ببینیم اما همیشه نمی توان از فضای اینجا استفاده کرد.

وی ادامه داد : متاسفانه مدتی است منظره اینجا را دارنند خراب می كنند مجتمع تجاری و مسكونی بزرگی در روبروی این پارك می زنند  كه پاركینگ هم ندارد  و یك متر به جاده اصلی تعرض كرده از حالا دلخوشی ما را خراب كرده فردا كه این مجتمع تكمیل شود می دانم این پار را به پاركینك تبئیل خواهند كرد..

وی ادامه می دهد: در همه شهرهای دنیا معمولا مکانهایی برای گذران وقت بازنشستگان و سالمندان در نظر گرفته می شود که مجهز به یک سری امکانات هم هستند. حتی خبر دارم در برخی پارک های آلمان تجمعات بازنشستگی وجود دارد که با سرپرستی و هدایت خود این افراد، زیر نظر شهرداری برنامه های متنوع ورزشی و تفریحی اجرا می کنند. اما اینجا نه تنها برنامه ای وجود ندارد که حتی جای مناسبی هم برای روزهایی که نمی توان از فضای باز استفاده کرد، پیدا نمی شود.

تک نگاهی مسئولان برای ارائه خدمات به بازنشستگان

اگرچه جایی مثل پارك معلم آستارا  پاتوقی برای تجمع سالمندان و بازنشستگان شده است اما لزوم ایجاد مکانی مثل خانه بازنشستگان که از طریق آن بتوان خدمات هدفمند را به این قشر آسیب پذیر جامعه ارائه داد، بسیار ضروری و الزامی است.

وی می افزاید: متاسفانه هیچ فضایی برای استفاده عزیزان بازنشسته به عنوان مکانی که بتوانند در آن گردهم بیایند و وقت خود را بگذرانند، وجود ندارد.

دارستانی درجه داربازنشسته ارتش  در خصوص لزوم وجود پاتوق برای افراد سالمند و بازنشستگان توضیح می دهد: هرچند تمام بازنشستگان این حق را دارند که بدون تبعیض و توجه به نوع بازنشستگی شان از خدمات مکان هایی مثل خانه مهر بازنشستگان بهره مند شوند اما متاسفانه تا به امروز این اتفاق نیفتاده و در حال حاضر مکانی که برای بازنشستگان تامین اجتماعی و نیروهای مسلح و.. در شهر  استارا در نظر نگرفته شده است.

وی ادامه داد: افراد بازنشسته بهترین سالهای عمرشان را صرف خدمت رسانی به جامعه کرده اند و این حق را دارند که بعد از بازنشستگی از حداقل فضا برای تجمع در کنار دوستان و بهره گیری از خدمات مربوط به سنشان بهره مند باشند اما متاسفانه این قشر تنها در زمان انتخابات اهمیت پیدا می کنند و بعد از انتخابات کسی یادش نمی آید که به این عزیزان چه قولی داده است و انتخابات كاندیدا های شوراها  و نماینده مجلس با دار و دسته خود می آیند پول چای ما را هم حساب می كنند  می گویند جلوی ساخت مجتمع تجاری بزرك روبروی پارك معلم را خواهیم گرفت  و حتی گفتند زمین  آنجا را خواهیم خرید پل هوایی خواهیم زد به این پارك وصل خواهیم زد بعداز انتخابات خبری از آنها نیست 

وی می افزاید: اگر کمی نگاهمان را در همه زمینه ها به سمت تمرکز زدایی ببریم و به دنبال انجام فعالیتها و ایجاد مکانهایی باشیم که خدمات رسانی به همه اقشار جامعه اعم از بازنشستگان، کودکان، هنرمندان و غیره را در دستور کار خود داشته باشند، ناخود آگاه شرایطی بوجود می آید که همه اقشار در کنار هم و به طور مساوی می توانند از خدمات هدفمند بهره ببرند.

با این حال هرچند پارك معلم  سالهاست است که ماوایی برای سالمندان و بازنشستگانی و سیاسیون بازنشسته  شده که روح و جسم خسته شان را در فضای این پارک به دست آرامش می سپارند اما زیباتر آن است که با مدیریت و تدبیری شایسته، از ظرفیت این پارك  برای ایجاد فضایی مناسب جهت استفاده هر چه بیشتر و بهتر سالمندان و بازنشستگان بهره گیری شود و جلوی ساخت مجتمع تجاری بزرك كه بدون پاركینگ است گرفته شود تا خلوت پارك معلم از دست نرود ..

اا دارستانی روز نامه نگار  و وبلاگ نویس
سخنی با اصلاح طلبان و اعتدالیون گیلان

مدتی پیش رییس جمهور ایران به گیلان سفر کرد اما حواشی آن همچنان ادامه دارد. یکی از مهم ترین حواشی آن انتقاد اصلاح طلبان مبنی بر عدم دعوت از آنان در جلسه ای بود که رییس جمهور با نخبگان داشت. انتقادی که هیزمی شد بر اختلاف دیرینه میان اصلاح طلبان با جریان اعتدالی استان که شاخص ترین چهره اش محمدباقر نوبخت است. فردی که همواره رقیب اصلاح طلبان در انتخابات مختلف محسوب می شد. هرچند که با اتحاد مابین اصلاح طلبان و اعتدالیون از دور دوم انتخابات سال ۸۴ به بعد به نظر می رسید این اختلاف و رقابت دیرینه به فراموشی سپرده شده است اما ظاهرا هر رویداد کوچک و بزرگی می تواند آتش این رقابت را شعله ور سازد.

وقتی اصلاح طلبان از کاندیدای خود عارف گذشتند و از حسن روحانی در انتخابات سال ۹۲ حمایت کردند به تبع آن ستاد اصلاح طلبان حامی عارف در گیلان نیز به ستاد روحانی پیوست اما هنگامی که نوبت به انتخاب مدیران استانی رسید زمزمه های دلخوری شنیده شد. اگر دولت روحانی در انتخاب کابینه سعی در رعایت انصاف و عدالت میان اصلاح طلبان و اعتدالیون و حتی اصولگرایان داشت اما نحوه انتخاب مدیران در گیلان چندان به مذاق اصلاح طلبان گیلان خوش نیامد. آن ها در محفل های خصوصی همواره به نفوذ شدید نوبخت در انتخاب مدیران و نحوه گزینش آنان انتقاد داشتند و حتی سهم اصولگرایان در مدیریت استان را بیشتر از سهم اصلاح طلبانی می دانستند که از حق خود به نفع اعتدالیون گذشتند. اما اصلاح طلبان هیچ گاه در رسانه ها حاضر به انتقاد از مدیران دولت اعتدال نشدند تا اینکه حواشی سفر رییس جمهور به گیلان عده ای از اصلاح طلبان را برآن داشت که حداقل به هشدار اکتفا کنند و گلایه های خود را به گوش سران اعتدالی برسانند. از طرفی چهره هایی در صفوف اعتدالیون در گیلان وجود داشتند که چه در زمان جدایی اعتدالیون و اصلاح طلبان و چه در هنگامه ائتلاف همواره بر اصلاح طلب نبودن خود افتخار می کردند و مرزبندی شدیدی مابین خود و آن ها داشتند. حال در شرایطی که سران ملی اصلاح طلب و اعتدالی همچنان دیدارهای مشورتی خود را حفظ کرده اند و چشم به انتخابات مجلس دارند و امیدشان به حفظ ائتلاف است افزایش انتقادات و پاشیدن بذر گلایه مابین ائتلاف این دو جریان در گیلان چه نتیجه ای خواهد داشت. اولین نتیجه اش مسلما شکست در انتخابات مجلس در اواخر امسال است. انتخاباتی که جناح رقیب چشم امید به آن دوخته و آن را پله ای برای بازگشت دوباره به قدرت می بیند.

شاید نحوه عملکرد مدیران استانی و نحوه انتخاب آن ها جای انتقاد داشته باشد اما آیا نیروهای سیاسی استان – چه اصلاح طلب و چه اعتدالی – نباید از خود بپرسند که در تمام این سال ها چه اقدامی در تربیت مدیران لایق و کاردان انجام داده اند؟ اصلاح طلبان گیلانی که ۸ سال بر سر قدرت بودند در تمام آن سال ها چه برخوردی با نیروهای جوان خود داشتند؟ آیا آن ها را صرفا به چشم نردبان ترقی خود می دیدند یا اینکه فضا را برای مشارکت سیاسی و مدیریتی آن ها باز کردند؟ آیا در تمام آن سال ها با درحاشیه نگه داشتن نیروهای جوان خود و سهیم نکردنشان در قدرت خود باعث نشدند که در دوره فترت و عدم امکان بازگشت به قدرت شرایط خلا مدیریتی ایجاد شود؟ آقایان اصلاح طلبی که اینک به اعتدالیون انتقاد می کنند که چرا به آن ها سهمی در مشارکت نمی دهند آیا خود در زمان قدرت داشتن سهمی نه به جناح های دیگر که به جوانان حامی خود دادند؟ حال انتخابات مجلس نزدیک است و چهره های شاخص اصلاح طلب احتمالا قادر به کاندیداتوری نیستند. اما آیا آن ها با بها دادن به نیروهای جوان خود نمی توانستند اقدام به چهره سازی کنند تا اینک کاندیداهایی در حد و اندازه های مجلس داشته باشند و بازهم مجبور نباشند از لیستی تماما اعتدال گرا حمایت کنند و باز در درجه دوم اهمیت در یک بازی بزرگ سیاسی قرار گیرند؟

اما این انتقاد تنها متوجه اصلاح طلبان نیست. اعتدالیون استان گیلان هم دقیقا دارند همان اشتباهات را مرتکب می شوند. ظاهرا اعتدالیون هم سرمست پیروزی خود هستند و فکر فردا و اتفاقاتی که می تواند در آینده بیافتد را نمی کنند. اعتدالیون گیلان ظاهرا نه تنها خود را بی نیاز از اصلاح طلبان می دانند که توجهی هم به حامیان جوان خود ندارند. مهم ترین دلیلش هم طرح نیمه کاره مشاوران جوانان است. طرحی که قرار بود جوانان مستعد استان را فارغ از تعلقات سیاسی خود وارد سیستم مشاوره ای دولت کند تا دولت اعتدالی در استان بتواند از تفکر و ایده های این جوانان استفاده کند اما تنها با یکی دو انتقاد از جناح مخالف این طرح به فراموشی سپرده شد و حتی بعضا مدیران ادارات نیز حاضر به اجرای این طرح و به کارگرفتن مشاوران جوان نشدند. در هرصورت در بر یک پاشنه همیشه نمی چرخد و عاقبتی که نصیب اصلاح طلبان شد احتمالا در انتظار اعتدالیون و یا هرجناح دیگری خواهد بود. اما آیا اعتدالیون از سرنوشت اصلاح طلبان و خلا مدیریتی برجامانده از حکومتشان درس خواهند گرفت یا بازهم همان اشتباهات آینده سوز را تکرار خواهند کرد.

میدان سیاست ، میدان بازی ای است که اگر هر جناحی بخواهد به مدت طولانی تری در آن بماند باید حداقل چند نکته را رعایت کند. اول آنکه همواره اتحاد و ائتلاف را جایگزین اختلاف و انشقاق کند و دوم اینکه همیشه پایگاه رای خود و حامیان اجتماعی خود را راضی نگه دارد. ضلع سومی هم هست در این بازی. اینکه جریانات سیاسی مدام از کادرسازی غفلت نکنند و به فکر فردایی باشند که چهره های شاخصشان به هر دلیلی قادر به حضور در عرصه قدرت نباشند. آنگاه است که آن ها نیاز به چهره های جدید دارند. عاملی که اصلاح طلبان از آن غفلت کردند و به نظر می رسد اعتدالیون هم اینچنین خواهند کرد. حال که انتخابات مجلس نزدیک است و بعد از آن هم انتخابات شوراها از راه می رسد آیا اصلاح طلبان و اعتدالیون که چاره ای جز همکاری و ائتلاف باهم ندارند فکر کرده اند چگونه باید از اختلافات خود بکاهند و به فکر استفاده از نیروهای جوان و آینده سازشان باشند؟


اسامی تعدادی از کاندیدای احتمالی رودبار رو یاد


مشاهیر و چهرهای ماندگار گیلان

astarao@yahoo.com
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات